Çexiyalı iş adamları ilə dəyirmi masa keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çexiyaya səfəri çərçivəsində çexiyalı iş adamları ilə keçirilmiş dəyirmi masada biznes dairələri arasında əməkdaşlığın təşviqi haqqında müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çexiyaya səfəri çərçivəsində Praqada bu ölkənin iş adamlarının iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycan ilə Çexiya arasında münasibətlərin qarşılıqlı etimada və ortaq strateji prioritetlərə əsaslandığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, 2015-ci ildə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyanat uzunmüddətli əməkdaşlığın inkişafı baxımından önəm kəsb edir.
Çexiya ilə iqtisadi-ticarət əlaqələri inkişaf edir. 2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 485 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
İnvestisiya sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər var. 2011-ci ildə imzalanmış "İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında Saziş" birgə layihələr, həmçinin kapital axını üçün möhkəm hüquqi baza yaradır. Çexiyaya məxsus 25 şirkət Azərbaycanda kənd təsərrüfatı, sənaye, nəqliyyat, tikinti, ticarət və xidmət sahələrində fəaliyyət göstərir.
Görüşdə Çexiya ilə enerji, nəqliyyat, sənaye, ticarət və digər istiqamətlər üzrə səmərəli əməkdaşlıq potensialı diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, Ələt azad iqtisadi zonası, sənaye parkları və azad edilmiş ərazilərimizdə investorlar üçün yaradılmış imkanlar, nəqliyyat-tranzit potensialı haqqında məlumat verilib, çexiyalı iş adamları fəal əməkdaşlığa dəvət olunub.
Tədbirdə Çex Respublikasının Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Avropa İttifaqı və Xarici Ticarət Bölməsinin baş direktoru David Müller ölkəsinin Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrini vurğulayıb. Müxtəlif istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq, o cümlədən, ölkələrimizin işgüzar dairələri arasında işbirliyinin gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar qeyd olunub. Çex şirkətlərinin ölkəmizlə əməkdaşlıqda maraqlı olduğu bildirilib.
Dəyirmi masada işgüzar münasibətlərin təşviqi haqqında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Çexiyanın “Chemoprojekt”, “Czechoslovak Group”, “Mavel”, “Omnipol”, “Shkoda”, “TES VSETIN”, “VSL Group Activities” şirkətlərinin fəaliyyəti və istehsal etdiyi məhsullara dair təqdimatlar keçirilib, suallar cavablandırılıb.

As part of Minister of Economy Mikayil Jabbarov’s visit to the Czech Republic, a round table was held with Czech businessmen to discuss the promotion of cooperation between business communities.
Within the visit, a round table took place in Prague with the participation of Czech entrepreneurs.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized that relations between Azerbaijan and the Czech Republic are based on mutual trust and shared strategic priorities. It was noted that the Joint Declaration on Strategic Partnership signed in 2015 is of significant importance for the development of long-term cooperation.
Economic and trade relations with the Czech Republic are developing. In the period from January to June 2025, the trade turnover between the two countries amounted to approximately 485 million US dollars.
There are broad prospects for cooperation in the field of investment. The “Agreement on the Promotion and Reciprocal Protection of Investments” signed in 2011 provides a solid legal framework for joint projects and capital flows. A total of 25 Czech companies operate in Azerbaijan in areas such as agriculture, industry, transport, construction, trade, and services.
During the meeting, the potential for effective cooperation with the Czech Republic in energy, transport, industry, trade, and other areas was highlighted. Information was provided on Azerbaijan’s favorable business and investment environment, the Alat Free Economic Zone, industrial parks, opportunities created for investors in the liberated territories, and the country’s transport and transit potential. Czech businessmen were invited to engage in active cooperation.
At the event, David Müller, Director General of the EU and Foreign Trade Department of the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, emphasized his country’s interest in mutually beneficial cooperation with Azerbaijan. Wide opportunities for partnership in various fields were noted, including strengthening collaboration between the business communities of both countries. Czech companies expressed interest in cooperation with Azerbaijan.
The round table featured discussions on the promotion of business relations.
Presentations were delivered on the activities and products of Czech companies such as “Chemoprojekt”, “Czechoslovak Group”, “Mavel”, “Omnipol”, “Shkoda”, “TES VSETİN”, and “VSL Group Activities,” and questions were answered.