San-Tome və Prinsipi Demokratik Respublikası ilə iqtisadi əlaqələrin inkişafı müzakirə edilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov COP29 çərçivəsində San-Tome və Prinsipi Demokratik Respublikasının rəsmiləri ilə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov San-Tome və Prinsipi Demokratik Respublikasının ətraf mühit naziri Nilda da Mata və planlaşdırma, maliyyə və mavi iqtisadiyyat naziri Qinesio da Mata ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin inkişafı barədə müzakirələr aparılıb, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin və dayanıqlı biznes strategiyalarının formalaşdırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər ölkələrimizin iqtisadi əlaqələrinin təşviqi üçün mövcud imkanları nəzərdən keçirib, kənd təsərrüfatı, sənaye və bərpaolunan enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Birgə fəaliyyətin prioritetləri üzrə bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

Development of economic relations with the Democratic Republic of São Tomé and Príncipe discussed
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with officials from the Democratic Republic of São Tomé and Príncipe within the framework of COP29.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Nilda da Mata, Minister of Environment, and Ginesio da Mata, Minister of Planning, Finance, and Blue Economy of the Democratic Republic of São Tomé and Príncipe.
During the meeting, discussions were held on the development of bilateral economic relations, and the importance of expanding the use of alternative energy sources and developing sustainable business strategies was emphasized.
The parties reviewed the existing opportunities for promoting the economic relations between the two countries and discussed cooperation in the fields of agriculture, industry, and renewable energy. Several proposals were put forward regarding the priorities of joint cooperation.