Davos Forumu çərçivəsində dərc olunan Dünya İqtisadi Forumunun “Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzləri Şəbəkəsinin 2023-2024-cü illər Təsir Hesabatı”nda Şəbəkəyə üzv olan mərkəzlərin süni intellekt, enerji keçidi, biotexnologiya və rəqəmsal iqtisadiyyat üzrə fəaliyyəti qiymətləndirilib.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) fəaliyyəti sənəddə xüsusi qeyd edilib. Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun və 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərovun 4SİM-in təşəbbüslərə dair fikirlərinə yer verilib.
Hesabatda 4SİM-in DİF-in Enerji və Materiallar Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi “Enerjidə süni intellekt həlləri” layihəsi çərçivəsində enerji sahəsində süni intellektin tətbiqi üzrə qlobal həll konsepsiyaları hazırlandığı bildirilib. Bu istiqamətdə yerli ekspertlərlə sorğular keçirilərək 40 həll konsepti hazırlanıb.
Qeyd edək ki, artıq bu həll konseptlərinə uyğun olaraq Azərbaycanda pilot layihənin icrasına başlanıb. Pilot layihə ağıllı sensorlar və prediktiv süni intellektin tətbiqi ilə elektrik enerjisinə qənaət olunmasını nəzərdə tutur.
Sənəddə həmçinin bildirilir ki, 4SİM və DİF-in İnvestisiya Siyasəti və Təcrübə Platforması birgə “Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadiyyatına investisiyaların cəlbi” adlı layihə həyata keçiriblər. Layihənin nəticələri əsasında bu istiqamətdə tövsiyələr hazırlanıb və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində gələcək inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib:
- Yerli startaplar və KOB-ların inkişafına dəstək, investisiyaya əlçatanlıq;
- Müəssisələrin rəqəmsallaşmasına dəstək;
- İnvestech alətlərinin (investisiya kalkulyatoru) inkişaf etdirilməsi.
Sənəddə qeyd olunur ki, ötən il Azərbaycanda 4SİM-in tərəfdaşlığı ilə keçirilən InMerge İnnovasiya Sammiti 5000-dən çox iştirakçı, 50-dən çox beynəlxalq investor və 150 startapı bir araya gətirərək ölkənin innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə verib.
Qeyd edək ki, 4SİM Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. 4SİM DİF-in mövcud olan 21 mərkəzindən biridir.

The World Economic Forum’s “2023-2024 Impact Report of the Fourth Industrial Revolution Centers Network,” published during the Davos Forum, evaluated the activities of member centers within the network in areas such as artificial intelligence, energy transition, biotechnology, and the digital economy.
The activities of the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM), operating under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, were specifically highlighted in the document. Insights from Azerbaijan's Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, and 4SIM’s Executive Director, Fariz Jafarov, on 4SIM's initiatives were also included.
The report noted that, within the framework of the "AI Solutions in Energy" project, implemented jointly by 4SIM and WEF’s Energy and Materials Center, global solution concepts for the application of artificial intelligence in the energy sector were developed. As part of this initiative, surveys were conducted with local experts, resulting in 40 solution concepts.
It was also highlighted that a pilot project has already been launched in Azerbaijan based on these solution concepts. The project aims to save electricity through the use of smart sensors and predictive artificial intelligence.
Additionally, the report mentions a joint project by 4SIM and WEF’s Investment Policy and Practice Platform titled "Attracting Investments in Azerbaijan’s Digital Economy." Based on the project outcomes, recommendations were developed and future directions for growth in the digital economy were identified:
- Supporting the development of local startups and SMEs, and improving access to investment;
- Assisting the digitalization of enterprises;
- Developing investech tools, such as an investment calculator.
The document also highlights the InMerge Innovation Summit held in Azerbaijan last year in partnership with 4SIM. The event brought together over 5,000 participants, more than 50 international investors, and 150 startups, contributing significantly to the development of the country’s innovation ecosystem.
It should be noted that 4SIM was established by a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 6, 2021. 4SIM is one of WEF’s 21 existing centers globally.