İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini SPECA görüşündə və Orta Dəhliz boyu ticarət əlaqələrinin artırılması müzakirələrində iştirak edib
Cenevrədə SPECA nazirlər görüşündə ticarət və nəqliyyat əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi müzakirə edilib, keçirilən tədbirlərdə Azərbaycanın biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib.
İsveçrənin Cenevrə şəhərində SPECA-nın (BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramı) iqtisadiyyat üzrə nazirlərinin görüşü keçirilib. Tədbirdə BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Tatyana Molçan və BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) icraçı katibi Armida Salsiyah Alişahbana (video müraciət vasitəsilə), Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Xodjamurad Geldımuradov, Qazaxıstanın milli iqtisadiyyat nazirinin müavini Arman Kasenov, Qırğızıstanın iqtisadiyyat və kommersiya nazirinin müavini Sanjarbek Bolotov, Tacikistanın BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi  Şaraf Şeralizoda, Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət nazirinin birinci müavini Nozimdjon Xolmurodov, Gürcüstanın xarici işlər nazirinin müavini Georgi Zurabaşvili, Türkiyənin Cenevrədəki BMT bölməsi  və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Burak Akçapar və Macarıstanın BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar  yanında daimi nümayəndəsi Zofia Havasi çıxış ediblər.
Çıxış edənlər iştirakçı ölkələr arasında qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, müxtəlif məsələlərə dair birgə təşəbbüs və layihələr barədə fikirlərini bölüşüblər.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev iclasda vurğulayıb ki, Proqram çərçivəsində ölkələrimiz arasında uğurlu və çoxşaxəli əməkdaşlıq qlobal çağırışlar şəraitində regionda sabitliyin təmin edilməsində əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan, bölgənin davamlı inkişafını dəstəkləmək məqsədi ilə müzakirələr vacibdir. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın SPECA-ya üzv ölkələrlə ticarət tərəfdaşlığı genişlənir. Ötən il ölkəmizlə Proqramın iştirakçı dövlətləri arasında ticarət dövriyyəsi 1,1 milyard ABŞ dollarından çox, bu ilin yanvar-fevral aylarında isə 191 milyon ABŞ dollarından çox olub. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan SPECA çərçivəsində ticarət və nəqliyyat maneələrini azaltmaq üçün mühüm addımlar atıb. Azərbaycan Orta Dəhliz boyunca logistik imkanları gücləndirməklə SPECA ölkələri üçün tranzit və logistika mərkəzinə çevrilib. Bildirilib ki, 2024-cü ilin sentyabrında BMT-nin himayəsi altında yaradılmış SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondu birgə layihələrin maliyyələşdirilməsində mühüm rol oynayacaq. SPECA-nın 2030-cu ilə qədər İnkişaf Konsepsiyasının həyata keçirilməsi isə iştirakçı dövlətlərin çoxşaxəli inkişafına töhfə verəcək.
İclasda SPECA çərçivəsində qəbul edilmiş strateji sənədlərin icrası, ticarət və nəqliyyat potensialının reallaşdırılması, qarşılıqlı ticarət əlaqələrinin dərinləşdirilməsi, Trans-Xəzər Nəqliyyat Dəhlizi boyu multimodal məlumat və sənəd mübadiləsinin rəqəmsallaşdırılması üzrə Yol Xəritəsi, SPECA Çoxtərəfli Etimad Fondunun maliyyə mexanizmləri və s. haqqında müzakirələr aparılıb.
SPECA nazirlər görüşü çərçivəsində Türkiyə, Macarıstan, Gürcüstanın iştirakı ilə geniş tərkibli iclas keçirilib. İclas Orta Dəhliz boyu nəqliyyat, logistika və enerji bağlantılarının artırılması istiqamətində əməkdaşlığın təşviqinə yönəlib.
Görüşlərin ardınca BMT-nin Cenevrə ofisində “Orta Dəhliz boyu ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin artırılması” mövzusunda yüksək səviyyəli təqdimat keçirilib. Tədbir Azərbaycanın Cenevrədəki BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşəbbüsü ilə Orta Dəhliz ölkələrinin – Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Özbəkistanın Daimi Nümayəndəlikləri tərəfindən birgə təşkil olunub.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizinin (Orta Dəhliz) imkanları və dəhliz boyu yerləşən ölkələrin potensialını təqdim etmək, Orta Dəhliz ölkələri ilə nəqliyyat, enerji və rəqəmsal əlaqələrin gücləndirilməsi üzrə çoxtərəfli əməkdaşlığı təşviq etmək, habelə bu istiqamətdə dövlət və özəl sektor nümayəndələri arasında tərəfdaşlıq imkanlarının yaradılması olub.
Tədbirdə dövlət və özəl sektor nümayəndələri, kənd təsərrüfatı, ticarət, maliyyə, nəqliyyat-logistika, enerji və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin,  akademik dairələrin nümayəndələri və ekspertlər iştirak ediblər.
