Bakıda Azərbaycan-İran biznes forumu keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian tədbirdə iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı biznes-forumda çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı
-Hörmətli cənab Prezident, əziz qardaşım.
Hörmətli qonaqlar, xanımlar və cənablar.
Bu gün İran İslam Respublikasının Prezidenti cənab Pezeşkianın Azərbaycana rəsmi səfəridir. Deyə bilərəm ki, səfər çox uğurlu keçir. Səfər zamanı əldə edilmiş razılaşmalar, imzalanmış sənədlər bir daha Azərbaycan-İran dostluğunu, qardaşlığını təsdiqləyir. Bir sözlə, bu rəsmi səfərin çox gözəl siyasi nəticələri vardır. İmzalanmış sənədlər arasında xüsusilə prezidentlər tərəfindən imzalanmış Birgə Bəyannaməni qeyd etmək istərdim. Çox ciddi sənəddir və gələcək əməkdaşlıq üçün bizə yol göstərən sənəddir. Əlbəttə, biz istərdik ki, ticarət, iqtisadi əməkdaşlığımız da eyni nəticələri hasil etsin. Əfsuslar olsun ki, bu günə qədər bu, belə olmayıb. Ancaq əminəm ki, bu səfərdən sonra və biznes-forumun nəticələrindən irəli gələrək biz növbəti illərdə ticarət, iqtisadi, sərmayə qoyuluşu və digər bu kimi sahələrdə ciddi irəliləyiş görəcəyik. Mən şadam ki, hörmətli cənab Prezidentlə bərabər Azərbaycana böyük biznes heyəti gəlib. İrandan gələn 120-dən çox iş adamı əminəm ki, Azərbaycanda öz həmkarları ilə artıq təmaslar qurublar və biznes-forum nəticəsində real layihələr meydana gələcək.
Əminəm ki, növbəti dəfə biz biznes-forum keçirəndə bu toplantı salonu tam dolu olacaq. Halbuki indi də nümayəndələrin sayı az deyil, biznes-forumda 400-dən çox iştirakçı vardır. Bu onu göstərir ki, qarşılıqlı maraq kifayət qədər böyükdür. Təbii ki, siyasi əlaqələr güclü olanda biznes dairələri də öz fəaliyyətlərini buna uyğun şəkildə qururlar və hesab edirəm ki, növbəti illərdə ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün konkret addımlar atılmalıdır. Bu gün biz statistik rəqəmlərə baxdıqda görürük ki, iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi heç bir milyard dollara çatmır və əlbəttə ki, bu, bizi qane edə bilməz. Ona görə ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu, müştərək müəssisələrin yaradılması və digər buna oxşar təşəbbüslər əlbəttə ki, təqdirəlayiq olacaq. Hesab edirəm ki, burada aparıcı rol Azərbaycan-İran hökumətlərarası komissiyaya məxsusdur. Mən komissiyanın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirirəm. Komissiyanın həmsədrləri, üzvləri müntəzəm olaraq görüşürlər və hər bir görüşün böyük əhəmiyyəti var.
Azərbaycan və İran, eyni zamanda, önəmli beynəlxalq layihələrdə iştirak edir, o cümlədən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi üzrə biz sıx əməkdaşlıq edirik. Biz istəyirik ki, bu, sadəcə, nəqliyyat dəhlizi olmasın, həm Azərbaycan, həm də İran ərazisində yol boyunca yeni bizneslərin açılması, yeni sənaye müəssisələrinin yaradılması üçün imkan yaratsın. Bunun üçün kifayət qədər imkanlar var. Çünki hər iki ölkənin çox böyük iqtisadi potensialı var, hər iki ölkədə sahibkarlar sinfi kifayət qədər fəaldır. Sadəcə olaraq, biz gərək iş adamlarımızı bir araya gətirək, necə ki, bu gün biz bunu edirik. Onlara konkret layihələr təqdim olunmalıdır. Ölkələrimizin vergi sistemi, tariflər, sərmayə iqlimi, biznes sahəsindəki qanunvericilik - bütün bunlar iki ölkənin iş adamlarına aydın olmalıdır. Yəni, qaydalar nədir, qanunlar nədir? Ondan sonra əlbəttə ki, böyük sərmayə qoyuluşundan söhbət gedə bilər. Mən hesab edirəm ki, uzun fasilədən sonra Azərbaycan və İran iş adamlarının belə mötəbər toplantısı, xüsusilə prezidentlərin iştirakı ilə biznes-forumun keçirilməsi çox ciddi bir addımdır və əlbəttə ki, biz iş adamlarımızdan konkret nəticələr gözləyirik.
