Azərbaycan iqtisadi mürəkkəblik üzrə artım tempinə görə lider olub
Azərbaycan Harvard Universitetinin beynəlxalq inkişaf mərkəzi “Growth Lab”ın “İqtisadi Mürəkkəblik İndeksi”ndə 5 ildə 44 pillə irəliləyərək artım tempinə görə lider olub.
Harvard Universitetinin “Growth Lab” Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzi  ölkələrin “İqtisadi Mürəkkəblik İndeksi”nin (Economic Complexity Index) qiymətləndirildiyi növbəti hesabatını açıqlayıb. Azərbaycan İqtisadi Mürəkkəblik İndeksində ən yüksək müsbət irəliləyiş dinamikası nümayiş etdirib.
2018-2023-cü illərin göstəricilərinə əsasən, ölkəmiz 5 ildə 44 pillə irəliləyərək 95-ci yerdə qərarlaşıb. Azərbaycanın reytinqdə dinamik yüksəlişinə iqtisadi şaxələndirmə, yeni istehsal sahələrinin yaradılması, investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, qeyri-neft-qaz emal sənayesi məhsullarının həcmi və çeşidinin artırılması, xüsusilə sənaye parklarının səmərəli fəaliyyəti ilə ixrac potensialının genişləndirilməsi nəticəsində nail olunub.
“Growth Lab”ın analitikləri vurğulayırlar ki, sənaye parklarına yatırılan investisiyalar şaxələnmə üçün yeni imkanlar yaradır. Bu baxımdan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkını qeyd etmək olar. Parkda istehsal olunan rəqabətqabiliyyətli qeyri-neft məhsulları ixracın çeşidini artırır.
Qeyd edək ki, İqtisadi Mürəkkəblik İndeksi (ECI) ölkələrin iqtisadiyyatlarının şaxələnməsi, yüksək əlavə dəyər yaratması və məhsulların istehsalında bilik və bacarıq tutumunun səviyyəsi baxımından mürəkkəbliyi ölçür. İqtisadi Mürəkkəblik İndeksindən qlobal ticarət dinamikasını, ölkələrin gələcək iqtisadi artım potensialını proqnozlaşdırmaq, iqtisadi inkişaf strategiyalarını formalaşdırmaq üçün istifadə olunur.

Azerbaijan has become the leader in growth rate by advancing 44 positions over five years in the Economic Complexity Index by the Center for International Development at Harvard University, known as the “Growth Lab.”
The Center for International Development at Harvard University, known as the “Growth Lab,” has released its latest report evaluating countries through the Economic Complexity Index (ECI). Azerbaijan has demonstrated the highest positive progress dynamic in the Index.
Based on the indicators from 2018 to 2023, Azerbaijan has advanced 44 positions over five years, ranking 95th in the Economic Complexity Index. This dynamic rise in the country’s ranking has been achieved through economic diversification, the establishment of new production sectors, improvements in the investment climate, an increase in both the volume and variety of non-oil and gas processing industry products, and notably, the efficient operation of industrial parks which has contributed to the expansion of export potential.
Analysts from the “Growth Lab” emphasize that investments in industrial parks are creating new opportunities for economic diversification. In this context, the Sumgayit Chemical Industrial Park stands out. The competitive non-oil products manufactured in the park are expanding the range of exports.
It should be noted that the Economic Complexity Index (ECI) measures the complexity of a country’s economy in terms of diversification, the creation of high value-added products, and the level of knowledge and skills required in production. The ECI is used to analyze global trade dynamics, forecast countries’ future economic growth potential, and develop economic development strategies.