Azərbaycanın Cenevrədəki daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov və Türkmənistanın daimi nümayəndəsi Vepa Hacıyev açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Orta Dəhliz ölkələrinin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri dəhliz boyunca ticarət, nəqliyyat, enerji infrastrukturu, rəqəmsallaşma və sərhəd keçidlərinin sadələşdirilməsi sahəsində investisiya imkanlarına dair təqdimatlarla çıxış ediblər. İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev çıxışında nəqliyyat dəhlizlərinin mərkəzi və açar ölkəsi kimi Azərbaycan ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizləri, ölkəmizin logistika və yükdaşıma imkanları, bu sahədə dövlət siyasəti və mövcud investisiya imkanları barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirin interaktiv hissəsində iştirakçıların sualları cavablandırılıb və potensial əməkdaşlıq sahələri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

First deputy minister of economy attends SPECA meeting and Middle Corridor trade talks
The strengthening of trade and transport cooperation was discussed at the SPECA ministerial meeting in Geneva, and information about Azerbaijan's business and investment environment was provided during the events.
A meeting of the ministers of economy under the SPECA (Special Program for the Economies of Central Asia) was held in Geneva, Switzerland. The event featured speeches by Tatyana Molchan, the Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), Armida Salsiah Alishahbana, the Executive Secretary of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) via video message, Elnur Aliyev, the First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan, Khodjamurad Geldimuradov, the Deputy Prime Minister of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Arman Kasenov, the Deputy Minister of National Economy of Kazakhstan, Sanjarbek Bolotov, the Deputy Minister of Economy and Commerce of Kyrgyzstan, Sharaf Sheralizoda, the Permanent Representative of Tajikistan to the UN and other international organizations, Nozimdjon Khomurodov, the First Deputy Minister of Investments, Industry, and Trade of Uzbekistan, Giorgi Zurabashvili, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Burak Akchapar, the Permanent Representative of Turkey to the UN and other international organizations in Geneva, and Zofia Havasi, the Permanent Representative of Hungary to the UN and other international organizations.
The speakers shared their views on strengthening mutually beneficial partnerships among the participating countries, as well as joint initiatives and projects on various issues.
The First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, emphasized at the meeting that within the framework of the Program, successful and multifaceted cooperation between our countries plays a crucial role in ensuring stability in the region amidst global challenges. In this context, discussions aimed at supporting the region's sustainable development are important. It was noted that Azerbaijan's trade partnership with SPECA member countries is expanding. Last year, the trade turnover between our country and the Program’s participating states exceeded 1.1 billion USD, and in January-February of this year, it amounted to more than 191 million USD. It was highlighted that Azerbaijan has taken significant steps to reduce trade and transport barriers within the SPECA framework. By enhancing logistics along the Middle Corridor, Azerbaijan has become a transit and logistics hub for SPECA countries. It was also mentioned that the SPECA Multilateral Trust Fund, established under the auspices of the UN in September 2024, will play a key role in financing joint projects. The implementation of the SPECA 2030 Development Concept will contribute to the multifaceted development of the participating states.
The meeting discussed the implementation of strategic documents adopted within the SPECA framework, the realization of trade and transport potential, deepening of mutual trade relations, the Roadmap for digitizing multimodal information and document exchange along the Trans-Caspian Transport Corridor, financial mechanisms of the SPECA Multilateral Trust Fund, and other related topics.
A wide-ranging meeting was held within the framework of the SPECA ministers' meeting with the participation of Turkey, Hungary, and Georgia. The meeting focused on promoting cooperation in increasing transport, logistics, and energy connections along the Middle Corridor.
Following the meetings, a high-level presentation on the topic of "Increasing Trade and Transport Connections along the Middle Corridor" was held at the UN office in Geneva. The event was jointly organized by the Permanent Missions of the Middle Corridor countries – Azerbaijan, Georgia, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkey, Turkmenistan, and Uzbekistan – under the initiative of Azerbaijan's Permanent Mission to the UN and other international organizations in Geneva.
The aim of the event was to present the opportunities of the Trans-Caspian Transport Corridor (Middle Corridor) and the potential of the countries along the corridor, promote multilateral cooperation in strengthening transport, energy, and digital connections with the Middle Corridor countries, and create partnership opportunities between government and private sector representatives in this regard.
The event was attended by representatives of the public and private sectors, companies operating in fields such as agriculture, trade, finance, transport-logistics, energy, as well as representatives from academic circles and experts.
The Permanent Representative of Azerbaijan to Geneva, Galib Israfilov, and the Permanent Representative of Turkmenistan, Vepa Hajiyev, delivered opening speeches.
The heads of the delegations of the Corridor countries presented overviews on investment opportunities in areas such as trade, transport, energy infrastructure, digitalization, and simplification of border crossings along the corridor. In his speech, the First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, provided detailed information on the transport corridors passing through Azerbaijan's territory, the country's logistics and freight transportation capabilities, government policy in this area, and the existing investment opportunities.
During the interactive session of the event, participants' questions were answered, and there was an exchange of ideas on potential areas of cooperation.