Bakıda Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, Şuranın iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində, o cümlədən kənd təsərrüfatı, maşınqayırma, neft-kimya, bank sektoru, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 90-dan artıq qurum və təşkilat üzvü iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafını vurğulayıb, iqtisadi - ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi kontekstində Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının tərəfdaşlıq mexanizminin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və ikitərəfli ticarət potensialının reallaşdırılması istiqamətində görülən işlər işgüzar dairələr arasında əlaqələri daha da möhkəmləndirir ki, bu da hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verir.
İki ölkənin biznes dairələri tərəfindən yaradılmış Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının fəaliyyəti barədə məlumat verən Səməd Qurbanov qurum tərəfindən iki ölkə arasında ticarət və işgüzar əlaqələrin inkişafı, Azərbaycan biznes ictimaiyyətinin maraqlarının dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlər barədə danışıb.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Şuranın İdarə Heyətinə seçkilər keçirilib, Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri “Agalarov Development” şirkətinin təsisçisi Emin Ağalarov, sədrin müavinləri isə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və “Nardaran Invest” MMC-nin direktoru Qəmbər Bənənyarlı seçiliblər.
Şuranın yeni seçilmiş İdarə Heyətinin sədri Emin Ağalarov sahibkarlar arasında biznes dialoqun intensivləşdirilməsi və hər iki ölkənin işgüzar dairələri üçün tərəfdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində Şuranın fəaliyyətinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəyə görə Səməd Qurbanova Fəxri Fərman təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildən fəaliyyət göstərən İşgüzar Şura Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Rusiya Federasiyasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Rusiya – Azərbaycan İşgüzar Şurası və iki ölkənin digər dövlət qurumları və müvafiq ictimai təşkilatlarla fəal əməkdaşlıq edir.

The next meeting of the Azerbaijan-Russia Business Council was held in Baku. In addition to official representatives, more than 90 organizations and entities from various sectors of the economy, including agriculture, machine engineering, oil and chemical industries, banking, logistics, and other areas, participated in the event.
In his speech at the event, Minister of Economy Mikayıl Jabbarov highlighted the development of cooperation between the two countries and emphasized the importance of the Azerbaijan-Russia Business Council as a partnership mechanism in the context of diversifying economic and trade relations. He noted that the implementation of joint investment projects and the realization of bilateral trade potential are strengthening ties between business circles, which contributes to the economic development of both countries.
Samad Gurbanov, providing information on the activities of the Azerbaijan-Russia Business Council established by the business communities of both countries, discussed the efforts made by the organization to develop trade and business relations between the two countries. He also highlighted the work being done to support the interests of the Azerbaijani business community.
In accordance with the meeting agenda, elections were held for the Board of Directors of the Azerbaijan-Russia Business Council. Emin Agalarov, the founder of "Agalarov Development," was elected as the chairman of the Board, while Yusif Abdullayev, the executive director of AZPROMO, and Gambar Bananyarlı, the director of "Nardaran Invest" LLC, were elected as vice-chairmen.
The newly elected Chairman of the Board of the Azerbaijan-Russia Business Council, Emin Agalarov, emphasized the importance of the Council's activities in intensifying business dialogue among entrepreneurs and expanding partnership opportunities for the business communities of both countries.
At the event, Samad Gurbanov was awarded a Certificate of Honor for his contribution to the development of economic relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
It should be noted that the Business Council, which has been operating since 2016, actively cooperates with the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economic Development of the Russian Federation, the Russia-Azerbaijan Business Council, and other state institutions and relevant public organizations of both countries.