Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib
Türk Dövlətləri Təşkilatının Sənaye, Elm, Texnologiyalar və İnnovasiyalar Nazirlərinin 1-ci Toplantısı keçirilib, toplantının yekunlarına dair Birgə Bəyannamə qəbul edilib.
İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının Sənaye, Elm, Texnologiyalar və İnnovasiyalar Nazirlərinin 1-ci Toplantısı keçirilib. İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti tədbirdə iştirak edib.
Türkiyənin sənaye və texnologiyalar naziri Mehmet Fatih Kacır qonaqları salamlayaraq toplantının işinə uğurlar arzulayıb. Keçiriləcək müzakirələrin və ikitərəfli görüşlərin səmərəli olacağına, gələcək əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə töfhə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev təşkilata üzv dövlətlər arasında tarixi və mədəni ortaqlığın zəruriliyindən irəli gələn əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb və qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsində toplantının əhəmiyyətli olacağına əminliyini ifadə edib.
Toplantıda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov qardaş Türkiyəyə səmimi qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edilib ki, Türk dövlətləri arasında birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi ölkələrimizin rifahına, iqtisadi artıma və dayanıqlı inkişafa təminat verir. Azərbaycan türk dövlətləri ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir, türk dünyasındakı inteqrasiya proseslərinə dəstək verir. Vurğulanıb ki, İstanbulda keçirilən bügünkü tədbir qeyri-neft sənayesinin inkişafı, ticarət və investisiyaların təşviqi, KOB, müasir texnologiyaların tətbiqi, elm, innovasiya və rəqəmsallaşma sahələrində təşəbbüslərimizin artırılması imkanlarının dəyərləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.
Bildirilib ki, "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər" sənədində "Təmiz ətraf mühit və "yaşıl artım" ölkəsi" prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqinə əhəmiyyətli yer verilməsi, tullantıların təkrar emalı, çirklənmiş ərazilərin bərpasının təşviqi, ekoloji baxımdan əlverişli olan "yaşıl" texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər nəzərdə tutulub. Həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə dövlət tərəfindən yeni sənaye zonalarının yaradılması, bu ərazilərdə sahibkarlar üçün əlverişli təşviq paketlərinin qəbulu, regionun yaşıl enerji zonası elan edilməsi inkişafın sürətləndirilməsinə yönəlmiş addımlardandır.
İqtisadiyyat naziri bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına – COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkəmizin elan etdiyi müxtəlif qlobal təşəbbüsləri də diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə qeyd edilib ki, TDT ölkələri üçün investisiyalar iqtisadi inkişaf və makroiqtisadi sabitliyin təmin olunmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Bundan irəli gələrək investisiyalar sahəsində də TDT ölkələri arasında son illərdə mühüm işlər görülüb, üzv dövlətlərinin iqtisadi inkişafını stimullaşdırmaq məqsədi ilə Türk İnvestisiya Fondu təsis edilib. Bundan başqa, Azərbaycanla Özbəkistan, Azərbaycanla Qırğızıstan və Azərbaycanla Qazaxıstan arasında yaradılmış investisiya fondları ölkələrin iqtisadi inkişafına, rifah səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcəkdir.
Nazir həmçinin, Yaşıl KOB Resurs Mərkəzlərinin yaradılmasının, Tədqiqat və İnkişaf (R&D) fəaliyyətlərinin vacibliyini vurğulayıb, texnologiya, bilik və maliyyə resurslarına çıxışı asanlaşdıracaq institusional platformalar barədə də məlumat verib, Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələrinin Sənaye, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Nazirlərinin növbəti toplantısının Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı təklif irəli sürüb. Təklif iştirakçı ölkələr tərəfindən qəbul olunub. İclasda təşkilata üzv dövlətlərin təmsilçilərinin çıxışları dinlənilib, Türk Dövlətləri Təşkilatının Sənaye, Elm, Texnologiyalar və İnnovasiyalar Nazirlərinin 1-ci Toplantısının yekunlarına dair Birgə Bəyannamə qəbul edilib.

Expansion of vooperation discussed within the framework of the Organization of Turkiye States
The 1st Meeting of Ministers of Industry, Science, Technology, and Innovation of the Organization of Turkic States was held, and a Joint Declaration was adopted based on the outcomes of the meeting.
The 1st Meeting of Ministers of Industry, Science, Technology, and Innovation of the Organization of Turkic States was held in Istanbul. An Azerbaijani delegation, led by Minister of Economy Mikayil Jabbarov, participated in the event.
Turkey's Minister of Industry and Technology, Mehmet Fatih Kacır, welcomed the guests and wished success to the meeting. He expressed hope that the discussions and bilateral meetings would be productive and contribute to further strengthening future relations.
The Secretary General of the Organization of Turkic States, Kubanychbek Omuraliyev, emphasized the importance of cooperation driven by the historical and cultural bonds among member states. He expressed confidence that the meeting would play a significant role in strengthening mutual collaboration.
In his speech at the meeting, Minister of Economy Mikayil Jabbarov expressed gratitude to brotherly Turkey for its warm hospitality. He noted that strengthening joint efforts among Turkic states ensures the welfare, economic growth, and sustainable development of their countries. Azerbaijan highly values cooperation with Turkic states and supports integration processes within the Turkic world. He emphasized that today’s event in Istanbul will be significant for evaluating opportunities to boost initiatives in non-oil industry development, trade and investment promotion, SME growth, the application of modern technologies, science, innovation, and digitalization.
It was noted that the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" identifies "Clean Environment and Green Growth Country" as one of the priority areas. This plan emphasizes the importance of applying environmentally friendly technologies, promoting waste recycling, restoring polluted areas, and expanding the use of eco-friendly "green" technologies. Additionally, measures to accelerate development include establishing new industrial zones by the state in the territories liberated from occupation, adopting favorable incentive packages for entrepreneurs in these areas, and designating the region as a green energy zone.
The Minister of Economy highlighted various global initiatives announced by our country, which will host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) under the UN Framework Convention on Climate Change this November.
It was noted at the event that investments play a significant role in ensuring economic development and macroeconomic stability for the Turkic States Organization (TSO) countries. Building on this, important progress has been made in recent years in the area of investments among TSO countries, with the establishment of the Turkic Investment Fund to stimulate economic development among member states. Additionally, the investment funds created between Azerbaijan and Uzbekistan, Azerbaijan and Kyrgyzstan, and Azerbaijan and Kazakhstan will contribute to the economic growth of these countries and improve living standards
The minister also emphasized the importance of establishing Green SME Resource Centers and supporting Research and Development (R&D) activities, as well as institutional platforms that will facilitate access to technology, knowledge, and financial resources. He proposed holding the next meeting of the Ministers of Industry, Science, Technology, and Innovation of the Turkic States Organization (TSO) countries in Azerbaijan. This proposal was accepted by the participating countries. During the meeting, representatives of the member states delivered speeches, and a Joint Declaration was adopted, summarizing the outcomes of the first meeting of the TSO Ministers of Industry, Science, Technology, and Innovation.