COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı və tərəfdaşlığı ilə iqlim məsələlərinə həsr edilmiş tədbirlər, beynəlxalq qurumların və digər ölkələrin rəsmiləri ilə görüşlər keçirilib. Həmçinin, COP29-un keçirildiyi Mavi və Yaşıl zonalarda “Ticarət və İnvestisiya Evi” stendləri yaradılıb. Bununla yanaşı, İqtisadiyyat Nazirliyinin Aparatı, strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumlar tərəfindən beynəlxalq tərəfdaşlar və digər ölkələrin rəsmiləri ilə görüşlər keçirilib, iqlim fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub, Nazirliyin nümayəndələri müxtəlif tədbir və panel müzakirələrdə çıxış ediblər.
İqlimə dair mühüm sənədlər və təşəbbüslər
“Dayanıqlı gələcəyin gücləndirilməsi: maliyyə vasitəsilə yaşıl inkişafa təkan” mövzusunda tədbirdə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə iqlim fəaliyyətinə investisiya yatırmaq məqsədilə Azərbaycanın təşəbbüsü olan İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondu barədə təqdimat olub. Fondun kapitalının karbohidrogen ehtiyatlarına sahib olan ölkələrin, eləcə də şirkətlərin könüllü ianələri sayəsində formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
İqlim hədəflərinin dəstəklənməsi məqsədilə İqlim Maliyyəsi, Sərmayə və Ticarət üzrə Bakı Dialoqu Təşəbbüsünə (BICFIT Dialoqu) start verilib. Bununla bağlı tədbirdə BICFIT Dialoqu üzrə Birgə Bəyannamə qəbul edilib. Sənəddə qeyd olunur ki, BICFIT Dialoqu iqlim məsələlərinə kompleks yanaşmaların inkişafına dəstək olmaq, iqlim sərmayələrini təşviq etmək və dialoq vasitəsilə həll yollarını birgə müəyyənləşdirmək üçün qlobal platforma rolunu oynayacaq.
İqtisadiyyat Nazirliyinin və Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq əsasında hazırlanmış qlobal Yaşıl artım portalının təqdimatı keçirilib. Portal qlobal enerji keçidi iştirakçılarına hər bir ölkənin yaşıl inkişaf imkanlarını müəyyən etməyə və bundan faydalanmağa kömək edəcək.
İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə CAREC-ə üzv ölkələr arasında İqlim, innovasiya və ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına dair Bakı Bəyannaməsi imzalanıb. Bəyannamə iqlim riskinə hazırlıq, su, enerji və qida təhlükəsizliyi, aşağı karbonlu həllər, iqlim fəaliyyəti istiqamətində tərəfdaşlığın gücləndirilməsini hədəfləyir.
Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində keçirilən tədbirdə İqlim, innovasiya, yaşıl iqtisadiyyat və ticarət üçün TDT Tərəfdaşlığının yaradılmasına dair Bakı Nazirlər Bəyanatı imzalanıb. Bəyanat innovasiya, davamlılıq və yaşıl inkişaf üçün ortaq baxışı ortaya qoyur.
SPECA çərçivəsində tədbirdə Çoxtərəfli Etimad Fondunun açılışı elan edilib. Fond iqlim dəyişikliyi, iqtisadi inteqrasiya və davamlı inkişaf kimi ortaq problemləri həll etmək üçün çevik mexanizm rolunu oynayacaq. Həmçinin, İqlim və İnnovasiya Dialoqunun yaradılmasına dair Bakı Birgə Nazirlər Bəyanatı imzalanıb. Sənəddə qeyd olunur ki, Dialoq aşağı karbonlu, dayanıqlı iqtisadiyyatlara keçidə stimul yaradacaq.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının SPECA regionu üzrə Yaşıl Şəhər Liderlərinin Dəyirmi Masasında isə İqlimə Dayanıqlı Ağıllı Şəhərlər Forumu üzrə Niyyət Bəyanatı imzalanıb. Sənədə əsasən iqlim sahəsi üzrə ümumi məqsədlərin reallaşdırılması üçün iştirakçı şəhərlər sıx əməkdaşlıq edəcəklər.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində dairəvi iqtisadiyyat üzrə Nazirlər Görüşündə Bakı resurs səmərəliliyi və dairəvi gündəlik üzrə Bəyannamə və İƏT regionunda resursların davamlılığı və dairəvi iqtisadiyyat üzrə regional təşəbbüsün başlanmasına dair Birgə Bəyanat qəbul edilib.
