İqtisadiyyat Nazirliyinin kollektivi 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümü ilə əlaqədar Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib.
Müstəqilliyimiz, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi dərin hörmət və minnətdarlıqla yad olunub, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyulub.
1990-cı il yanvarın 20-si qəhrəman Azərbaycan xalqının azadlıq uğrunda mübarizəsinin və yenilməz iradəsinin rəmzinə çevrilib. Bu tarix milli oyanış prosesini sürətləndirib, Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyinin bərpasında mühüm rol oynayıb. 20 Yanvar xalqımızın tarixi yaddaşında əbədi iz buraxıb, şəhidlərimizin əziz xatirəsi qəlbimizdə daima yaşayacaq.

Staff of the Ministry of Economy visited Alley of Martyrs
The staff of the Ministry of Economy visited the Martyrs' Alley on the 35th anniversary of January 20 - National Mourning Day.
The precious memory of the martyrs who gave their lives for our independence, territorial integrity, and sovereignty was commemorated with deep respect and gratitude, and flowers were placed on their graves.
January 20, 1990, has become a symbol of the heroic struggle and unwavering will of the Azerbaijani people for freedom. This date accelerated the national awakening process and played a significant role in the restoration of the independence of the Republic of Azerbaijan. January 20 has left an eternal mark in the historical memory of our people, and the cherished memory of our martyrs will live in our hearts forever.