Azərbaycanda dövlət xətti ilə bir çox infrastruktur layihələri həyata keçirilir. Biz İran şirkətlərini bu layihələrdə iştirak etməyə dəvət edirik. Burada həm dəmir yolları, avtomobil yolları, kommunikasiya xətləri, elektrik xətləri - bütün bu layihələr bizdə bu gün əsas gündəlikdədir. Eyni zamanda, erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə hazırda geniş quruculuq işləri gedir. Biz kəndləri, şəhərləri demək olar ki, sıfırdan qururuq. Çünki işğal dövründə Ermənistan bizim bütün şəhər və kəndlərimizi yerlə-yeksan etmişdir. Ona görə orada böyük iş imkanları yaradılır və istərdim ki, İrandan, bizim dost, qardaş ölkədən olan biznesmenlər bu istiqamətdə də işləsinlər.
Biz bu gün müzakirə etdiyimiz məsələlər arasında elektroenergetika məsələlərinə də böyük diqqət ayırdıq. Burada təkcə elektrik stansiyalarının tikintisi yox, eyni zamanda, ötürücü xətlərin tikintisi məsələsi nəzərdə tutulur. Burada da bu sahədə təcrübəsi olan şirkətlər üçün yaxşı fürsətlər, yaxşı imkanlar yaradılır. Biz gələcəkdə iki ölkə arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli - qonşu ölkələrlə birlikdə formatda enerji mübadiləsi layihələrinə də baxa bilərik. Daha doğrusu, bu gün artıq bu, gündəlikdə duran məsələlərdən biridir. Azərbaycanda yaşıl enerjinin istehsalı prosesi artıq başlamışdır və bunun böyük gələcəyi var. Biz beş ildən sonra 6500 meqavat gücündə Günəş, külək və su enerji potensialımızı ortaya qoyacağıq və bunun böyük hissəsi ixracyönümlü enerji növləridir. Bu istiqamətdə əlbəttə ki, indidən hazırlıq işləri aparılmalıdır. Eyni zamanda, Araz dəhlizi layihəsi böyük diqqət cəlb edir, həm bölgəmizdə, həm dünyada, bu layihə ilə bağlı müxtəlif fərziyyələr, müxtəlif şayiələr gəzir. Əslində, buna heç bir əsas yoxdur. Çünki bu, sadəcə olaraq, yeni bir nəqliyyat, bağlantı layihəsidir və Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə İran ərazisindən birləşdirən bir layihədir. Burada, eyni zamanda, böyük tranzit imkanları yaranacaq. Bu, sadəcə olaraq, bu bölgənin layihəsi deyil. Biz hesab edirik ki, bu, Asiyadan Avropaya uzanan nəqliyyat dəhlizinin bir qolu olmalıdır. Bir tərəfi Aralıq dənizinə, bir tərəfi Fars körfəzinə uzanan yeni nəqliyyat bağlantı dəhlizi olmalıdır və bir çox ölkələr bundan fayda götürəcək. Təbii olaraq, bu layihənin ərsəyə gəlməsində əsas rol yenə də bizim ölkələrimizin üzərinə düşür və bu istiqamətdə Azərbaycan tərəfindən aparılan işlər demək olar ki, tamamlanıb. Araz çayı üzərində Azərbaycan tərəfinə düşən körpünün inşası demək olar ki, hazırdır, o cümlədən sərhəd-keçid məntəqəsinin inşası prosesi gedir. Əgər hər şey istədiyimiz kimi olsa, bu ilin sonuna qədər avtomobil körpüsü istismara verilə bilər.
O ki qaldı, dəmir yolu körpüsünə, bu məsələ də müzakirə mövzusudur. Biz dəmir yolumuzu artıq gələn il İran sərhədinə, Zəngilan-Ağbənd istiqamətinə çatdıra bilərik və təbii olaraq İran ərazisində dəmir yolu inşası da nəzərdə tutularsa, o zaman bu da beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi olacaq. Yəni, çox geniş perspektivlər açılır və bütün bunları həyata keçirmək üçün əsas amillər var. Birincisi, Azərbaycan-İran arasındakı dostluq, ikincisi, qarşılıqlı siyasi iradə, üçüncüsü bu layihələrin bir çox ölkələrə xidmət göstərməsi və qarşılıqlı fayda verməsi məsələsi. Bu, yəni, əsas məsələlərdən biri olan layihədir.
