Türkiyənin biznes nümayəndələri ilə tərəfdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
İqtisadiyyat Nazirliyində Türkiyənin İğdır vilayəti valisinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə keçirilən görüşdə işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi imkanları dəyərləndirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkiyənin İğdır vilayətinin valisi Ercan Turanın rəhbərlik etdiyi türkiyəli iş adamlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə vurğulanıb ki, qarşılıqlı hörmət, dostluq və qardaşlığa əsaslanan Azərbaycan-Türkiyə əlaqələri yüksələn xətlə inkişaf edir. Dövlət başçıları tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi” yüksək səviyyəli tərəfdaşlığımızı təşviq edir.
Türkiyə ilə iqtisadi-ticarət əlaqələri genişlənir. Türkiyə ölkəmizin ikinci əsas ticarət tərəfdaşıdır. Hökumətlər arasında imzalanmış Preferensial Ticarət Sazişi ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə töhfə verir. İnvestisiya üzrə işbirliyi də möhkəmlənir. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə birgə layihələr reallaşdırılır. Qardaş ölkə ilə sənaye, texnologiya, özəl sektor, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, tibbi avadanlıqların təchiz olunması, turizm və digər istiqamətlər üzrə səmərəli işbirliyi həyata keçirilir.
Görüş zamanı ölkəmizdəki əlverişli işgüzar mühit, investorlar üçün yaradılan imkanlar, azad olunmuş ərazilərimizdə biznes fürsətləri haqqında məlumat verilib, Türkiyə sahibkarları, o cümlədən iğdırlı iş adamları fəal işbirliyinə dəvət olunublar.
Tərəflər biznes nümayəndələri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və birgə təşəbbüslərin gerçəkləşdirilməsi imkanlarını dəyərləndiriblər.

At the meeting held at the Ministry of Economy with the delegation led by the Governor of Turkiye’s Igdır Province, opportunities for strengthening cooperation between business circles were evaluated.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the delegation of Turkish businesspeople led by the Governor of Turkiye’s Igdır Province, Ercan Turan
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan-Turkiye relations, based on mutual respect, friendship, and brotherhood, are developing steadily. The "Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkiye," signed by the heads of state, promotes our high-level partnership.
Economic and trade relations with Turkiye are expanding. Turkiye is our country’s second largest trade partner. The Preferential Trade Agreement signed between the governments contributes to the expansion of trade relations. Cooperation in the field of investment is also strengthening. Joint projects are being implemented in our territories liberated from occupation. Effective cooperation with the brotherly country is being carried out in the fields of industry, technology, private sector, transport, agriculture, pharmaceutical production, supply of medical equipment, tourism, and other areas.
During the meeting, information was provided about the favorable business environment in our country, opportunities created for investors, and business prospects in our liberated territories. Turkish entrepreneurs, including businesspeople from Igdır, were actively invited to cooperate.
The parties evaluated opportunities to strengthen cooperation among business representatives and to implement joint initiatives.