Fevralın 24-də Bakıda Azərbaycan-Pakistan biznes forumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif biznes-forumda çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin
çıxışı
-Hörmətli cənab Baş nazir, əziz qardaşım.
Xanımlar və cənablar.
Əziz qardaşım, Sizi Azərbaycanda bir daha salamlayıram. Şadam ki, Sizin dövlət səfəriniz çərçivəsində böyük şirkət nümayəndələrinin iştirakı ilə Bakı şəhərində biznes-forum təşkil edilib. Forum bizim ikitərəfli gündəliyimizi əks etdirir və bu gün cənab Baş nazirlə müzakirə etdiklərimizin nümunəsidir. Biz çox məmnunuq ki, siyasi sahədə ikitərəfli münasibətlərimiz müstəsna səviyyədədir. Eyni zamanda, biz təəssüfləndik ki, ikitərəfli ticarətimiz siyasi səviyyədəki əməkdaşlığımıza uyğun gəlmir. Bu gün artıq verilən mesajlar, bizim müzakirələrimiz daha geniş çərçivə yaradacaq ki, şirkətlər arasında fəal əməkdaşlıq olsun və ticarətimiz artsın. Bizim bunda marağımız var və biz hesab edirik ki, iki ölkə arasındakı qardaşlıq münasibətləri biznes dairələri üçün yaxşı bir platforma olmalıdır. Bəzən bizim daha fəal biznes təmaslarımıza mane olan məsələ planlarımız, iqtisadi gündəliyimiz, infrastruktur layihələri ilə bağlı məlumatın olmamasıdır. Həmin boşluğu doldurmaq üçün bu cür toplantılar çox vacibdir. Çünki biznes-forum çərçivəsində müxtəlif təqdimatlar keçirilir, biznes imkanları təqdim edilir, hüquqi formatlar, vergi və gömrüklə bağlı məsələlər müzakirə olunur. Bunun hamısı biznes dairələri və işgüzar insanlar üçün çox vacibdir ki, onlar yeni bazarlara daxil olsunlar. Əminəm ki, Azərbaycandakı biznes mühiti və bizim hökumətimizin səyləri sayəsində xarici və daxili sərmayənin cəlb edilməsi haqqında kifayət qədər məlumat verilib. Bu da xalqımız və dövlətimiz üçün geniş imkanlar yaradıb ki, yeni iş yerləri açılsın və zəruri infrastruktur qurulsun. Gözəl siyasi münasibətlərimiz, əlbəttə ki, qarşılıqlı sərmayə səviyyəsində öz əksini tapmalıdır.
Ötən ilin yayında mənim Pakistana səfərim zamanı biz bəyan etdik ki, Azərbaycan Pakistan iqtisadiyyatına 2 milyard ABŞ dolları həcmində sərmayə yatıracaq. Bizim heyətlər bu istiqamətdə gərgin çalışıb və ötən ilin noyabrında mənim əziz qardaşımın COP29 çərçivəsində Bakıya səfəri zamanı biz bunu bir daha müzakirə etdik, konkret layihələr müəyyənləşdirdik və onlar hazırda nəzərdən keçirilir. Bu səhər də keçirdiyimiz görüşlər nəticəsində iqtisadi sektora məsul olan şəxslərə mən müvafiq təlimatlar verdim ki, onlar tezliklə Pakistana səfər etsinlər. Biz belə bir qərara gəldik ki, bir ay ərzində bütün bu işlərlə bağlı razılıqlar əldə olunsun. Ümid edirəm ki, Novruz bayramından sonra, - o, mart ayının sonuna təsadüf edir, - biz artıq əhəmiyyətli nailiyyətlər görəcəyik.
Biz enerji sahəsində də maraqlıyıq. Enerji ilə bağlı infrastruktur sahəsinə maraq göstəririk və yeri gəlmişkən, bu gün bizim enerji şirkətlərimiz bir sıra sənədlər imzalamışdır ki, bu da praktik əməkdaşlıq elementinə çevriləcəkdir. Enerji sahəsində əməkdaşlıq, - bu gün bu sahəyə maye qaz daxildir, - əminəm ki, daha da genişlənəcək və növbəti sahələri əhatə edəcəkdir.