Təbii ki, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı da həmişə bizim diqqət mərkəzində olub və hesab edirəm ki, biznes dairələri, Azərbaycan, İran iş adamları rəhbərlikdən, yəni siyasi rəhbərlikdən gələn bu mesajları düzgün qəbul edəcəklər və öz fəaliyyətlərində bunu rəhbər tutaraq, konkret iş görməklə bizim ticari-iqtisadi əlaqələrimizi daha da gücləndirəcəklər. Yenə də ümid edirəm ki, növbəti dəfə biz burada görüşəndə bu salon tam dolu olacaq.
Bir daha xoş gəlmisiniz, hörmətli cənab Prezident, əziz qardaşım.
Hörmətli iranlı dostlarımıza da xoş gəlmisiniz deyirəm. Sağ olun.
Sonra İran Prezidenti çıxış etdi.
Prezident Məsud Pezeşkianın çıxışı
-Azərbaycan Respublikasının möhtərəm Prezidenti, əziz qardaşım cənab İlham Əliyevə bizə göstərdikləri qonaqpərvərliyə, bizi səmimi qarşıladıqlarına, qarşılıqlı əlaqələrimizin konstruktiv şəkildə davam etməsi ilə əlaqədar ümidverici bəyanatına görə bir daha təşəkkürümü bildirirəm. Burada Sizin xidmətinizdəyik və inanırıq ki, əlaqələrimiz əvvəllər olduğu kimidir, - biz onsuz da bir yerdə idik, - aramızdakı sərhəd elə bil qonşu və ailə arasında olan sərhəddir, hərəsi bir tərəfdə bir divar və bir qapıya malikdir, amma həmişə bir yerdədirlər, bir-birini görürlər və bir-biri ilə əlaqələrə malikdirlər. Biz gərək bir-birimizə kömək edək, Azərbaycan xalqı və İran xalqı üçün nailiyyətlərimizi, istehsalımızı, elmimizi və mədəniyyətimizi qarşılıqlı olaraq bölüşək və ondan faydalanaq, hər iki tərəfin qazanacağı bir mühiti yaradaq.
Əziz qardaşımın vurğuladığı kimi, Azərbaycan və İran nəqliyyat marşrutlarının kəsişməsində yerləşən ölkələr olaraq aramızdakı əsas nəqliyyat dəhlizlərini və marşrutlarını – bizimlə Rusiya arasında Şimal–Cənub, həmçinin Şərq–Qərb nəqliyyat marşrutlarını həyata keçirə bilərlər. Bu isə ticarətin, elmin, mövcud təcrübənin və texnologiyanın ötürülməsinə lazımi şərait yaradır.
Bizim bir çox qonşu ölkələrin rəhbərləri ilə görüşlərimdə həmişə belə bir ideyanı qaldırmışam və bu, hətta tələbəlik illərimdə də daim beynimdə olub ki, niyə biz birlikdə bir qatara minərək Pakistandan İrana, Azərbaycana, Türkiyəyə, İraqa, Ərəbistana səfər etməyək. Axı, bir-birimizlə bu əlaqələri rahat şəkildə yaratmaq üçün nə problem var ki...
