2024-cü ildə 65 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
Vergi güzəşti almış layihələr kənd təsərrüfatı, aqrar biznes, fintek, “yaşıl iqtisadiyyat” və elektron ticarət sahələrində innovativ həllərdir.
2024-cü ildə 104-ü mikro və 5 kiçik sahibkarlıq subyekti olmaqla “Startap” şəhadətnaməsi almaq üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) ümumilikdə 109 müraciət daxil olub. Müraciətlərə “Startapın müəyyən olunması meyarları”na əsasən Ekspertlər Şurası tərəfindən baxılıb və 65 KOB subyektinə “Startap” şəhadətbaməsi verilib. Şəhadətnamə almış sahibkarların 52-si hüquqi, 13-ü fiziki şəxs olmaqla, 62-si mikro və 3-ü kiçik sahibkardır.
“Startap” şəhadətnaməsi almış layihələr kənd təsərrüfatı, aqrar biznes, fintek, “yaşıl iqtisadiyyat” və elektron ticarət sahələrində innovativ həlləri özündə birləşdirir.
Qeyd edək ki, “Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir. Azərbaycanda innovativ sahibkarlığın inkişafı, startapların ideyalarının və startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə “Startapın müəyyən olunması meyarları” təsdiq edilib. Qərara əsasən “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi 2021-ci ilin may ayından KOBİA tərəfindən həyata keçirilir. Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsini əldə etmək üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.

The projects that have received tax incentives involve innovative solutions in agriculture, agribusiness, fintech, the “green economy,” and e-commerce sectors.
In 2024, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) received a total of 109 applications for the “Startup” certificate, including 104 from micro and 5 from small business entities. The applications were reviewed by the Expert Council based on the “Startup Identification Criteria,” and 65 SMB entities were awarded the “Startup” certificate. Among the recipients, 52 were legal entities and 13 were individuals, with 62 classified as micro-entrepreneurs and 3 as small businesses.
The projects awarded the “Startup” certificate encompass innovative solutions in agriculture, agribusiness, fintech, the “green economy,” and e-commerce sectors.
It should be noted that the “Startup” certificate exempts SME entities from profit or income tax on revenues derived from innovative activities for a period of three years from the date of issuance. To support the development of innovative entrepreneurship in Azerbaijan, foster startup ideas, and enhance the startup ecosystem, the Cabinet of Ministers approved the "Criteria for Defining a Startup" on January 29, 2021. Based on this decision, the issuance of “Startup” certificates has been carried out by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) since May 2021. Micro and small business entities can apply to SMBDA to obtain a “Startup” certificate.