Eyni zamanda, biz nəqliyyat sektorunda da imkanları nəzərdən keçirdik. Azərbaycan öz ərazisində iki mühüm beynəlxalq dəhlizi təşviq edir – Şərq-Qərb və Şimal-Cənub. Azərbaycan hər iki dəhlizin marşrutu üzərində yerləşir, fəal üzvdür və bağlantı nöqtələrini yaratmaqla biz daha geniş imkanlar təqdim edə biləcəyik. Bununla bağlı nəqliyyat sahəsinə məsul olan şəxslərə müvafiq təlimatlar verilib ki, regional əməkdaşlığa daha geniş yanaşaq, limanlarımız, dəmir yolu qurumları arasında təmaslarımız yaransın və daha geniş mənada nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq təmin edilsin.
Eyni zamanda, biz bu gün müdafiə sənayesi sahəsində çox gözəl əməkdaşlığımızı müzakirə etdik. Biz artıq birgə istehsal müəssisələri məsələsi üzərində işləyirik. Bunun üçün çox böyük potensial var. Eyni zamanda, bizə məlumdur ki, Pakistanın çox inkişaf etmiş əczaçılıq sahəsi var. Mənə verilən məlumata görə, Pakistanda istehsal olunan 90 adda məhsul Azərbaycanda qeydiyyatdan keçirilib. Bizim bu sahədə də birgə istehsal müəssisələrinin yaradılması təklifimiz olacaqdır.
Biz digər sahələrdə də çox böyük potensial görürük. Bunun üçün çox böyük əsas var. O da bizim iki ölkə arasında olan qardaşlıq və qarşılıqlı siyasi iradədir. Bunun nəticəsində biz işgüzar əlaqələrimizi də siyasi səviyyəyə bərabər inkişaf etdirə bilərik.
Bir daha, əziz qardaşım, Azərbaycana səfər etdiyinizə görə Sizə təşəkkür edirəm. Təşəkkür edirəm ki, Sizi biznesmenlərdən ibarət çox böyük nümayəndə heyəti müşayiət edir. Siz vətəninizə gəlmisiniz. Biz də, eyni zamanda, Sizin gözəl ölkənizdə olarkən özümüzü evimizdəki kimi hiss edirik. Biz əziz qardaşımla verdiyimiz bütün təlimatların tam icra olunacağına əminik. Aprel ayında sənədlərin hazır olmasını gözləyirik.
Sonra Pakistanın Baş naziri çıxış etdi.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin
-Təşəkkür edirəm, əziz qardaşım, Zati-aliləri İlham Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti.
Hörmətli nazirlər, Azərbaycanı və Pakistanı təmsil edən dövlət rəsmiləri, əlbəttə ki, olduqca məşhur şirkətləri təmsil edən iş adamları.
Xanımlar və cənablar, hər vaxtınız xeyirli olsun.
Əziz qardaşım İlham Əliyevin çox gözəl ifadə etdiyi kimi, bizim iki qardaş ölkə arasında münasibətlərimiz çox əladır, mən hətta cənab Prezidentin bu barədə dediklərinə nəsə əlavə etməyə söz tapmıram. Ancaq onu deməliyəm ki, bu münasibətlər, səmimiyyət, məqsədyönlü şəkildə irəli aparılan, qarşılıqlı etimada əsaslanan bir münasibətdir. Bunun onilliklərlə tarixi var və əlbəttə ki, iki xalq arasında rəğbət və məhəbbətə əsaslanır. Əziz qardaşım Prezident İlham Əliyevin də Pakistan xalqına və Pakistan dövlətinə böyük rəğbəti var. Mən hər zaman çalışıram ki, onun bu məsələdə əzminə bərabər səylər göstərim. Ancaq cənab Prezident hər zaman məndən öndə gedir və onun səyləri nəticəsində bu gün bu cür gözəl münasibətlərimiz var.
