Çinin telekommunikasiya texnologiyaları şirkəti ilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Çinin telekommunikasiya texnologiyaları şirkəti ilə  “ağıllı” texnologiyaların tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq ediləcək.
Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi ilə Çinin "FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd." şirkəti arasında əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bununla əlaqədar keçirilən tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin Baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, “FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd”nin Baş icraçı direktoru Hai Lan iştirak ediblər.
Tədbirdə 2030-cu ilə qədər Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına dair Milli Prioritetləri barədə məlumat verilib, sənəddə ölkəmizin müasir innovasiyalar məkanına çevrilməsinin qarşıya hədəf kimi qoyulduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, ölkəmizdə “ağıllı” texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi məqsədilə dünyanın aparıcı şirkətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri qurulub və mühüm layihələr icra edilir.
Bu gün telekommunikasiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşan  şirkətlə imzalanan sənədin icrası tərəflərin ağıllı infrastruktur, innovativ mexanizmlər və informasiya texnologiyaları istiqamətlərində əməkdaşlığını gücləndirməklə Azərbaycan və Çin arasında biznes tərəfdaşlığının təşviqinə və Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin portfel şirkətləri tərəfindən qabaqcıl biznes təcrübələrinin tətbiqinə təkan verəcək.
Qeyd edək ki, "FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd." şirkəti 1999-cu ildən fəaliyyət göstərən Çinin nəhəng telekommunikasiya texnologiyaları şirkətlərindən, habelə dünyanın ən böyük fiber-optik kabel istehsalçılarından biridir. Şirkət optik ötürmə sistemləri, İP şəbəkələri, məlumat mərkəzləri və müasir şəbəkə infrastrukturu həlləri kimi sahələrin daxil olduğu geniş məhsul portfelinə sahibdir və dünyanın 90-dan çox ölkəsində məhsul və xidmətlərin satışını həyata keçirir.

Cooperation will be established with a Chinese telecommunications technology company in the direction of implementing "smart" technologies.
A Memorandum of Understanding on cooperation was signed between the Azerbaijan Investment Holding and China’s "FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd." At the related event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Chief Executive Officer of the Azerbaijan Investment Holding Ruslan Alikhanov, and CEO of "FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd." Hai Lan participated.
At the event, information was provided about Azerbaijan’s National Priorities for socio-economic development until 2030, highlighting the goal of transforming the country into a hub for modern innovations. It was noted that successful cooperation with leading global companies has been established to expand the application of "smart" technologies in the country, with significant projects being implemented.
The execution of the document signed today with the telecommunications technology company will strengthen cooperation between the parties in areas such as smart infrastructure, innovative mechanisms, and information technologies. This will contribute to promoting business partnerships between Azerbaijan and China, as well as fostering the adoption of advanced business practices by the portfolio companies of the Azerbaijan Investment Holding.
It should be noted that "FiberHome Telecommunication Technologies Co., Ltd." is one of China's major telecommunications technology companies, operating since 1999, and is also one of the world's largest fiber-optic cable manufacturers. The company has a broad product portfolio, which includes optical transmission systems, IP networks, data centers, and modern network infrastructure solutions, and it sells its products and services in more than 90 countries around the world.