Goranboy rayonunda tikinti materialları istehsalı müəssisəsi istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 23-də Goranboy rayonunda “Konstralab Industries” QSC-nin tikinti materialları istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
Goranboy rayonunun Qazanbulaq kəndində yaradılan müəssisə gips-karton, astar və üzlük gips məhsulları istehsal edəcək. Müəssisədə il ərzində 10 milyon kvadratmetr gips-karton lövhə, 150 min ton gipsəsaslı quru qarışıqlar istehsal olunacaq. Müasir avadanlıqla təchiz olunan müəssisədə istehsal edilən məhsulların yerli bazarda satışı ilə yanaşı, bir neçə ölkəyə ixracı da nəzərdə tutulur. Burada 200 nəfər daimi işlə təmin ediləcək. İstehsal zamanı istifadə edilən əsas xammal - yerli gips daşı Azərbaycanın müxtəlif regionlarındakı yataqlardan tədarük olunacaq. Növbəti mərhələdə kalsit və perlit istehsalı xətlərinin qurulması planlaşdırılır ki, bu da məhsulların maya dəyərinin aşağı düşməsinə səbəb olacaq.
Bununla yanaşı, gələcək inkişaf strategiyası çərçivəsində müəssisə fəaliyyətini genişləndirərək metal profil istehsalının təşkilini hədəfləyir. İnvestisiya dəyəri 33 milyon manat olan müəssisənin ümumi sahəsi 5 hektardır. Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən müəssisəyə 3,9 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb. İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilmiş investisiya təşviqi sənədi hesabına müəssisə idxal etdiyi avadanlıqlara görə 900 min manat güzəşt əldə edib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində mühüm layihələrin icrası ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə, yeni iş yerlərinin açılmasına, xüsusilə sənayenin müxtəlif sahələrinin davamlı inkişafına böyük təkan verib. Sənayeləşmə siyasətinə uyğun olaraq, ölkəmizdə müasir sənaye müəssisələri, yeni istehsal sahələri yaradılır, daxili tələbatın ödənilməsində yerli məhsulların payı artır, ixrac imkanları genişlənir. Belə müəssisələrin bölgələrdə yaradılması isə ümumilikdə regionların sosial-iqtisadi inkişafını təmin etməklə, onların iqtisadi potensialının möhkəmləndirilməsində, məşğulluğun artırılmasında da mühüm rol oynayır.

On June 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of the construction materials production facility of “Konstralab Industries” CJSC in Goranboy district.
The plant, located in the village of Gazanbulag, Goranboy, will produce gypsum plasterboards, base and finishing gypsum products. The enterprise is set to manufacture 10 million square meters of plasterboard sheets and 150,000 tons of gypsum-based dry mixes annually. Equipped with modern machinery, the plant's products are intended not only for the domestic market but also for export to several countries. The facility will provide permanent employment for 200 people.
The main raw material used in production – local gypsum stone – will be sourced from deposits across different regions of Azerbaijan. In the next phase, the installation of calcite and perlite production lines is planned, which will help reduce production costs.
As part of its future development strategy, the enterprise also aims to expand operations to include the production of metal profiles. The total investment in the plant amounts to 33 million manats, and it covers an area of 5 hectares. A concessional loan of 3.9 million manats was provided to the company by the Azerbaijan Business Development Fund. In addition, the plant benefited from a customs concession worth 900,000 manats on imported equipment, thanks to an investment promotion certificate issued by the Ministry of Economy.