“Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027- ci illər üçün Dövlət Proqramı üzrə” əlaqələndirmə qrupunun iclası keçirilib.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı üzrə” əlaqələndirmə qrupunun onlayn formatda iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabinetinin, İqtisadiyyat, Energetika, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin, Mərkəzi Bankın, Dövlət Gömrük Komitəsinin, Dövlət Turizm Agentliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda əlaqələndirmə qrupunun 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsinə uyğun olaraq Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən hazırlanmış və Komissiyanın müvafiq işçi qruplarında özəl sektorla müzakirəyə çıxarılması nəzərdə tutulan müvafiq sənəd layihələri barədə təqdimatlar edilib. Bildirilib ki, yeni layihələrin Komissiyanın aidiyyəti işçi qruplarının iclaslarında da müzakirəyə çıxarılması, praktik təcrübələrə əsaslanaraq özəl sektor, konsaltinq şirkətləri və biznes assosiasiyaları tərəfindən Komissiyanın rəqəmsal platforması vasitəsilə bu təklif və layihələrə özəl sektorun inkişafına yönəlmiş dəstəkləyici tövsiyələrin təqdim olunması müvafiq Tədbirlər Planının daha effektiv və keyfiyyətli icrasına töhfə verə bilər.
Tədbirdə həmçinin, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri barədə məlumat verilib.

A meeting of the coordination group on the 'State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027' was held.
An online meeting of the coordination group on the 'State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027,' led by the Ministry of Economy within the Commission on Business Environment and International Ratings, was held.
Representatives from the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic, the Ministries of Economy, Energy, Digital Development and Transport, Agriculture, the Central Bank, the State Customs Committee, the State Tourism Agency, and the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms participated in the event.
At the meeting, presentations were made on draft documents prepared by the relevant state bodies within the framework of the implementation of the State Program, in accordance with the 2024 Roadmap of the coordination group, and which are planned to be discussed with the private sector in the relevant working groups of the Commission. It was noted that these new projects should also be brought up for discussion at meetings of the relevant working groups of the Commission, and that based on practical experience, the submission of supportive recommendations aimed at the development of the private sector by consulting companies and business associations through the Commission's digital platform could contribute to the more effective and high-quality implementation of the relevant Action Plan.
At the event, information was also provided on the results of monitoring and evaluation under the 'State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027.'
At the meeting, the opinions and suggestions of the members of the coordination group were heard, and questions were answered.