Mingəçevir Sənaye Parkının yeni qeydiyyata alınan rezidenti tərəfindən 2300-dən artıq iş yeri yaradılacaq.
Azərbaycan-Özbəkistan birgə kapitallı “Textile Horizon” MMC-yə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Mingəçevir Sənaye Parkının rezidentliyi statusu verilib.
Layihə çərçivəsində Sənaye Parkının ərazisində mahlıc, iplik, parça, geyim istehsal edəcək müəssisələr inşa olunacaq və bununla da ölkəmizdə ilk dəfə olaraq tekstil sahəsində klasterləşmə formalaşdırılacaq.
Almaniya, İsveçrə, İspaniya, Türkiyə kimi ölkələrin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiq ediləcəyi müəssisələrdə il ərzində 11,6 min ton iplik, 7,3 min ton xam parça, 6,2 min ton boyalı parça, 11,8 milyon ədəd tikiş məhsulu (geyim) istehsal olunacaq.
İnvestisiya dəyəri 153 milyon manat təşkil edən layihə çərçivəsində 2300-dən artıq daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.

More than 2,300 jobs will be created by a newly registered resident of the Mingachevir Industrial Park.
The Azerbaijan-Uzbekistan joint venture "Textile Horizon" LLC has been granted resident status in the Mingachevir Industrial Park, which is managed by the Agency for the Development of Economic Zones under the Ministry of Economy.
As part of the project, enterprises will be built on the territory of the Industrial Park to produce yarn, fabric, and clothing, thus forming the first-ever textile cluster in our country.
In the enterprises where advanced technologies from countries such as Germany, Switzerland, Spain, and Turkey will be applied, 11.6 thousand tons of yarn, 7.3 thousand tons of raw fabric, 6.2 thousand tons of dyed fabric, and 11.8 million pieces of sewing products (clothing) will be produced annually.
The project, with an investment value of 153 million AZN, is expected to create more than 2,300 permanent jobs.
In addition to the sale of the produced goods in the domestic market, their export will also be carried out.