Bu gün biz mühüm bir nailiyyət əldə etmişik. Çox gözəl və məhsuldar görüşümüz oldu. Nümayəndə heyətləri öz aralarında görüşdülər. Biz bütün məsələləri müzakirə etdik və qərara gəldik ki, çox aydın bir fəaliyyət planımız olsun. Çox şadam ki, avqust ayında həm Pakistandan, həm də Azərbaycandan nümayəndələrin iştirak etdiyi bir tədbir təşkil ediləcək. Təəssüf olsun ki, bu gün ticarətimiz 14 milyon dollara bərabərdir və bu, qətiyyən bizim siyasi səviyyədə olan münasibətlərimizi əks etdirmir. Bu gün biz artıq bəyan edə bilərik ki, sərmayələri qısa bir zamanda 2 milyard dollar səviyyəsinə çatdıracağıq. Bu, sadəcə, bəyanat deyil. Məsələn, Pakistandan idxal olunan “Basmati” düyüsünə Azərbaycanda əziz qardaşımın tapşırığına əsasən, tətbiq edilən rüsum aradan qaldırılıbdır və əminəm ki, Azərbaycanda istehsal olunan müəyyən məhsullar var ki, biz də onların Pakistanda satışını təşviq edə bilərik. Biz tarifləri aşağı sala bilərik. Bizim kommersiya nazirimiz burada əyləşibdir.
Əlbəttə, maye qaz daha bir əmtəədir və bu məsələ də bizim ticarət gündəliyimizə daxil edilə bilər. Əlbəttə, JF17 hərbi qırıcı təyyarəmiz var və Azərbaycanla Pakistan həmin təyyarə ilə bağlı fəal işlər aparır. Xanımlar və cənablar, onu da bəyan edə bilərəm ki, biz gündəlik əsasda səylərimizi səfərbər etsək, 2 milyard dollar həcmində ticarət dövriyyəsinə nail ola bilərik.
Daha növbəti bir xəbər ondan ibarətdir ki, əziz qardaşım bunu qeyd etdi. Bu, 2 milyard dollar həcmində sərmayə bəyanatı cənab Prezidentin Pakistana sonuncu səfəri zamanı verilib və bu gün bildirdik ki, müvafiq heyətlər tərəfindən artıq bir çox gözəl işlər görülüb. Mən bu fəaliyyəti təqdir edirəm. Ancaq ortada müəyyən boşluqlar qalmaqdadır, ona görə biz son tarixi müəyyən etmişik ki, aprel ayında cənab Prezidenti İslamabadda salamlayacağıq və həmin 2 milyardla bağlı sazişlər imzalanacaq.
Onu da qeyd etməliyəm ki, əziz qardaşım, Sizə minnətdaram, bu, həqiqətən də qarşılıqlı faydalı işlər olacaqdır. Hər iki ölkə bundan fayda görəcəkdir. Ancaq biz bunu tərəfinizdən çox böyük bir jest kimi qəbul edirik və bunu heç vaxt unutmayacağıq. Eyni zamanda, mən Azərbaycan heyətinə təşəkkür etmək istəyirəm. Öz heyətimizə də təşəkkür etmək istəyirəm ki, artıq böyük işlər görülüb. Əminəm ki, Fars körfəzinin və Xəzər dənizinin suları birləşəcək. Bu, ölkələrimiz arasında mühüm bir sinerji və enerjidir. Həqiqətən də bu, bizim qardaşlıq münasibətlərimizi daha yüksək səviyyəyə, misilsiz səviyyəyə qaldıracaq.
Daha bir məsələni qeyd etmək istərdim. Zati-aliləri, Siz onu artıq qeyd etdiniz. Bu, məlumatın qıtlığıdır və ya məhdud məlumatın verilməsidir. Çünki burada işgüzar dairələr bildirməlidir ki, Azərbaycan Pakistana və Pakistan Azərbaycana nələri təqdim edə bilər, nə təklif edə bilər? Bir daha qeyd edim ki, burada tariflərlə, kənd təsərrüfatı, informasiya texnologiyaları ilə bağlı məlumat verilməlidir. Ona görə də bu gün bəyan etmək istərdim ki, biz Azərbaycanda daimi İnformasiya Məlumat Bürosu təsis edəcəyik. Bu, hər bir avadanlıqla tam təchiz edilən bir mərkəz olacaq. Burada süni intellekt vasitəsilə də Pakistan haqqında hər bir məlumat təqdim ediləcək. Əminəm ki, çox səmərəli bir layihə olacaq. Mənim həmkarlarım buradadır, məni eşidirlər. Eyni zamanda, cənab Prezident, Siz də məsul şəxslər müəyyən edəcəksiniz və bu, güclü bir mexanizm olacaq. Sadəcə, bu, bir nümunədir və bizim səylərimizə çox böyük töhfə verəcək.
Bundan əlavə, müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığa gəldikdə, bizim bu sahəmiz çox inkişaf edib. Biz uzun illərdir əməkdaşlıq edirik, ancaq zamanı yetişib ki, biz birgə istehsal müəssisələri yaradaq - Azərbaycan-Pakistan birgə müəssisələri yaradılsın. Nümayəndə heyəti tezliklə - aprel ayında Pakistana səfər edərkən bu, gündəliyimizdə duran başlıca məsələ olacaq. Əziz qardaşım, Siz Pakistana gələndə artıq biz məhz bu sahədə də müqaviləyə imzalarımızı ata biləcəyik. Şimal-Cənub dəhlizi məsələsinə gəldikdə, bizim burada səmərəli nəqliyyat sistemi olmasa, bu sahədə hədəflərimizə nail ola bilmərik. Bunun üçün isə bu gün səmərəli müzakirələrimiz olub. Bu məsələ geniş tərkibdə müzakirə edildi və biz Sizin baxışınızı tam dəstəkləyirik. Sizi əmin edirəm ki, Pakistanın Qvadar limanı bu işdə həlledici rol oynaya bilər, həm ixrac, həm də idxal baxımından. Ona görə də mən təklif edirəm ki, biz diqqətimizi bu məsələyə də yönəldək. Əziz qardaşım, Sizi əmin etmək istərdim ki, biz bu sahədə də Sizinlə çox sıx əməkdaşlıq edəcəyik.
Azərbaycanın Ticarət Palatasının İslamabadda nümayəndəliyi təsis edilib və bu da imkan verəcək ki, bizim ikitərəfli ticarətimiz inkişaf etsin. Cənab Prezident, bu da Sizin baxışınıza uyğundur və biz də Pakistan Ticarət Palatasının nümayəndəliyini Bakıda təsis edəcəyik. Bu iki palata sıx əməkdaşlıq edərək bir-birini qarşılıqlı şəkildə məlumatlandıra və potensial sərmayəçilərə də əlavə informasiya verə bilər.
Əziz qardaşım, Sizin vaxtınızı çox almaq istəmirəm. Bir daha Sizə təşəkkür etmək istəyirəm. Bu sahədə əzminizə və bu məsələyə sadiqliyinizə görə, Sizi tam səmimiyyətlə əmin etmək istərdim, mən əlimdən gələni edəcəyəm ki, Sizin əzmkarlıq səviyyənizə çatım və bu əlaqələri gücləndirim. Vaxt gələcək ki, Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan arasında səylər üçtərəfli şəkildə müzakirə ediləcək və burada çox böyük imkanlar var. Vacib məsələ iradədir, əzmkarlıqdır, o da bizdə var. Yaşasın Azərbaycan-Pakistan dostluğu!
Prezident İlham Əliyev: Əziz qardaşım, təşəkkür edirəm. Bizim qısa – təqribən 10 dəqiqəlik təqdimatımız var. Mən ötən ilin yayında qardaş ölkəyə səfər edərkən biz cənab Baş nazirlə müzakirə apardıq ki, Azərbaycan Pakistanın müasirləşdirilməsində və müəyyən tarixi abidələrin bərpasında hansı dərəcədə iştirak edə bilər. O vaxtdan bizim heyət orada idi və Pakistan tərəfi ilə razılaşdırılmış şəkildə fəaliyyət göstərirdi. Hesab edirəm ki, bu gün o təqdimatı görmək hər kəs üçün maraqlı ola bilər. Bu, bizim qardaşlıq münasibətlərimizə verə biləcəyimiz qısa, kiçik töhfədir.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərif: Əziz qardaşım tərəfindən İslamabada göndərilmiş ekspertlər heyətini qeyd etməyə bilmərəm. Bildiyiniz kimi, İslamabad çox gözəl şəhərdir və dağ ətəyində yerləşir. Həmin ekspertlər orada gözəl işlər görürlər. Həm bizim şəhərimizi yaşıllaşdırırlar, həm də landşaftla bağlı müəyyən işlər görürlər. Hesab edirəm ki, bu, İslamabadı daha da gözəlləşdirəcək. Əlbəttə, o, gözəllik baxımından Bakının bərabəri ola bilməz, ancaq ən azı onunla rəqabətə girməyə başlayacaq. Bir daha dərindən təşəkkür edirəm.
Sonra “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin baş direktoru Bünyad Qasımov rəhbərlik etdiyi qurumun Pakistanın paytaxtında həyata keçirdiyi təmir-bərpa layihələri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, “Bakı Abadlıq Xidməti” tərəfindən İslamabadda icra olunan layihələrdən biri yekunlaşıb, üç layihə üzrə isə işlər davam edir.

On February 24, the Azerbaijan-Pakistan business forum was held in Baku.
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Muhammad Shehbaz Sharif, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, addressed the forum.
The President of Azerbaijan delivered a speech first.
Speech by President Ilham Aliyev
- Dear Mr. Prime Minister, my dear brother,
Ladies and gentlemen,
Dear brother, once again, welcome to Azerbaijan. I'm very glad that, within the framework of the state visit of Mr. Prime Minister, a business forum of prominent representatives of the business circles of both countries is being organized in Baku. I think it fully reflects our bilateral agenda and what we discussed with Mr. Prime Minister during our meetings today. We are very satisfied with the way bilateral political relations develop. They are actually excellent. But at the same time, we regret that trade turnover does not match the political standards and the level of political interaction. I think that the messages, which have already been given by the two leaders, and also discussions at the forum, will create a much better framework for active business contacts, mutual investments, and, of course, an increase in mutual trade. We are interested in that, and we consider that the brotherly relations between our countries should be a good platform for business circles to build their ties. One of the issues which sometimes prevents more active business-to-business contacts is the lack of information about our plans, our economic agenda, and our infrastructure projects. So, in order to fill this gap, I think these kinds of gatherings are very important. Because, during the business forum, of course, there is an exchange of information, presentations, business opportunities, legal formats of taxes, customs duties, etc.; all of which are important for businessmen to know prior to entering the market. I am sure that enough information was given about Azerbaijan’s business climate and the investments attracted by our government—both foreign and domestic— which created special opportunities in order to address issues of employment and provide necessary infrastructure for our people. Excellent political relations, of course, should definitely be reflected in the level of mutual investments.
During my state visit to Pakistan last summer, the Azerbaijani side officially announced that we are planning to invest 2 billion US dollars in Pakistan's economy. Our teams have been working on that, especially after the visit of my dear brother, the Prime Minister, last November to attend COP29. After that, we got concrete proposals, concrete projects. They are in the phase of evaluation. After our meeting this morning, I already instructed the corresponding members of our economic team to pay special attention to this. Soon, our delegation will visit Pakistan. We have agreed to determine the timeframe for our teams to come to an agreement within one month. I hope that after the Novruz holiday, which will be at the end of March, we will already have something substantial to start with.
We are interested in energy projects, in projects related to infrastructure. By the way, today our energy companies signed a number of documents, which will definitely transform into practical elements of our cooperation. Cooperation in the energy field, which today includes LNG, I'm sure will grow and will cover many other areas.
