Azərbaycanın əmək bazarında apardığı islahatlar dünya miqyasında mütəxəssislərin diqqətini cəlb edir. Vergi sistemində 2019-cu ildə başlanmış və əmək bazarında təşviq mexanizminə əsaslanan islahatların nəticələri Harvard Universitetinin ekspertləri tərəfindən də yüksək dəyərləndirilib. Universitetin "Growth Lab" Mərkəzi ölkəmizin iqtisadiyyatı üzrə aparılan diaqnostik qiymətləndirmə layihəsi çərçivəsində əmək bazarında həyata keçirilən islahatların nəticələrini təhlil edib və bu məsələdə Azərbaycanın uğur hekayəsini müsbət nümunə kimi göstərib.
Ekspertlərin fikrincə, əmək bazarında təşviq siyasətinə əsaslanan və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən həyata keçirilən islahatlar nəticəsində Azərbaycanda əmək münasibətlərinin leqallaşdırılması istiqamətində ciddi irəliləyişə nail olunub. Hökumət prosedurları asanlaşdırıb, bizneslərin daha rahat şəkildə qanuniləşməsini həyata keçirməsinə və xərcləri azaltmasına imkan yaradıb (https://www.taxes.gov.az/az/page/salary).
Qeyd edək ki, islahatın nəticələri üzrə bütün əsas indikatorlarda müsbət dəyişikliklər müşahidə olunur. Vergi qanunvericiliyində tətbiq edilən təşviqlər sayəsində rəsmi əmək müqavilələrinin sayında əhəmiyyətli – 32,1 faiz artıma nail olunub, əməkhaqlarının “ağarması”na şərait yaranıb, məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə ödənişlər 5 il ərzində 2,2 dəfə artmaqla sosial fondların gəlirləri çoxalıb, büdcədən sosial fondların maliyyələşdirilməsinə ayrılan maliyyə yükü azalıb, həmçinin islahatlar bütövlükdə iqtisadi dövriyyədə canlanmaya müsbət təsir göstərərək qeyri-neft sektorunda ”sahibkar - sahibkar” və “sahibkar - istehlakçı” əməliyyatlarının artımına gətirib.
Harvard mütəxəssisləri hesab edir ki, bu, təşviqlərin bizneslərin leqallaşması üçün səmərəli ola biləcəyinə yaxşı nümunədir. Düzgün siyasət həyata keçirməklə leqallaşma sahəsində nəzərəçarpan tərəqqiyə nail olmaq mümkündür və eyni problemlərlə qarşılaşan digər ölkələr Azərbaycanın yanaşmasını potensial model olaraq araşdırmalıdırlar.
Bununla bağlı aparılmış təhlillər barədə məlumatlar "Growth Lab" Mərkəzinin sosial şəbəkə hesablarında yerləşdirilib.
https://x.com/HarvardGrwthLab/status/1864804904923234548
Azərbaycanın əmək bazarında həyata keçirilən islahatların təhlili barədə Harvard Universitetinin "Growth Lab" Mərkəzi tərəfindən hazırlanan çarx:

Azerbaijan’s labor market reforms have garnered the attention of global experts. Researchers at Harvard University have praised the outcomes of the 2019 tax system reforms, which introduced incentive mechanisms to enhance the labor market. As part of the diagnostic assessment of Azerbaijan’s economy, Harvard University’s Growth Lab analyzed these reforms and highlighted the country’s achievements as exemplary.
According to the experts, the reforms - implemented by the State Tax Service under the Ministry of Economy - have yielded significant progress in legalizing labor relations in Azerbaijan. The government streamlined procedures, enabling businesses to formalize operations with greater ease and reduced costs (https://www.taxes.gov.az/en/page/salary.)
Key positive outcomes have been observed across major economic indicators. The incentive-driven tax legislation reforms have led to a 32.1% increase in the number of official employment contracts, promoting transparency in salary practices. Contributions to compulsory state social insurance funds have surged 2.2 times over the past five years, strengthening social fund revenues and reducing the financial burden on the state budget. Overall, these reforms have positively influenced economic activity, fostering growth in both business-to-business and business-to-consumer operations within the non-oil sector.
Harvard experts highlighted Azerbaijan’s success as a compelling example of how well-designed incentives can effectively promote business and labor market formalization. They emphasized that countries facing similar challenges could benefit from analyzing Azerbaijan’s approach as a potential model for fostering legalization and improving market dynamics.
The findings and analysis from Harvard University’s Growth Lab are available on their social media pages:
https://www.facebook.com/100094629804741/posts/426776873819969/?mibextid=WC7FNe&rdid=pxWXSYQqkpgn1vA6
https://x.com/HarvardGrwthLab/status/1864804904923234548
Link to a video of the Harvard University Growth Lab Center on the analysis of salary reforms held in Azerbaijan: