İqtisadiyyat naziri AYİB-nin İllik Toplantısı çərçivəsində sessiyalarda və görüşdə iştirak edib
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) İllik Toplantısında iştirak məqsədilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında səfərdə olan iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bankın Müdirlər Şurasının açılış və plenar sessiyalarında iştirak edib. Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri “Oliver Wyman Group” şirkətinin sənaye üzrə qlobal rəhbəri ilə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının İllik Toplantısı çərçivəsində Bankın Müdirlər Şurasının açılış sessiyasında iştirak edib. Sessiya zamanı qlobal çağırışlar şəraitində iqtisadi resursların effektiv istifadəsi, iqlim fəaliyyətini dəstəkləyən infrastrukturun formalaşdırılması, rəqəmsal transformasiya, müasir biznes həllərinə investisiyalar, sənaye siyasəti və sosial təhlükəsizliklə bağlı qabaqcıl təcrübələr və potensial imkanlar müzakirə olunub.
AYİB-nin İllik Toplantısı çərçivəsində Bankın Müdirlər Şurasının Plenar Sessiyası keçirilib. Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov çıxış edib. AYİB-nin əməkdaşlıq etdiyi ölkələrə davamlı dəstəyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, ötən il AYİB üçün böyük investisiyalar və layihələrlə yadda qalıb ki, bu da Bankın beynəlxalq maliyyə sferasında artan təsirini nümayiş etdirir. AYİB ilə dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafı, kiçik və orta müəssisələrə dəstəyin genişləndirilməsi kimi istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq xüsusilə önəmlidir. Bununla yanaşı, Bankın qlobal iqtisadi artımın və yaşıl keçidin sürətlənməsinə təkan verən investisiyaları mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan qlobal çağırışların həlli və yaşıl keçid prosesini inkişaf etdirmək məqsədlərinə sadiqdir. Ölkəmiz COP29-a ev sahibliyi etməklə qlobal liderlik nümayiş etdirdi və inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün iqlim maliyyəsini üç dəfə artırmaqla əlamətdar razılaşma əldə olundu. Bu razılaşma həmin ölkələr üçün iqlim maliyyəsinə görə 2035-ci ilə qədər hər il 300 milyard dollarlıq vəsaiti nəzərdə tutur.
Tədbirdə ölkəmizin beynəlxalq enerji və ticarət platformasında strateji rolu, təşəbbüsləri və bu sahələrdə əməkdaşlıq imkanları haqqında məlumat verilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Oliver Wyman Group” şirkətinin sənaye üzrə qlobal rəhbəri Ted Moynihanla görüşüb. Görüşdə Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
Tərəflər biznes mühitində mövcud çağırışlar fonunda ölkə iqtisadiyyatında əlavə dəyərin və ixracın artırılması, investisiyaların cəlbi istiqamətində əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov, who is on a visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to attend the Annual Meeting of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), participated in the opening and plenary sessions of the Bank’s Board of Governors. As part of the visit, the Minister also held a meeting with the Global Head of Industry at “Oliver Wyman Group.”
Within the framework of the Annual Meeting of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Minister of Economy Mikayil Jabbarov participated in the opening session of the Bank’s Board of Governors. The session featured discussions on the efficient use of economic resources in the face of global challenges, the development of climate-resilient infrastructure, digital transformation, investment in modern business solutions, industrial policy, and leading practices and potential opportunities related to social security.
As part of the EBRD Annual Meeting, the Plenary Session of the Bank’s Board of Governors was held. Minister of Economy Mikayil Jabbarov delivered a speech during the event, highlighting the EBRD’s continued support for its partner countries. It was noted that the past year was marked by major investments and projects for the Bank, reflecting its growing influence in the international financial sphere. The minister emphasized the importance of cooperation in key areas such as the development of public-private partnerships and the expansion of support for small and medium-sized enterprises. Additionally, the EBRD’s investments that contribute to accelerating global economic growth and the green transition were described as particularly significant.
It was emphasized that Azerbaijan remains committed to addressing global challenges and advancing the green transition. By hosting COP29, the country demonstrated global leadership and played a key role in securing a landmark agreement to triple climate finance for developing countries. This agreement envisions allocating $300 billion annually for climate finance to these countries by 2035.
The event highlighted Azerbaijan's strategic role, initiatives, and cooperation opportunities in the international energy and trade platforms.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Ted Moynihan, Global Head of Industries at Oliver Wyman Group. During the meeting, information was provided on the efforts undertaken in Azerbaijan to diversify the economy and develop the non-oil sector.
The parties exchanged views on opportunities for cooperation in attracting investments, increasing added value, and boosting exports in the context of current challenges in the business environment.