At the same time, today we have discussed opportunities in the transportation sector. Taking into account that Azerbaijan is actively promoting two important international projects across its territory - two corridors North-South and East-West. Azerbaijan is an active member on both tracks. The creation of connectivity points between us will definitely create additional opportunities. Necessary instructions have been given to members of our team responsible for the transportation sector to look at the broader picture of regional cooperation and how to establish contacts between our ports, our railroad officials, and, in general, between our transportation companies.
We also discussed today the excellent cooperation in the defense industry area. We suggested that we can start working on joint manufacturing of defense equipment. There is significant potential for that. At the same time, we know that Pakistan has a very developed pharmaceutical industry. According to the information I was given, more than 90 items of the Pakistani pharmaceutical industry have been registered in Azerbaijan. Our suggestion is also to review the opportunities for joint manufacturing of pharmaceutical products in Azerbaijan.
In many other areas, we really see great potential. The basis for that is the brotherly relationship between our countries and the mutual political will to bring economic and business contacts to the level of political contacts.
Once again, my dear brother, thank you for paying a visit to Azerbaijan. Thank you for being accompanied by a big group of prominent businessmen from Pakistan. I'm sure you all feel at home, the same way we feel when we visit your beautiful country. We wish you success, and also we will control with my brother all our instructions. By April, we will be expecting practical results and documents ready for signature.
Then, the Prime Minister of Pakistan made a speech.
Speech by Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif
- Thank you very much. My very dear brother, Excellency Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
Honorable ministers from Azerbaijan and Pakistan, government officials, and, of course, very renowned and prominent businessmen from Azerbaijan and Pakistan.
Ladies and gentlemen, and a very good afternoon.
As my dear brother, President Ilham Aliyev, has very ably explained our wonderful relations, which exist between our two brotherly countries. I am short of words to add to what he has said in beautiful words. But let me say, this relationship has been built through sincerity, through honesty of purpose, through trust, and mutual respect between the two leaderships spanning over decades and, of course, love and affection for the peoples of Pakistan and Azerbaijan. My dear brother, President Ilham Aliyev, has great love and fondness for the people of Pakistan. I always try to match his commitment, but, of course, he is ahead of me in this field, and that is the foundation of this wonderful and beautiful relationship.
Today, we have achieved another milestone. We had a wonderful one-on-one meeting today followed by a delegation-level meeting. We discussed everything under the sun, even when there is no sun under the roof, and, of course, agreed on a very clear-cut way forward. I am very happy to disclose this at the August assembly of prominent brothers and sisters from both Pakistan and Azerbaijan that we are going to enhance our bilateral trade, which is just $14 million and hardly reflects the strength of our relationship, to $2 billion as soon as we can. This is not just rhetoric. I can mention here that the Basmati rice from Pakistan, its export, import duty, has been very generously exempted by my dear brother, and this is how we can really move forward on certain items from Azerbaijan. We must focus on the areas where we can lower these tariffs so that our import and export can really enhance and increase. Our Minister of Commerce is sitting here.
Of course, LNG is another trading commodity, which can be added into our trading pool. I won't discuss defense equipment, of course, but JF-17 jet fighters are another high-ticket item, which Pakistan and Azerbaijan are very actively pursuing. I can say without any fear of contradiction, ladies and gentlemen, my dear brothers and sisters, that if we really put our acts together, we can achieve $2 billion worth of trade between our two great countries.
A very good news has just been disclosed and my dear brother, President Ilham Aliyev mentioned it. The $2 billion investment announcement was made during his last visit to Pakistan. We have today agreed that a lot of great work has been done by both teams, and I really commend their hard efforts and deeply appreciate them. Whatever small little gaps are there, they have fixed one month to crystallize everything, and in April, I will be, and we will be, rather, receiving our brother in Islamabad again to sign these agreements for the $2 billion investment in Pakistan.
