Çexiyada iqtisadi əməkdaşlığa dair görüşlər keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Çex Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə iqtisadi tərəfdaşlığın gündəliyində duran məsələlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Çex Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin sənaye və ticarət naziri Lukaş Vlçek ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan-Çexiya əlaqələrinə önəm verildiyi, tərəfdaşlığın genişləndirilməsində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Çexiya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın rolu, qarşılıqlı səfərlərin, aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti vurğulanıb. Tərəflər iqtisadi əməkdaşlıq kontekstində ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılması, enerji, sənaye, nəqliyyat, tranzit, turizm və investisiyalar üzrə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Çex Respublikasının nəqliyyat naziri Martin Kupka ilə görüşdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi hədəfləri və onlara nail olunması məqsədilə görülən işlər, əldə edilən nəticələr, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, yeni reallıqlar şəraitində artan nəqliyyat-tranzit potensialı, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, nəqliyat və tranzit istiqamətləri Çexiya ilə iqtisadi sahədə əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərindəndir. Görüşdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi layihələrinə dair fikir mübadiləsi olub. Tərəflər innovativ ekosistem, kosmik sənaye və startaplar üzrə irəli sürülən təklifləri müzakirə ediblər.
Çexiyanın “Agrofert” şirkətinin sədr müavini Petr Cingri ilə görüşdə aqrar sahədə səmərəli fəaliyyətin və dayanıqlı istehsala keçidin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanda xarici investorlar üçün yaradılmış fürsətlər və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri diqqətə çatdırılıb. “Agrofert” şirkəti ölkəmizdə yaradılan əlverişli biznes mühitindən yararlanmaqla fəal işbirliyinə dəvət olunub.
“Skoda Group”un icraçı sədr müavini Tomas İqnaçak ilə görüşdə Azərbaycanın iqtisadi prioritetləri, ölkəmizdə yaşıl texnologiyaların tətbiqi barədə məlumat verilib. “Skoda Group” ilə əməkdaşlıq və şirkətin müasir texnologiyalar sahəsində təcrübəsinin Azərbaycanda tətbiqi imkanları barədə müzakirə aparılıb.

During the business visit of Minister of Economy Mikayil Jabbarov to the Czech Republic, discussions were held on the issues on the agenda of economic partnership.
As part of his business visit to the Czech Republic, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the country’s Minister of Industry and Trade, Lukáš Vlček. During the meeting, the importance of Azerbaijan-Czech relations was emphasized, along with the role of the Joint Commission on Economic, Scientific-Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic in expanding the partnership. The significance of mutual visits and ongoing discussions was also highlighted. The sides reviewed opportunities to increase bilateral trade turnover and strengthen cooperation in energy, industry, transport, transit, tourism, and investment within the context of economic collaboration.
At the meeting with the Minister of Transport of the Czech Republic, Martin Kupka, information was provided on Azerbaijan’s socio-economic goals, the measures implemented to achieve them, the results obtained, the country’s favorable business environment, its growing transport and transit potential in light of new realities, and the opportunities created for investors. It was noted that transportation and transit are among the priority areas of economic cooperation with the Czech Republic. The parties exchanged views on transport infrastructure development projects and discussed proposals put forward in the fields of the innovation ecosystem, space industry, and startups.
At the meeting with Petr Cingr, Deputy Chairman of the Czech “Agrofert” company, the importance of efficient activity in the agricultural sector and the transition to sustainable production was emphasized. The opportunities created for foreign investors in Azerbaijan and potential areas of cooperation were highlighted. “Agrofert” was invited to actively cooperate by taking advantage of the favorable business environment established in the country.
At the meeting with Tomas Ignacak, Deputy Executive Chairman of “Skoda Group,” information was provided about Azerbaijan’s economic priorities and the application of green technologies in the country. Opportunities for cooperation with “Skoda Group” and the application of the company’s experience in modern technologies in Azerbaijan were discussed.