ESG üzrə vahid platformanın və milli standartın təqdimatı ilə bağlı konfrans keçirilib
ESG üzrə vahid platforma müvafiq sahədə məlumat və materialları birləşdirən resurs mərkəzi rolunu oynayacaqdır.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı, ABB və “Azercell Telecom” MMC-nin dəstəyi ilə ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) üzrə vahid plaformanın və milli standartın təqdimatı ilə bağlı konfrans keçirilib.
Konfransda müvafiq dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri, müvafiq komissiyada ESG üzrə altqrupun da təmsil olunduğu “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun rəhbəri Orxan Məmmədov, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov və BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva ESG-nin əhəmiyyəti, ətraf mühitə təsiri, ESG-nin sosial tərəfləri, bu prinsiplərin tətbiqinin dayanıqlı və davamlı inkişafa təsiri, özəl sektor üçün faydası və bu sahədə beynəlxalq təcrübə barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Gülnaz Cavadova ESG üzrə vahid platformaya (https://esghub.az/) və Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Baş direktoru İlham Bayramov ESG üzrə milli standarta dair təqdimatlarla çıxış edib, BMT Azərbaycanın Tərəfdaşlıq və İnkişaf Məsələləri üzrə məsul şəxsi Ülviyyə Əkbər ESG platformasının ideyası barədə məlumat verib. Vurğulanıb ki, ESG üzrə vahid platforma daima yenilənən və ESG ilə əlaqəli hərtərəfli məlumat və materialları birləşdirən resurs mərkəzi rolunu oynayacaq. Platforma bizneslərin cari vəziyyəti, dayanıqlılığı, ESG hesabatlılığı üzrə indikator və məlumatları təmin etməklə, xarici investorların cəlb edilməsinə xidmət edəcək. Tərəfdaşlar ESG ilə əlaqəli xidmətlərini bu platforma üzərindən biznes subyektlərinə təqdim edə biləcək, bizneslər isə ESG üzrə təcrübəli mütəxəssis və peşəkar şirkətlərə çıxış imkanı əldə edəcəklər. Platforma ətraf mühit və dayanıqlı inkişaf məsələlərinə, beynəlxalq reytinqlərdə ekoloji performansla bağlı göstəricilərə müsbət töhfə verəcək. Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməyə hazırlaşdığı ərəfədə istifadəyə verilən ESG üzrə vahid platforma həm də ölkənin ekoloji dayanıqlılığa sadiqliyini bir daha nümayiş etdirir.
Konfransda qeyd olunub ki, ESG üzrə milli standart KOBİA-nın təşəbbüsü ilə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya çərçivəsində Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatının tövsiyələrinə əsasən hazırlanıb və bu yaxınlarda Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu tərəfindən qəbul olunub. “AZS IWA 48:2024 “Ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) prinsiplərinin tətbiqi üzrə çərçivə” dövlət standartı müvafiq sahədə qəbul olunmuş ilk təcrübələrdən hesab edilir. Yeni dövlət standartı müəssisə və təşkilatlarda ESG prinsiplərini tətbiq etməklə müasir biznes mühitində dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək və sosial məsuliyyəti təşviq etmək üçün çərçivə təqdim edir. Standartın məqsədi müəssisə və təşkilatlara ESG strategiyalarını formalaşdırmaqda və həyata keçirməkdə kömək etməkdir. Bu standartın tətbiqi dövlət və özəl sektorda dayanıqlı inkişafı dəstəkləməklə yanaşı, müştəri məmnuniyyətini artırmaq, riskləri azaltmaq və sosial məsuliyyətin artırılması baxımından müsbət təsir göstərəcəkdir. Standartın tətbiqi könüllü xarakter daşıyır.
Tədbir öz işini “Daha yaşıl gələcəyin qurulması: ESG platforması və prinsiplərinin effektiv həyata keçirilməsi üçün strategiyalar” mövzusunda panel müzakirələrlə davam etdirib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

The unified ESG platform will serve as a resource center, consolidating information and materials in the relevant field.
A conference was held on the presentation of a unified platform and national standard for environmental, social, and corporate governance (ESG), organized by the Commission on Business Environment and International Ratings and the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), with the support of ABB and Azercell Telecom LLC.
Representatives of relevant government agencies, international organizations, and entrepreneurs participated in the conference.
The Head of the Secretariat of the Business Environment and International Ratings Commission and Sector Head of the Economic Policy and Industry Department at the Presidential Administration of Azerbaijan, Vusal Shikhaliev; Chairman of the Milli Majlis Natural Resources, Energy, and Ecology Committee, Sadig Gurbanov; Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) and leader of the "Corporate Governance, Investments, and Corporate Social Responsibility" working group, which includes an ESG subgroup, Orkhan Mammadov; Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Vugar Karimov; Deputy Minister of Labor and Social Protection, Anar Karimov; and UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Vladanka Andreeva, shared their insights on the importance of ESG principles.They discussed the environmental impact of ESG, its social dimensions, the contribution of these principles to sustainable and resilient development, benefits for the private sector, and international best practices in the field.
Within the framework of the event, Senior Advisor of the Economic Policy and Industry Department at the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, Gulnaz Javadova, delivered a presentation on the unified ESG platform (https://esghub.az/), and Director General of the Azerbaijan Standardization Institute, Ilham Bayramov, presented on the national ESG standard. Additionally, Ulviyya Akbar, the United Nations Partnership and Development Officer in Azerbaijan, provided insights into the concept behind the ESG platform. It was emphasized that the unified ESG platform will serve as a continually updated resource center consolidating comprehensive information and materials related to ESG. The platform aims to provide businesses with data and indicators on their current status, sustainability, and ESG reporting, thereby facilitating the attraction of foreign investors. Partners will be able to offer ESG-related services to businesses through the platform, while businesses will gain access to experienced professionals and specialized companies in the ESG Domain. The platform is expected to contribute positively to environmental and sustainable development issues as well as to the ecological performance indicators in international rankings. Launched as Azerbaijan prepares to host COP29, the ESG platform also reaffirms the country's commitment to ecological sustainability.
During the conference, it was noted that the national ESG standard was developed at the initiative of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) within the framework of the Commission on Business Environment and International Rankings. The standard was prepared based on the recommendations of the International Organization for Standardization and was recently adopted by the Azerbaijan Standardization Institute. The state standard, "AZS IWA 48:2024 - Framework for the Application of Environmental, Social, and Corporate Governance (ESG) Principles", is considered one of the first practices adopted in this field. The new state standard provides a framework to support sustainable development and promote social responsibility in the modern business environment by applying ESG principles in enterprises and organizations. The goal of the standard is to assist businesses and organizations in formulating and implementing ESG strategies. Its application aims to support sustainable development in the public and private sectors, improve customer satisfaction, reduce risks, and enhance social responsibility. The application of this standard is voluntary and aims to positively influence sustainability and risk management while promoting responsible business practices.
The event continued with panel discussions on the topic "Building a Greener Future: Strategies for Effective Implementation of the ESG Platform and Principles," where participants' questions were addressed.