Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri Xankəndidəki “Businesstex JV” tikiş fabrikinin fəaliyyəti ilə tanış olublar
İyulun 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Xankəndi şəhərindəki Azərbaycan-Özbəkistan birgə müəssisəsi olan “Businesstex JV” tikiş fabrikinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Fabrikdə müxtəlif növ parçadan 150 çeşiddə kişi, 300 çeşiddə qadın və 150 çeşiddə uşaq geyimləri istehsal olunur. Gələcəkdə kişi köynəklərinin, xüsusi təyinatlı və hərbi geyimlərin istehsalı planlaşdırılır. Hazırda fabrikdə hər gün 2500 ədəd müxtəlif trikotaj məhsulları istehsal edilir ki, bu rəqəmin 10 minə çatdırılması nəzərdə tutulur. Məhsulların 80 faizinin müxtəlif ölkələrə ixracı həyata keçiriləcək. Layihənin ilkin mərhələsi üzrə peşəkar təlim keçmiş 250 nəfər hazırda işlə təmin olunub. Ümumilikdə müəssisədə 500 iş yeri yaradılacaq. Fabrikdə əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan və ətraf rayonlarda yaşayan vətəndaşlar işlə təmin olunurlar.
Müəssisədə icra olunan layihənin ilkin investisiya dəyəri 6 milyon manat təşkil edir, xammal tədarükü üçün birgə sənaye əməkdaşlığı həyata keçirilir. Fabrik yerli, Türkiyə, Özbəkistan və Çin xammalı əsasında fəaliyyət göstərir. Müəssisənin qurulmasına İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu (ABİF) tərəfindən 3.5 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb, təqribən 640 min manat məbləğində ƏDV və gömrük rüsumlarından azadolma tətbiq edilib. Müəssisənin fəaliyyəti regionda qeyri-neft ixracının artımına əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, Xankəndi tikiş fabrikinin qurulması Azərbaycan və Özbəkistan arasında iqtisadi və investisiya əməkdaşlığının dərinləşdirilməsinə dair iki ölkənin dövlət başçılarının tapşırıqları əsasında həyata keçirilib. Azərbaycan-Özbəkistan birgə müəssisəsi olan bu tikiş fabriki ölkələrimiz arasında uğurlu əməkdaşlığın rəmzidir. Layihə ölkəmizdə yüngül sənayenin inkişafı üçün yeni imkanlar yaratmaqla yanaşı, Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında ənənəvi dostluq və iqtisadi tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına xidmət edir.

Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan reviewed operations of Businesstex JV sewing factory in Khankendi
On July 3, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan, visited the Businesstex JV sewing factory, a joint Azerbaijani-Uzbek enterprise in Khankendi, to review its operations.
The factory produces 150 types of men’s clothing, 300 types of women’s clothing, and 150 types of children’s clothing using various fabrics. Plans are in place to produce men’s shirts, special-purpose garments, and military uniforms in the future. Currently, the factory manufactures 2,500 units of various knitwear products daily, with plans to increase this to 10,000 units. Eighty percent of the products are intended for export to various countries. In the initial phase of the project, 250 professionally trained individuals have been employed, with a total of 500 jobs expected to be created. The factory primarily employs residents returning to territories liberated from occupation and those from surrounding districts.
The initial investment value of the project is 6 million manat, with joint industrial cooperation established for raw material procurement. The factory operates using raw materials from Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, and China. The Azerbaijan Business Development Fund (ABDF), under the Ministry of Economy, provided a concessional loan of 3.5 million manat for the factory’s establishment, along with approximately 640,000 manat in exemptions from VAT and customs duties. The factory’s operations will significantly contribute to the growth of non-oil exports in the region.
The Khankendi sewing factory was established in line with the directives of the heads of state of Azerbaijan and Uzbekistan to deepen economic and investment cooperation. This joint Azerbaijani-Uzbek enterprise serves as a symbol of successful collaboration between the two countries. The project not only creates new opportunities for the development of light industry in Azerbaijan but also contributes to strengthening the traditional friendship and economic partnership between Azerbaijan and Uzbekistan.