Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə Tərəfdaşlıq Sazişi (DEPA) imzalanıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşəbbüsü ilə hazırlanan Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə Tərəfdaşlıq Sazişi (DEPA) imzalanıb.
Bişkekdə keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının 11-ci Zirvə Görüşü çərçivəsində üzv dövlətlər arasında Rəqəmsal İqtisadiyyat üzrə Tərəfdaşlıq Sazişi (DEPA) imzalanıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşəbbüsü ilə hazırlanan sənədin icrası TDT üzv dövlətləri arasında elektron ticarətin inkişafı, qanunvericiliyin uyğunlaşdırılması, gömrük tənzimləmələri, maliyyə texnologiyaları (FinTech) kimi mühüm istiqamətlərdə əməkdaşlığımızı dərinləşdirəcək.
Bununla yanaşı, təşkilata üzv dövlətlər arasında rəqəmsal ticarətdə istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi və kibertəhlükəsizlik sahələrində imkanlarımızı birləşdirməyə töhfə verəcəkdir.

A Digital Economy Partnership Agreement (DEPA) has been signed, initiated by the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4IRC) under the Ministry of Economy.
The Digital Economy Partnership Agreement (DEPA) has been signed between member states within the framework of the 11th Summit of the Turkic States Organization held in Bishkek.
The implementation of the document, prepared under the initiative of the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM) under the Ministry of Economy, will deepen cooperation between the member states of the Turkic States Organization (TDT) in important areas such as the development of e-commerce, harmonization of legislation, customs regulations, and financial technologies (FinTech).
In addition, it will contribute to consolidating our capabilities in the fields of consumer rights protection in digital trade and cybersecurity among the member states of the organization.