BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi ilə görüşdə əməkdaşlığa dair yeni Çərçivə Sənədinin hazırlanmasına dair müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları ilə çoxvektorlu əməkdaşlığı vurğulanıb. Qeyd olunub ki, 2021-2025-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında dayanıqlı inkişaf üzrə əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədinin icrası tərəfdaşlığın inkişafında mühüm faktora çevrilib. COP29-un Azərbaycanda təşkili və uğurla yekunlaşması isə qlobal problemlərin həllində məsuliyyətli tərəfdaş olan ölkəmizin BMT ilə münasibətlərinin genişləndirilməsi üçün əlavə stimul yaradıb.
Tərəflər Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrası və 2026-2030-cu illər üzrə əməkdaşlığa dair yeni Çərçivə Sənədinin hazırlanması üçün strateji istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinə dair müzakirə aparıblar.

A discussion was held at a meeting with the UN Resident Coordinator in Azerbaijan on the preparation of a new Framework Document on cooperation.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Vladanka Andreyeva, UN Resident Coordinator in Azerbaijan.
The meeting emphasized the multi-vector cooperation of our country with various specialized agencies of the UN. It was noted that the implementation of the Framework Document on Cooperation on Sustainable Development between the UN and Azerbaijan for 2021-2025 has become an important factor in the development of the partnership. The organization and successful conclusion of COP29 in Azerbaijan created an additional incentive for expanding our country's relations with the UN, which is a responsible partner in solving global problems.
The parties discussed the implementation of the Sustainable Development Goals and the definition of strategic directions for the preparation of a new Framework Document for cooperation for 2026-2030.