Oxşar mədəniyyət və sivilizasiyaya, qədim tarixə və qohumluq əlaqələrinə malik İslam ölkələri, - bütün qonşularımız bir-biri ilə bir neçə minillik əlaqələrə malikdir, - nəyə görə biz belə əlaqələr üçün münasib mühit yaratmayaq. Belə bir mühitin yaradılması üçün ilk addım ticarətlə, mədəniyyətlə, elmlə başlayır. Universitetlərimiz bir–biri ilə əlaqə yarada, elm, texnologiya və mədəniyyət sahələrində əldə etdikləri təcrübələri bölüşə bilərlər. Ticarət və sənaye sahələrində çalışan insanlarımız bu istiqamətlərdə təcrübələrini regionun və bizim özümüzün ehtiyaclarımız üçün bir-birinə ötürsünlər. Regionumuzda mövcud olan bazar bizim ehtiyacımızı təmin edir və bütün dünyanı təmin edə bilər. Bu bazar İran üçündür, Azərbaycan üçündür, Pakistan üçündür, Əfqanıstan üçündür. Biz özümüz üçün belə bir bazar yarada bilərik və bu, bizim iradəmizdən asılıdır. Bizim iş adamlarımız, tacirlərimiz, Azərbaycandakı siz əzizlər bir–birinizlə müştərək olub birgə investisiya qoyuluşunu həyata keçirin. Biz Azərbaycanda, siz İranda, biz və siz İraqda, Pakistanda, pakistanlılar isə bizimlə, yəni, bir-birimizlə sıx əlaqələrə malik bir birlik yarada bilərik. Daha sonra yollarımızı açarıq, mövcud texnologiyanı, təcrübəni, elmimizi bir-birimizə ötürə bilərik. Rifahın, sülhün və sabitliyin, inkişafın və azadlığın mövcud olduğu bir gələcəyi özümüz, bölgəmiz və cəmiyyətlərimiz üçün yarada bilərik. Regionun təhlükəsizliyini biz özümüz qoruya bilərik. Başqa yerdən gəlib bizim üçün təhlükəsizliyin yaradılmasına ehtiyacımız yoxdur. Böyüklərimiz bir yerdə oturub problem və ixtilafları həll ediblər. İnanmıram ki, yuxarı səviyyədə ixtilaf mövcud olsun, aşağıda bəziləri var və əlbəttə, onları da xaricdən təhrik edirlər. İstəmirlər ki, eyni mədəniyyət və ənənələrə malik qonşu ölkələr arasında və bölgədə sağlam əlaqələr yaransın. Biz aramızda mövcud olan uzun tarixə malik sağlam əlaqələrin bəziləri tərəfindən müxtəlif bəhanələrlə pozulmasına və pisləşməsinə imkan verməməliyik. İranda, elə öz cəmiyyətimizdə bu hadisələrin baş verməsini ürəyi istəməyənlər var. Ehtimal ki, ola bilər burada da olsun. Ehtimal ki, İraqda, Əfqanıstanda da ola bilər olsun. Lakin vacib olan odur ki, ticarət və investisiya biri-birini tamamlasa və biz təhsildə, sənayedə, elmdə, mədəniyyətdə səmimi və dərin əlaqələr qura bilsək, idmançılarımız və incəsənət xadimlərimiz bir-biri ilə görüş keçirsələr, əlaqələri olsa sülh və təhlükəsizlik dolu bir region yarada bilərik. Mən burada əziz qardaşım, möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin yanındayam. İlk saatlardan bir-birimizə səmimiyyətimizi və sədaqətimizi bildirdik. Bütün sahələrdə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğumuzu bildirdik. Bizim və Azərbaycanın ərazisi Şərqin Qərbə, Şimalın Cənuba birləşməsi üçün dördyol ola bilər. Biz elə bir coğrafi məkanda yerləşirik ki, bu bağlantıları bərqərar edə bilərik. Belə bir iş təbii olaraq avtomobil yolu, dəmir yolu, liman, ticarət əlaqələri, habelə keçə biləcəyimiz sərhədlər istəyir. Əlbəttə, rabitə və proqram təminatları sistemlərinin mütləq şəkildə öz prinsipləri var. Birlikdə əyləşə və bunları planlaşdıra bilərik. Rahat, etimad və arxayınlıqla irəliyə gedə bilərik. Qəti və mütləq şəkildə bir-birimizin ərazi bütövlüyünə, siyasətinə və təhlükəsizliyinə hörmət etməliyik. Bir-birimizin daxili işlərinə müdaxilə etmək niyyətimiz olmamalıdır. Bu, bizim inandığımız amildir. Qardaşımla danışıqlarda doğmalıq hissinə malik oldum. Biz burada həqiqətən qardaşlıq və qohumluq hiss edirik. Qonşuluqla yanaşı, bura bizim üçün həqiqətən də fərqli yerdir, mənim Avropaya və ya Afrikaya getməyimlə Azərbaycana gəlməyim arasında böyük fərq var. Ümumiyyətlə, müqayisə olunası deyil. Yəni, bura o yerdir ki, adam mədəniyyəti, dili və insanları ilə tanış olduğunu hiss edir. Yeməyi, ümumiyyətlə, hər şeyi tanışdır. Baxırsan və elə bilirsən ki, səninkidir. Bu tanışlıq hissinin nəticəsi olaraq, həqiqət, birlik və yoldaşlıq hissləri qanunlarda, qaydalarda və əlaqələrdə də özünü göstərməlidir. Biz bu amilin özünü göstərməsinə hazırıq və qərarlıyıq.
