“Milli Proqram” çərçivəsində 22 500 nəfər təlimləri tamamlayıb, 7500 nəfər təlimlərə başlayıb
“4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”da indiyədək 22 min 500 nəfər ödənişsiz təlimlərdən faydalanaraq 41 mindən çox beynəlxalq sertifikat əldə edib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”ın 4-cü mərhələsinə start verilib. Proqram çərçivəsində növbəti 7500 vətəndaş “Coursera” onlayn təhsil platformasındakı təlimlərdən 6 həftə ərzində ödənişsiz istifadə imkanı qazanıb.
Aprel ayından başlayan “Milli Proqram”da ümumilikdə 22 min 500 nəfər onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanıb. Vətəndaşlar 120 minə yaxın təlimə qoşulub. Təlimləri uğurla başa vuranlar 41 mindən çox beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. İstifadəçilər daha çox süni intellekt və data elmi sahəsində təlimlərə üstünlük veriblər. Bununla yanaşı, layihələrin idarə olunması, yumşaq bacarıqlar, kibertəhlükəsizlik, eləcə də biznes sahəsi üzrə təlimlərə böyük maraq qeydə alınıb.
“Milli Proqram” çərçivəsində istifadəçilərin ən çox müraciət etdiyi 10 təlim aşağıdakılardır:
1.    Süni intellekt hamı üçün (AI For Everyone)
2.    Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Foundations of Project Management)
3.    Süni intellektə giriş (Introduction to Artificial Intelligence)
4.    Data elminin əsasları: Data hər yerdə (Foundations: Data, Data, Everywhere)
5.    Liderlik bacarıqları (Leadership Skills)
6.    Süni intellekt, biznes və gələcəyin peşələri (AI, Business & the Future of Work)
7.    Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Project Management Fundamentals)
8.    Data elmi nədir? (What is Data Science?)
9.    İngilis dilində peşəkar email yazışmaları (Write Professional Emails in English)
10. Layihələrin idarəolunmasına giriş (Introduction to Project Management)
“Coursera” platformasında Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 12 mindən çox sahəvi kurs və təlimi “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.
Qeyd edək ki, avqust ayından etibarən “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında daha 5 təlim Azərbaycan dilinə dublyaj olunub. Beləliklə, hazırda 15 ən çox tələb olunan  təlim Azərbaycan dilində təqdim olunur. (Kursların siyahısı - https://bit.ly/4ogG5Mw).
“Milli Proqram” çərçivəsində daha bir yenilik yerli təhsil müəssisələrinin və özəl şirkətlərin “Course Builder” aləti vasitəsilə öz təlim və kurslarını “Coursera” platformasına inteqrasiya etməyə başlamasıdır.
“Milli Proqram”ın əsas məqsədi Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirmək, vətəndaşların dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları üzrə bilik və bacarıqlarını artırmaq və əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli kadrların hazırlanmasına dəstək verməkdir. Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq https://form.4sim.gov.az saytından qeydiyyatdan keçərək bu imkandan yararlana bilərlər.
Proqram SOCAR, “Paşa Holdinq”, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” kimi aparıcı şirkətlərin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, ötən il “4Sİ Akademiyası”nın pilot mərhələsində 10 min nəfər “Coursera”dan faydalanıb, 4200-dən çox beynəlxalq sertifikat əldə olunub. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalib olub.

Within the framework of the “4IR Academy,” 22,500 people have so far benefited from free trainings under the “National Program” and obtained more than 41,000 international certificates.
Center of Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education have jointly launched the 4th phase of the “National Program” under the “4IR Academy.” Within the program, another 7,500 citizens will gain free access for six weeks to trainings on the “Coursera” online education platform.
Since its launch in April, a total of 22,500 people have taken advantage of the online education platform under the “National Program.” Citizens have joined nearly 120,000 trainings. Those who successfully completed the trainings have obtained more than 41,000 international certificates. Users showed the greatest interest in artificial intelligence and data science courses. In addition, there was significant demand for courses on project management, soft skills, cybersecurity, and business.
The top 10 most popular trainings under the “National Program” are:
1. AI For Everyone
2. Foundations of Project Management
3. Introduction to Artificial Intelligence
4. Foundations: Data, Data, Everywhere
5. Leadership Skills
6. AI, Business & the Future of Work
7. Project Management Fundamentals
8. What is Data Science?
9. Write Professional Emails in English
10. Introduction to Project Management
On the “Coursera” platform, more than 12,000 courses and trainings from nearly 350 of the world’s most prestigious universities and leading technology companies are available to “National Program” participants. These include institutions such as Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as companies like Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, and Salesforce.
It should be noted that since August, five additional trainings have been dubbed into Azerbaijani within the “National Program” on the “Coursera” platform. As a result, 15 of the most in-demand courses are now offered in Azerbaijani. (List of courses – https://bit.ly/4ogG5Mw)
Another innovation within the “National Program” is that local educational institutions and private companies have begun integrating their own trainings and courses into the “Coursera” platform using the “Course Builder” tool.
The main goal of the “National Program” is to accelerate digital transformation in Azerbaijan, enhance citizens’ knowledge and skills in Fourth Industrial Revolution technologies, and support the training of competitive professionals for the labor market. Over the course of one year, tens of thousands of users are expected to benefit from trainings on “Coursera,” the world’s largest online learning platform. Azerbaijani citizens, regardless of age or employment status, can register at https://form.4sim.gov.az to take advantage of this opportunity.
The program is implemented in partnership with leading companies such as SOCAR, Pasha Holding, bp, JOCAP, and Azerconnect Group.
It should also be noted that in the pilot phase of the “4IR Academy” last year, 10,000 people benefited from “Coursera,” obtaining more than 4,200 international certificates. In 2024, the project won the “Outstanding Achievement Award 2024” in the “AI Innovation” category of Coursera’s annual competition.