COP29 çərçivəsində keçiriləcək Yüksək Səviyyəli Görüşə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub
İqlim maliyyəsinin inklüziv əsaslarla formalaşdırılması, özəl sektorun potensialından istifadə və qlobal dekarbonizasiya məsələləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) Baş katibi Rebekka Qrinspan ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Görüşdə COP29 çərçivəsində baş tutacaq iqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət üzrə Bakı Təşəbbüsünə (BICFIT) dair Yüksək Səviyyəli Görüşə hazırlıq məsələləri müzakirə olunub. Bildirilib ki, BICFIT iqlim maliyyəsi, investisiya, ticarət və dayanıqlı inkişaf məsələlərini bir araya gətirərək qlobal sinerjinin təmin edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli perspektiv vəd edir. İqlim maliyyəsinin inklüziv əsaslarla formalaşdırılması, özəl sektorun potensialından istifadə və qlobal dekarbonizasiya prosesində BICFIT çərçivəsində aparılacaq müzakirələr mühüm rol oynaya bilər.
Təşəbbüs dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək, yaşıl şaxələndirməyə sərmayələri təşviq etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübə mübadiləsi kimi mühüm məqsədləri ehtiva edir.
Qeyd edək ki,  COP29 üzrə BMT-nin təsis etdiyi müvafiq Qlobal İşçi Qrupunda təmsil olunan BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransı (UNCTAD) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanın irəli sürdüyü BICFIT təşəbbüsü üzrə BMT tərəfindən əlaqələndirici rolunu oynayırlar.

Preparations for the high-level meeting within the framework of COP29 discussed
Discussions have focused on establishing climate finance on inclusive foundations, leveraging the private sector's potential, and addressing global decarbonization issues.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a video conference with Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), Rebeca Grynspan.
The meeting covered preparations for the High-Level Meeting on the Baku Initiative for Climate Finance, Investment, and Trade (BICFIT), set to take place within COP29. It was noted that BICFIT, by integrating climate finance, investment, trade, and sustainable development issues, holds significant potential for fostering global synergy. Discussions under BICFIT could play a key role in establishing inclusive climate finance frameworks, leveraging the private sector’s potential, and supporting the global decarbonization process.
The initiative includes key objectives such as supporting sustainable development, promoting investments in green diversification, and facilitating the exchange of international best practices in these areas.
It should be noted that within the COP29-related Global Task Force established by the UN, the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) and the United Nations Development Programme (UNDP) serve as coordinating entities for the BICFIT initiative proposed by Azerbaijan.