Mən bu gün səhər buraya gəlməmişdən əvvəl Ali Rəhbərin qəbuluna getdim, o da Sizə salam göndərdi və təkid etdi ki, buradakı bacı və qardaşlarımızla əlaqələrimizi daha səmimi və dərin edək. Bu, Ali Rəhbərin inancı və etiqadıdır, mənə verdiyi tövsiyədir. Burada olmağımız bir-birimizlə əlaqə qurmaq üçündür. Mən inanıram ki, biz əl-ələ verərək problemlərimizi həll etməyə qadirik. Bütün sahələrdə qüdrətli ölkələrə çata bilərik ki, onların özləri də bunu təsəvvür edə bilməzlər. Kifayətdir ki, bir-birimizə etimad göstərək, elmimizi, təcrübəmizi, bacarıqlarımızı bölüşək, cəmiyyətlərimizi inkişafa, başucalığına və vəhdətə çatdıraq. Əminəm ki, əgər bizim istehsalçılar və investorlar bir-biri ilə şərik olsalar, qarşılıqlı investisiya yatırsalar, çərçivə və qaydalarda vahid baxışa nail olsalar, regionumuzda kənar qüvvələrin varlığına ehtiyacımız olmayacaq. O yerdəki ki, bir sərhəddən digər sərhədə iqtisadiyyat və ticarət hərəkət edir, artıq o sərhəddən silah və hərbi qüvvə keçməyəcək. Ticarət təhlükəsizlikdir, sülhdür, qardaşlıqdır. Biz bunu ölkələrimizin qanunlarını, bir-birimizə hörməti və ya məhdudiyyətlərimizi, üzrlərimizi qəbul etməklə gücləndirə bilərik.
Mən əziz qardaşım möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevə bizə və ümumiyyətlə, İrandan gələn əzizlərimizə göstərdiyi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlıq edirəm. Həqiqətən də minnətdarlıq ediləsidir. Ümid edirəm ki, bu, növbəti uğurun başlanğıcı olacaq. Şəhriyardan iki bənd şeir deyərək sözlərimi tamamlayıram:

An Azerbaijan-Iran business forum was held at the Heydar Aliyev Center in Baku on April 28.
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Masoud Pezeshkian, President of the Islamic Republic of Iran, attended the event.
The President of Azerbaijan delivered a speech at the forum.
Speech by President Ilham Aliyev
- Dear Mr. President, my dear brother.
Dear guests, ladies and gentlemen.
Today is the official visit of the President of the Islamic Republic of Iran, Mr. Pezeshkian, to Azerbaijan. I can say that the visit has been very successful. The agreements reached and the documents signed during the visit once again confirm the Azerbaijani-Iranian friendship and brotherhood. In short, this official visit has very good political results. Among the signed documents, I would like to specifically mention the Joint Declaration signed by the presidents. It is a very serious document, a document that guides us towards future cooperation. Of course, we would like our trade and economic cooperation to produce the same results. Unfortunately, this has not been the case so far. However, I am sure that after this visit and based on the results of the business forum, we will see serious progress in trade, economy, investment, and other such areas in the coming years. I am delighted that a large business delegation has come to Azerbaijan along with the esteemed Mr. President. More than 120 business people from Iran, I am sure, have already established contacts with their counterparts in Azerbaijan, and real projects will emerge as a result of the business forum.
I am sure that the next time we hold a business forum, this hall will be completely full. However, the number of representatives is not small now either. There are more than 400 participants in the business forum. This shows that mutual interest is quite high. Of course, when political relations are strong, business circles also structure their activities accordingly, and I do believe that tangible steps should be taken to increase trade in the coming years. Today, when we look at statistical figures, we see that trade between our two countries does not reach a single billion dollars, and of course, we can’t be pleased with that. Therefore, increasing trade and mutual investment, creating joint ventures, and other similar initiatives will certainly be commendable. I believe that the leading role here belongs to the Azerbaijan-Iran intergovernmental commission. I highly appreciate the activities of the commission. The co-chairs and members of the commission meet regularly, and each meeting is of great importance.
