Gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə marağı artır
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən təmin edilən dövlət dəstəyi mexanizmlərindən yararlanmış sahibkarların və biznesə başlamaq istəyən şəxslərin əhəmiyyətli hissəsi gənclərdir. Təkcə 2024-cü ildə Agentliyin biznes üzrə bilik və bacarıqların artırılmasına dair təlim, məsləhət və biznes planın hazırlanması xidmətlərindən faydalananların 40%-ni gənclər təşkil edib. Biznes subyektini vergidən azad edən "Startap" şəhadətnaməsi almış KOB-ların 30%-dən çoxu, qrant dəstəyindən yararlanmış sahibkarların isə 30%-i gənc sahibkarlar və startaplardır.
KOBİA gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə təşviqi və bu sahədə onların təşəbbüslərinin dəstəklənməsi üçün peşə və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində Agentliyin biznes üzrə mütəxəssisləri müxtəlif peşə və ali təhsil müəssisələrinin tələbələri ilə görüşərək sahibkarlıq fəaliyyəti, bu sahədə dəstək alətləri üzrə ilkin məlumat verir, gənclərin suallarını cavablandırırlar. Həmçinin, biznes fəaliyyətinə marağı olan tələbələr üçün təlimlər təşkil edilir.
Eyni zamanda KOBİA və tərəfdaş qurumların birgə təşkilatçılığı ilə gənclərin biznes təşəbbüslərinə dəstək məqsədilə müxtəlif layihə və proqramlar həyata keçirilir. Gənclərin biznesə başlaması üçün ilkin dəstəyi təmin edən “Gənclərin biznes emalatxanası” və biznes ideyalarının maliyyələşdirilməsinə töhfə verən “Bizdən biznəsə” layihələrindən 60 gənc faydalanıb.
Agentliyin “KOB könüllüləri” proqramı da  idarəetmə, biznes və menecment ixtisasları üzrə təhsil alan tələbə və magistrların sahibkarlıq sahəsində ilkin biliklərə yiyələnmələri üçün faydalıdır. Bugünədək 700-dən çox gənc proqramı uğurla başa vurub. Onlar arasında özəl sektorda çalışan gənclər xüsusilə seçilir.

A significant portion of entrepreneurs and individuals seeking to start a business who have benefited from government support mechanisms provided by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) are young people. In 2024 alone, 40% of those who benefited from the agency's training, consulting, and business plan development services aimed at enhancing business knowledge and skills were youth. Additionally, more than 30% of SMEs that received a "Startup" certificate, which exempts business entities from taxes, and 30% of entrepreneurs who benefited from grant support are young entrepreneurs and startups.
SMBDA closely collaborates with vocational and higher education institutions to encourage youth entrepreneurship and support their initiatives in this field. Within this cooperation, the agency's business experts meet with students from various vocational and higher education institutions to provide initial information on entrepreneurship and available support mechanisms, as well as to answer questions from young people. Additionally, training sessions are organized for students interested in business activities.
At the same time, various projects and programs are implemented with the joint organization of SMBDA and partner organizations to support young people's business initiatives. The "Youth Business Workshop," which provides initial support for young people to start a business, and the " From Us to Business" project, which contributes to the financing of business ideas, have benefited 60 young people.
The agency's "SME Volunteers" program is also beneficial for students and master's degree holders studying management, business, and management disciplines to acquire basic knowledge in entrepreneurship. To date, more than 700 young people have successfully completed the program. Among them, young people working in the private sector stand out in particular.