Aktual müzakirələrə həsr edilmiş tədbirlər
İqtisadiyyat Nazirliyi, AZPROMO və Dünya İqtisadi Forumunun təşkilatçılığı ilə “Əməkdaşlığın gücü: xalis sıfır üçün birgə səylər” mövzusunda Dünya İqtisadi Forumu ilə Yüksək Səviyyəli Sessiyada bütün dövlət, şirkət və vətəndaş cəmiyyəti qurumları ortaq məsuliyyəti qəbul etməyə və konkret fəaliyyət planları ilə iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizəyə qoşulmağa çağırılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin beynəlxalq qurumlarla tərəfdaşlığı əsasında Biznes, İnvestisiya və Xeyriyyəçilik İqlim Platforması təşkil olunub. Tədbir çərçivəsində sessiyalarda innovativ maliyyə həlləri, karbonsuzlaşma, inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün maliyyə axınlarının təşviqi, beynəlxalq şirkətlərin dayanıqlı inkişaf öhdəlikləri, iqlim fəaliyyətini sürətləndirən dövlət-özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsi və s. müzakirə edilib.
“Dövlət-özəl əməkdaşlığı: iqlim fəaliyyətlərində investisiya imkanlarının genişləndirilməsi” mövzusunda panel iclasda “ağıllı” iqlim infrastrukturunun qurulması üçün müxtəlif maliyyə alətlərindən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi müzakirə olunub.
İqtisadiyyat Nazirliyi və Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dövlət-özəl tərəfdaşlıqlarının su ehtiyatlarının idarə edilməsində rolu” adlı panel müzakirədə su infrastrukturu layihələrində innovasiya, səmərəlilik və dayanıqlılıq prinsiplərinin tətbiqi müzakirə edilib.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən təşkil edilmiş “Karbon qiymətqoyma: mövcud problemlər və yeni strategiyalar” mövzusunda panel müzakirədə karbon emissiyaları ilə mübarizənin effektiv üsulları müzakirə edilib. Dövlət Vergi Xidməti, həmçinin “Sərhəddə Karbon Tənzimlənməsi Mexanizmi (CBAM)” mövzusunda dəyirmi masa, “PwC Azərbaycan” və “Extreme Hangout” şirkətləri ilə birgə “Ədalətli keçiddə vergi siyasətinin rolu” mövzularında müzakirələr təşkil edib.
Bununla yanaşı, COP29 çərçivəsində ölkəmizdə yaşıl iqtisadiyyata töhfə verəcək mühüm layihələr üzrə razılaşmalar imzalanıb, KOB-ların iqlim fəaliyyətində rolu, iqlim üzrə rəqəmsallaşma məsələləri barədə müzakirələr aparılıb.

Within the framework of COP29, events dedicated to climate issues were organized by the Ministry of Economy with partnerships, along with meetings with officials from international organizations and other countries. Additionally, "Trade and Investment House" stands were set up in the Blue and Green Zones where COP29 took place. Furthermore, the Ministry of Economy's Apparatus, along with its subordinate organizations, held meetings with international partners and officials from other countries, discussing the development of cooperation in climate activities. Ministry representatives also participated in various events and panel discussions.
Key climate-related documents and initiatives
A presentation on the Climate Finance Action Fund initiated by Azerbaijan was held at the event titled "Strengthening a Sustainable Future: Driving Green Growth through Finance." The Fund is intended to be formed through voluntary contributions from countries with hydrocarbon reserves, as well as companies. The goal is to invest in climate action in developing countries.
The Baku Dialogue on Climate Finance, Investment, and Trade (BICFIT Dialogue) has been launched to support climate goals. A Joint Declaration on the BICFIT Dialogue was adopted during the event. The document emphasizes that the BICFIT Dialogue will play a global platform role in supporting the development of comprehensive approaches to climate issues, promoting climate investments, and jointly identifying solutions through dialogue.
A presentation was held for the global Green Growth Portal, developed in collaboration between the Ministry of Economy and Harvard University’s “Growth Lab” International Development Center. The portal will help global energy transition participants identify and leverage the green development opportunities of each country.
The Baku Declaration on the CAREC Partnership for Climate, Innovation, and Trade was signed among the member countries of CAREC, organized by the Ministry of Economy. The declaration aims to strengthen partnerships in climate risk preparedness, water, energy and food security, low-carbon solutions, and climate action efforts.
The Baku Ministers' Declaration on the establishment of the TURKSOY Partnership for Climate, Innovation, Green Economy, and Trade was signed at an event within the framework of the Organization of Turkic States (OTS). The declaration outlines a shared vision for innovation, sustainability, and green development.
At the event within the framework of SPECA, the launch of the Multilateral Trust Fund was announced. The fund will play a flexible mechanism role in addressing common challenges such as climate change, economic integration, and sustainable development. Additionally, the Baku Joint Ministerial Declaration on the establishment of the Climate and Innovation Dialogue was signed. The document emphasizes that the Dialogue will stimulate the transition to low-carbon, sustainable economies.
At the Green City Leaders Roundtable of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for the SPECA region, the Declaration of Intent for the Climate-Resilient Smart Cities Forum was signed. According to the document, participating cities will closely collaborate to achieve common goals in the field of climate.
At the Ministers' Meeting on Circular Economy within the framework of the Economic Cooperation Organization (ECO), the Baku Declaration on Resource Efficiency and Circular Agenda, as well as a Joint Statement on the launch of a regional initiative for resource sustainability and circular economy in the ECO region, were adopted.
Events dedicated to current discussions
The Ministry of Economy, AZPROMO, and the World Economic Forum organized a High-Level Session on the topic "The Power of Collaboration: Joint Efforts for Net Zero." During the session, all government, business, and civil society organizations were urged to take joint responsibility and engage in the fight against climate change with concrete action plans.
A business, investment, and philanthropy climate platform has been organized based on the ministry of economy's partnership with international organizations. during the event, sessions were held to discuss innovative financial solutions, decarbonization, promoting financial flows for developing countries, sustainable development commitments of international companies, strengthening public-private partnerships to accelerate climate action, and more.
The panel discussion on "Public-private partnership: Expanding Investment Opportunities in Climate Activities" focused on exploring ways to broaden the use of various financial tools for building "smart" climate infrastructure.
A panel discussion titled "The Role of Public-Private Partnerships in Water Resource Management" was held jointly by the Ministry of Economy and the State Water Reserves Agency. The discussion focused on the application of innovation, efficiency, and sustainability principles in water infrastructure projects.
A panel discussion on "Carbon Pricing: Existing Problems and New Strategies" was organized by the State Tax Service under the Ministry of Economy. The panel focused on effective methods to combat carbon emissions. Additionally, the State Tax Service hosted a roundtable on the "Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)" and held discussions on "The Role of Tax Policy in a Just Transition" in collaboration with PwC Azerbaijan and Extreme Hangout.
Additionally, within the framework of COP29, agreements were signed on significant projects that will contribute to a green economy in our country. Discussions were held on the role of SMEs in climate action and the issues related to digitalization in the climate sector.