Azerbaijan and Iran are also participating in important international projects, including the North-South transport corridor, on which we are closely cooperating. We want this to be not just a transport corridor, but to create opportunities for opening new businesses and creating new industrial enterprises along the way, both in Azerbaijan and Iran. There are ample opportunities for this because both countries have tremendous economic potential, and the entrepreneurial class in both countries is quite active. Simply put, we need to bring our business people together, as we are doing today. They need to be introduced to specific projects. The tax system of our countries, tariffs, investment climate, legislation in the field of business – all this should be clear to business people of both countries. What are the procedures? What are the laws? After that, of course, we can talk about major investments. I do believe that after a long break, holding such a prestigious meeting of Azerbaijani and Iranian business people, especially a business forum with the participation of the presidents, is a very serious step. Of course, we expect specific results from our business people.
The government of Azerbaijan is implementing many infrastructure projects. We invite Iranian companies to participate in these projects. Railways, highways, communication lines, power lines – all these projects are on our agenda today. At the same time, extensive construction work is currently underway in the territories liberated from Armenian occupation. We are building villages and cities almost from scratch. During the occupation, Armenia razed all our cities and villages to the ground. That is why extensive job opportunities are emerging there, and I would like business people from Iran, our friendly and brotherly country, to work in this direction as well.
Among the issues we discussed today, we also paid great attention to the issues of electric power. This includes not only the construction of power plants but also the construction of transmission lines. Good opportunities are being created for companies with experience in this field. In the future, we can also consider energy exchange projects between the two countries in both bilateral and multilateral formats – together with neighboring countries. More precisely, this is already one of the issues on the agenda today. The process of producing green energy in Azerbaijan has already begun, and it has a great future. In five years, we will unlock our solar, wind, and hydropower potential of 6,500 megawatts, and most of this is export-oriented energy. Of course, preparations should be carried out in this direction now. At the same time, the Araz corridor project attracts great attention. There are various assumptions and rumors about this project both in our region and in the world. There is actually no basis for this. Because this is simply a new transport and connectivity project, it is a project connecting the main part of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of Iran. At the same time, great transit opportunities will be created here. This is not just a project for this region. We believe that this should be a branch of the transport corridor stretching from Asia to Europe. There should be a new transport connectivity corridor stretching to the Mediterranean Sea on one side and the Persian Gulf on the other, and many countries will benefit from that. Of course, the main role in the implementation of this project still falls on our countries, and the work carried out by Azerbaijan in this direction is almost complete. The construction of a bridge over the Araz River on the Azerbaijani side is almost complete, including the construction of the border checkpoint. If everything goes to plan, the highway bridge can be put into operation by the end of this year.
As for the railway bridge, this issue is also on the agenda. We can already bring our railway to the Iranian border next year, in the Zangilan-Aghband direction, and naturally, if the construction of a railway on Iranian territory is also envisaged, then this will also be an international transport corridor. So, very broad prospects are opening up, and there are key factors for implementing all this. First, the friendship between Azerbaijan and Iran; second, mutual political will; and third, the fact that these projects serve many countries and provide mutual benefit. This is a project that is one of the key issues.
Of course, the development of small and medium-sized businesses has always been in our spotlight, and I believe that business circles, Azerbaijani and Iranian business people, will correctly perceive these messages from the leadership, i.e. from the political leadership, and, guided by this in their activities, will further strengthen our trade and economic relations through specific steps. I do hope that the next time we meet here, this hall will be completely full.
Welcome again, esteemed Mr. President and my dear brother.
I also welcome our esteemed Iranian friends. Thank you.
Then, the President of Iran made a speech.
Speech by President Masoud Pezeshkian
- I would like to express my gratitude once again to the esteemed President of the Republic of Azerbaijan, my dear brother Mr. Ilham Aliyev, for the hospitality extended to us, for the warm welcome we have received, and for the encouraging statement regarding the constructive continuation of our mutual relations. We are here at your service and believe that our relations are as they were before – we have been together anyway. The border between us is like the border between neighbors and families: each has a wall and a door on one side, but they are always together, see each other, and have relations with each other. We must help each other, mutually share our achievements, production, science, and culture for the Azerbaijani people and the Iranian people, benefit from that, and create an environment where both sides will win.
As my dear brother has emphasized, Azerbaijan and Iran, as countries located at the crossroads of transport routes, can implement the key transport corridors and routes between us – the North-South and East-West transport routes between us and Russia. This creates the necessary conditions for the development of trade, science, experience, and technology.
