Azərbaycan nümayəndə heyəti Pakistana səfər edib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Pakistana səfəri çərçivəsində potensial əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, işgüzar dairələr arasında işbirliyinin dəstəklənməsi, həmçinin sərmayələrin artırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin Pakistan İslam Respublikasına səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilib, müzakirələr aparılıb.
Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri cənab Şahbaz Şərif iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qəbulda Azərbaycan - Pakistan əməkdaşlığının ölkə liderləri tərəfindən müəyyənləşdirilmiş istiqamətləri və iqtisadi əlaqələrin gücləndirildiyi vurğulanıb. Azərbaycanla Pakistan əlaqələrinin starteji tərəfdaşlıq səviyyəsində olmasından məmnunluq bildirilib.
Qeyd edilib ki, iki dost və qardaş ölkə arasında əlaqələr qarşılıqlı etimad şəraitində möhkəmlənir, müxtəlif sahələrdə münasibətlər yüksələn xətlə inkişaf edir. İqtisadi-ticari, enerji, qeyri-neft-qaz və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlıq üçün hər iki tərəfin geniş potensialının olduğu vurğulanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Pakistan Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşüb.
Müzakirələrdə iki qardaş xalq arasında ticarətin, investisiyaların və uzunmüddətli iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycan-Pakistan iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi üçün perspektivlər, həmçinin tərəflər arasında iqtisadi potensialın reallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib. Ölkələrimizin iqtisadi sahədə birgə fəaliyyətinin gündəmində olan məsələlər, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, xüsusilə infrastruktur, enerji və İT kimi sektorlarda daha geniş təşəbbüslər üçün katalizator rolunu oynaya biləcək prioritet layihələrin reallaşdırılmasına  maraq ifadə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Pakistanın Xüsusi İnvestisiyaların Asanlaşdırılması Şurasının milli koordinatoru, general-leytenant Sarfaraz Əhməd ilə görüşüb.
İki ölkə arasında biznes tərəfdaşlığının şaxələndirilməsi, işgüzar dairələr arasında işbirliyinin dəstəklənməsi, enerji, infrastruktur, mədənçilik və digər sahələrdə yeni investisiya layihələrinin icrası, həmçinin sərmayələrin artırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə həmçinin, Azərbaycanın uzunmüddətli strateji təşəbbüslərindən bəhs edilib, regional və qlobal layihələr, habelə reallaşdırılan investisiya layihələri barədə məlumat verilib. Bu xüsusda, Pakistanın işgüzar dairələri ilə potensial əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.

During the visit of the Minister of Economy Mikayil Jabbarov to Pakistan, potential cooperation opportunities were discussed, including the support of collaboration between business circles and the possibilities for increasing investments.
During the visit of the Azerbaijani delegation led by Minister of Economy Mikayil Jabbarov to the Islamic Republic of Pakistan, a series of meetings were held and discussions took place.
The Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Mr. Shehbaz Sharif, hosted a meeting with the delegation led by Minister of Economy Mikayil Jabbarov.
During the meeting, it was emphasized that the cooperation between Azerbaijan and Pakistan follows the directions outlined by the leaders of both countries, and that economic ties between the two nations have been strengthened. The strategic partnership between Azerbaijan and Pakistan was highlighted with satisfaction.
It was noted that the relations between the two friendly and brotherly countries are strengthening in an atmosphere of mutual trust, with ties developing along an upward trajectory in various fields. It was emphasized that both sides have great potential for effective cooperation in economic trade, energy, non-oil and gas sectors, and other areas.
Economy Minister Mikayil Jabbarov met with the Deputy Prime Minister and Foreign Minister of Pakistan, Muhammad Ishaq Dar.
The discussions emphasized the importance of expanding trade, investments, and long-term economic cooperation between the two brotherly nations.
The perspectives for diversifying Azerbaijan-Pakistan economic and trade relations, as well as opportunities for realizing the economic potential between the parties, were reviewed. Issues on the agenda of joint economic activities between the two countries, the promotion of mutual investments, and interest in implementing priority projects that could act as a catalyst for broader initiatives, particularly in sectors like infrastructure, energy, and IT, were expressed.
Economy Minister Mikayil Jabbarov has met with General-Lieutenant Sarfaraz Ahmed, the national coordinator of Pakistan's Special Investment Facilitation Council.
Discussions were held on diversifying business partnerships between the two countries, supporting cooperation between the business circles, implementing new investment projects in energy, infrastructure, mining, and other sectors, as well as exploring opportunities to increase investments.
The meeting also covered Azerbaijan's long-term strategic initiatives, regional and global projects, as well as information on ongoing investment projects. In this regard, potential cooperation opportunities with Pakistan's business circles were explored, and discussions were held on other mutually interesting issues.