İnvestisiya müsabiqəsi vasitəsilə özəlləşdirilən “Bakı ayaqqabı fabriki” ASC-yə 5,7 milyon manat sərmayə yatırılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin sürətləndirilməsi və idarə edilməsinin səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanına və bu istiqamətdə tapşırıqlarına uyğun olaraq, özəlləşdirilən müəssisələr yenidən qurulur, müasir texnologiya və avadanlıqlarla təchiz olunur, yeni iş yerləri yaradılır. Belə müəssisələrdən biri də 2022-ci ildə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən keçirilən investisiya müsabiqəsi vasitəsilə özəlləşdirilən “Bakı ayaqqabı fabriki” ASC-dir.
ASC-nin özəlləşdirilməsi üzrə elan edilən investisiya müsabiqəsinin qalibi “Pepi-Əli Kəndli Təsərrüfatı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti üzərinə götürdüyü öhdəlikləri icra edib, dövlət büdcəsinə 3,5 milyon manat məbləğində vəsait köçürüb, müəssisəyə 5,7 milyon manat məbləğində investisiya yatırıb.
İnvestisiya proqramına əsasən, müəssisədəki istehsal avadanlıqları əsaslı təmir olunub və yeniləri quraşdırılıb, həmçinin ayaqqabı istehsalında istifadə olunan xammal alınıb. Türkiyənin ayaqqabı istehsalı sahəsində ixtisaslaşmış “ESSE” şirkəti ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulub, xarici mütəxəssislər cəlb olunub. Müəssisənin yenidən qurulması, istehsal olunan məhsulun həcminin və keyfiyyətinin yüksəldilməsi ixrac imkanlarının genişlənməsinə imkan verəcək. Müəssisədə 100-dən artıq iş yeri yaradılıb.

5.7 million AZN has been invested in ‘Baku Shoe Factory’ OJSC, which was privatized through an investment competition.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On Measures to Accelerate the Privatization of State Property and Increase the Efficiency of Its Management” and the relevant instructions in this direction, privatized enterprises are being reconstructed, equipped with modern technologies and machinery, and new jobs are being created. One such enterprise is “Baku Shoe Factory” OJSC, which was privatized in 2022 through an investment competition held by the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy.
The winner of the investment competition announced for the privatization of the OJSC, “Pepi-Ali Agricultural” LLC, has fulfilled its obligations, transferred 3.5 million manats to the state budget, and invested 5.7 million AZN in the enterprise.
According to the investment program, the production equipment at the enterprise has been overhauled and new machinery has been installed. Raw materials used in footwear production have also been purchased. Cooperation has been established with Turkish company 'ESSE', which specializes in footwear production, and foreign experts have been involved. The reconstruction of the enterprise and the increase in the volume and quality of production will contribute to expanding export opportunities. More than 100 jobs have been created at the enterprise.