In my meetings with the leaders of many of our neighboring countries, I have always brought up this idea. This was always on my mind even during my student years. Why don't we travel together by train from Pakistan to Iran, Azerbaijan, Türkiye, Iraq, and Saudi Arabia. After all, what is the problem in creating these relations with each other in a comfortable way?
Muslim countries with similar culture and civilization, ancient history, and kinship ties – all our neighbors have had relations with each other for several millennia – why don't we create a favorable environment for such relations? The first step to creating such an environment begins with trade, culture, and science. Our universities can establish contacts with each other, share the experience they have gained in the fields of science, technology, and culture. Let our people engaged in the fields of trade and industry transfer their experience in these areas to each other for the benefit of the region and ourselves. The market that exists in our region meets our needs and can meet the needs of the whole world. This market is for Iran, for Azerbaijan, for Pakistan, for Afghanistan. We can create such a market for ourselves, and it depends on our will. Our business people, traders, dear business people in Azerbaijan, should join hands with each other and make joint investments. We in Azerbaijan, you in Iran, we and you in Iraq, Pakistan, and the Pakistanis with us, i.e. we can create a union with close ties with each other. We can open our own paths, we can transfer our own technology, experience, and science to each other. We can create a future of prosperity, peace, stability, development, and freedom for ourselves, for our region, and for our societies. We can protect the security of the region ourselves. We do not need anyone else to come and create security for us. Our elders have sat together and resolved problems and disagreements themselves. I do not believe that there should be disagreements at the top level; there are some at the bottom, and, of course, they are also provoked from abroad. They do not want healthy relations to be established between neighboring countries with the same culture and traditions and in the region. We should not allow the healthy relations existing between us with a long history to be disrupted and deteriorated by others under various pretexts. There are those in Iran, in our own society, who do not want all this to happen. This could also happen here. Perhaps it could happen in Iraq. I don't know; it could happen in Afghanistan too. But the important thing is that if trade and investment complement each other, and if we can establish sincere and deep relations in education, industry, science, and culture, if our athletes and artists meet each other, if they maintain good relations, we can create a region of peace and security. I am here with my dear brother, esteemed Mr. President Ilham Aliyev. From the first hours, we have been expressing sincerity and loyalty to each other. We have been expressing our readiness to cooperate in all areas. Our territory and that of Azerbaijan can be a crossroads for the East to meet with the West, and for the North to meet with the South. We are situated in such a geographical location that we can establish these connections. Such work naturally requires highways, railways, ports, trade relations, as well as borders we can cross. Of course, communication and software systems definitely have their own principles. We can sit together and plan these things. We can move forward with comfort, trust, and confidence. We must absolutely respect each other's territorial integrity, politics, and security. We should not have the intention to interfere in each other's internal affairs. This is a factor we believe in. I had a sense of kinship with my brother in the negotiations. We do feel brotherhood and kinship here. In addition to being neighbors, this is a different place for us; there is a big difference between me going to Europe or Africa and coming to Azerbaijan. In general, it is not comparable. In other words, this is a place where one feels familiar with the culture, language, and people. The food, in general, everything is familiar. You look and think it is yours. As a result of this sense of familiarity, feelings of truth, unity, and camaraderie should also manifest themselves in laws, rules, and relationships. We are ready and determined for this to manifest itself.
Before I arrived here this morning, I went to see the Supreme Leader. He sent his greetings to you and insisted that we make our relations with our brothers and sisters here more sincere and deep. This is the Supreme Leader's belief, the advice he gave me. The reason we are here is to be connected with each other. I do believe that we are capable of solving our problems by joining hands. We can emulate powerful countries in all fields in a way they cannot imagine themselves. It is enough for us to trust each other, share our knowledge, experience, and skills, and lead our societies to development, prosperity, and unity. I am sure that if our producers and investors partner with each other, invest in each other, and achieve a unified vision in frameworks and rules, we will not need the presence of external forces in our region. Where economy and trade move from one border to another, weapons and military forces will no longer cross that border. Trade is security, peace, and brotherhood. We can strengthen this by respecting the laws of our countries, respecting each other, and accepting our limitations and apologies.
I would like to thank my dear brother, the esteemed Mr. President Ilham Aliyev, for the hospitality he has shown us and our dear people from Iran in general. It is truly a matter of gratitude. I do hope that this will be the beginning of yet another success. I will conclude my words by quoting two verses from Shahriyar: