SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondunun təqdimatı olub
COP29 çərçivəsində BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) Çoxtərəfli Etimad Fondunun təqdimatı keçirilib.
COP29 çərçivəsində SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondunun təqdimatına həsr edilmiş brifinq keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin müşaviri Əsgər Ələkbərov vurğulayıb ki, 14 noyabr tarixində COP29 çərçivəsində keçirilmiş SPECA Nazirlər Görüşündə elan olunan Fond aid olduğu regionun çağırışlarının həlli istiqamətində mühüm təşəbbüsdür. Qurum çevik və inklüziv platforma kimi əsas sahələr üzrə praktiki addımlara imkan yaratmaq üçün nəzərdə tutulub. Bunlara ticarət əlaqələrini inkişaf etdirmək, iqlim problemlərinə qarşı davamlılığı artırmaq, innovasiya və rəqəmsal transformasiyanı təşviq etmək daxildir. Fond iqlim və davamlı inkişaf problemlərini həll etməyə yönəlmiş effektli layihələrin reallaşdırılması üçün vasitələr təqdim edir. Qurum SPECA dövlətləri arasında iqtisadi inteqrasiyanı və institusional imkanları gücləndirən layihələri dəstəkləyəcək. Beynəlxalq təşkilatlar, inkişaf bankları və özəl sektorla sıx əməkdaşlıq edilməklə problemlərin effektiv həlli üçün resurslar və təcrübə səfərbər ediləcək.
BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibinin müavini Dmitri Mariyasin Fondun SPECA ölkələri üçün önəmini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, qurumun regional əməkdaşlıq və uğur nümunəsinə çevrilməsi üçün birgə səyləri gücləndirmək lazımdır.
Dmitri Mariyasin tərəfindən Fondun əməliyyat strukturu və potensial təsir sahələrini ehtiva edən təqdimatı keçirilib, bu yöndə müzakirələr aparılıb.

Presentation of the SPECA Multi-Partner Trust Fund held
As part of COP29, the presentation of the United Nations Special Programme for Economies of Central Asia (SPECA) Multi-Partner Trust Fund was held.
Within the framework of COP29, a briefing dedicated to the presentation of the SPECA Multi-Partner Trust Fund was held.
Asgar Alakbarov, an advisor to Azerbaijan’s Minister of Economy, emphasized that the Fund, announced during the SPECA Ministerial Meeting on November 14 as part of COP29, is an important initiative aimed at addressing the challenges of its region. The institution is designed as a flexible and inclusive platform, enabling practical steps in key areas such as enhancing trade relations, increasing resilience to climate issues, and promoting innovation and digital transformation. The Fund provides tools for implementing effective projects that address climate and sustainable development challenges. It will also support projects that strengthen the economic integration and institutional capabilities among the SPECA countries. Through collaborating closely with international organizations, development banks, and the private sector, the Fund will mobilize resources and expertise to effectively solve these problems.
Dmitri Mariyasin, the Deputy Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE), highlighted the importance of the Fund for the SPECA countries. He noted that to make the institution a model for regional cooperation and success, joint efforts should be strengthened.
A presentation was made by Dmitri Mariyasin, covering the operational structure of the Fund and its potential areas of impact, followed by discussions on these topics.