“Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının yeni rezidenti tərəfindən transformator istehsalı layihəsi həyata keçiriləcək.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “SENSEMI DMCC” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının rezidentliyi statusu verilib.
Yeni rezident tərəfindən Sənaye Parkının 2 hektar ərazisində transformator istehsalı müəssisəsi yaradılacaq. Müasir avadanlıqlardan istifadə ediləcək müəssisədə il ərzində 3 min ədəd transformator istehsalı nəzərdə tutulur. Layihənin investisiya dəyəri 17 milyon manata yaxındır.

A transformer production project will be implemented by the new resident of the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park.
The representative office of the UAE-based 'SENSEMI DMCC' company in Azerbaijan has been granted resident status in the “Araz Valley Economic Zone” Industrial Park, which is managed by the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy.
The new resident will establish a transformer manufacturing facility on a 2-hectare area within the Industrial Park. The plant, which will utilize modern equipment, is expected to produce 3,000 units of transformers annually. The investment value of the project is approximately ₼17 million.
It should be noted that currently, 18 business entities with an investment portfolio of ₼140 million are registered as residents, and 3 entrepreneurs as non-residents in the “Araz Valley Economic Zone” Industrial Park.