For this, I must say, my brother, I'm extremely thankful to you, deeply appreciate your gesture, and, of course, this is going to be a mutually beneficial arrangement. Both countries will benefit. Making this commitment is a great gesture. We must remember this wonderful contribution from your side, and we will remember it for all time to come. I must thank Azerbaijan's team, the wonderful team sitting here, and the great Pakistani team sitting here. I think this is how the waters of the Arabian Sea are meeting with the waters of the Caspian Sea. This love and affection, this vigor, this enormous energy and synergy, is going to really transform our great fraternal relations into unprecedented trade and investment portfolios and commitments.
One thing, which, Excellency, you have mentioned - and mentioned rightly - is the lack of information between the two business communities. What Azerbaijan has to offer to Pakistan in real terms, and what Pakistan has to offer to our Azerbaijani business community: tariffs, our strength in agriculture, industry, IT, and so on and so forth. So, today I want to announce, with your permission, that we will constitute a permanent Information Bureau, I mean, comprising both countries, which will have the most modern gadgetry, equipped with IT and, of course, also AI, relaying real-time information in both ways and this will be extremely helpful. I think this mechanism should be put in place from our side. Our other honorable members of the team, and, of course, whoever you, my brother, appoints from your team, and this team should then work out a very robust mechanism so that this alone will step up our efforts in a very big way.
Secondly, our defense cooperation has been there already for ages. I think now is the time to look into, discuss, and decide to have a joint defense manufacturing facility shared between Pakistan and Azerbaijan. I think when this delegation visits Pakistan in April, this will be one of the main items on the agenda for discussion over there. When you visit Pakistan, my brother, we can also sign this agreement in April this year. Then, of course, the North-South Corridor - unless we have an efficient, reliable, and cost-effective transportation system and connectivity, I don't think we will be able to achieve our targets in time to come. I think we had a very good discussion today during our bilateral meeting, and we will be fully supporting our vision in this regard. I can assure you that Gwadar Port can play a very pivotal role in promoting our trade, inward and upward, and I think, let us focus on this. I think this will be a game changer. I want to assure you, my dear brother, that I will work very closely with you on this very important project.
I am very happy to announce that the Azerbaijan Chamber of Commerce has been established in Islamabad, which will really facilitate our bilateral trade. I think this is what we should also be doing - having a Pakistan Chamber of Commerce here in Baku and satellites in other important cities in Azerbaijan so that these chambers can really, in real time, collect information, exchange this information, and pass it on to potential traders and investors, which will be very helpful.
I will not take more time, my dear brother. Once again, I would like to thank you very much for your great commitment towards our friendship between the two countries. I want to say this in all humility but with total certainty at my command that I will try to match your favor, your commitment to really strengthen these relations in the time to come. The trilateral understanding between Azerbaijan, Türkiye, and Pakistan should be quadrupled, and we will be talking on this subject in the time to come, In Sha Allah. I think there are enormous opportunities on both sides, and the only thing needed is to put the will to do it into action. Long Live Azerbaijan-Pakistani friendship!
President Ilham Aliyev: Thank you very much, my dear brother. We have a small presentation, just for about 10 minutes maximum. When I was visiting the brotherly country last summer, we discussed how Azerbaijan could participate in the plans of Mr. Prime Minister to modernize and restore some historical sites in Pakistan. Since that time, our team has been working on that and has prepared, in agreement with the Pakistani side, a vision for it. I think it will be interesting for everyone to see what is being offered. It will also be a small part, but an important part, of our brotherly relations.
Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif: You know, the submission would not be complete and it would remain incomplete if I did not mention the expert team that my brother sent to Islamabad. Islamabad, as you all know, is a beautiful city, sitting at the foot of the mountains. But he has sent great experts who are doing a wonderful job in improving our landscape - both hard and soft landscaping and greenery. Thank you very much. I think this will add to the beauty of Islamabad. I don't think it will match the beauty of Baku, but with your team, it will start competing. Thank you very much.
Then, the General Director of "Baku Abadlig Khidmeti" LLC, Bunyad Gasimov, provided information about the renovation and restoration projects carried out by his organization in the capital of Pakistan. He noted that one of the projects implemented by " Baku Abadlig Khidmeti" in Islamabad has been completed, while work on three other projects is still ongoing.