İƏT ölkələrini təmsil edən iş adamları Ağdam Sənaye Parkına səfər ediblər
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin biznes təmsilçilərinin Ağdam Sənaye Parkına səfəri təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə olaraq təşkil edilən “İƏT Həftəsi” çərçivəsində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin biznes nümayəndələrinin Ağdam Sənaye Parkına səfəri təşkil edilib.
İƏT ölkələrini təmsil edən iş adamlarına işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin ölkə iqtisadiyyatına reinteqrasiyası istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu ərazilərin iqtisadi potensialının reallaşdırılması Azərbaycanın əsas hədəflərindəndir. Bu məqsədlə dövlət başçısının rəhbərliyi ilə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri həyata keçirilir.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün müxtəlif güzəşt və imtiyazlar tətbiq olunur. Bu baxımdan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaradılmış sənaye zonaları sahibkarlara böyük iqtisadi fürsətlər təqdim edir. Dövlət sənaye parklarını hazır infrastrukturla təmin edir. Rezidentlər qeydiyyata alındıqları tarixdən etibarən 10 il müddətinə əmlak, torpaq, gəlir vergilərindən, həmçinin istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı ƏDV-dən və gömrük rüsumundan tam azad olunurlar. Həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin kreditlərinə dövlət zəmanəti verilir və faizlərin bir hissəsi subsidiyalaşdırılır. Bu ərazilərdə istehsal fəaliyyəti ilə məşğul olan sahibkarlara hər ay istehlak olunan kommunal xidmətlərə görə ödədikləri vəsaitin 20%-i məbləğində dövlət büdcəsi hesabına maliyyə yardımı ödənilir.
İş adamları Ağdam Sənaye Parkındakı müəssisələrin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Qeyd olunub ki, əlverişli coğrafi mövqedə yerləşən və 190 hektar ərazini əhatə edən Ağdam Sənaye Parkının hazırda 70%-dən çox hissəsi sahibkarların istifadəsinə verilib. Parkın prioritet istiqamətləri tikinti materiallarının istehsalı, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının istehsalı və emalı, yem, gübrə istehsalı, eyni zamanda, xidmət sahələrinin təşkilidir. Sahibkarların artan marağının göstəricisidir ki, bu sənaye parkı rezidentlərin sayına görə ölkədə fəaliyyət göstərən 9 sənaye parkı arasında ikincidir. Burada istehsal olunan məhsullar daxili bazara yönləndirilməklə yanaşı, ixrac edilir.

A visit of business representatives from the member countries of the Economic Cooperation Organization to the Aghdam Industrial Park was organized by the Ministry of Economy.
Within the framework of the “ECO Week” organized for the first time on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, a visit of business representatives from the member countries of the Economic Cooperation Organization (ECO) to the Aghdam Industrial Park was organized.
Business representatives from ECO member countries were informed about the efforts being made to reintegrate the liberated territories into Azerbaijan’s national economy. It was emphasized that realizing the economic potential of these areas is one of Azerbaijan’s main priorities. For this purpose, large-scale reconstruction and development works are being carried out under the leadership of the Head of State.
Various incentives and privileges are being applied to expand entrepreneurial activity in the Karabakh and Eastern Zangazur regions. In this context, the industrial zones established in the liberated territories offer significant economic opportunities for entrepreneurs. The state provides these industrial parks with ready infrastructure. Residents are fully exempt from property, land, and income taxes, as well as from VAT and customs duties on the import of machinery, technological equipment, and installations for production purposes for a period of 10 years from the date of registration. Additionally, loans granted to business entities operating in the liberated territories are backed by state guarantees, and part of the interest is subsidized. Entrepreneurs engaged in production activities in these areas also receive monthly financial assistance from the state budget in the amount of 20% of the payments made for consumed utility services.
Business representatives familiarized themselves with the operations of enterprises located in the Aghdam Industrial Park. It was noted that the park, which is strategically located and spans 190 hectares, has already allocated over 70% of its territory for use by entrepreneurs. The park’s priority areas include the production of construction materials, the manufacturing and processing of agricultural and food products, the production of animal feed and fertilizers, as well as the establishment of service sectors. The growing interest from entrepreneurs is reflected in the fact that this industrial park ranks second in the country in terms of the number of resident enterprises among the nine existing industrial parks. The products manufactured in the park are supplied not only to the domestic market but also exported abroad.