Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ABŞ-yə işgüzar səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat nazirinin SOCAR-ın prezidenti ilə birlikdə “SpaceX” şirkətinin və “EXIM Bank”ın rəhbər vəzifəli şəxsləri ilə keçirdiyi görüşlərdə tərəfdaşlığın inkişafı barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ABŞ-yə işgüzar səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə birlikdə “SpaceX” şirkətinin vitse-prezidenti Stefani Bednareklə görüşüb.
Qlobal çağırışlar və yeni trendlər fonunda Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı, potensialı, strateji inkişaf istiqamətləri və əlverişli investisiya mühiti vurğulanıb. Bildirilib ki, ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi nəticəsində yeni bilik və bacarıqları ehtiva edən sahələrin inkişafı üçün möhkəm baza yaradılıb. Bu isə iqtisadiyyatda innovasiyaların tətbiqini və rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsini sürətləndirir.
Görüşdə “SpaceX” şirkəti ilə əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən innovativ və kosmik texnologiyaların, süni intellekt həllərinin tətbiqi, bilik və təcrübə transferi sahəsində tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Dövlət başçısının ABŞ-yə işgüzar səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ABŞ-nin İxrac - İdxal Bankının (“EXIM Bank”) prezidenti və sədrinin baş müşaviri Dan Neqreanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüblər.
Görüşdə Azərbaycanda iqtisadi inkişaf və şaxələndirmə sahəsində əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verilib. Ölkə iqtisadiyyatında yüksək əlavə dəyər yaradan sahələr üzrə irəliləyişlər, xarici tərəfdaşlarla əlaqələrin gücləndirilməsi, böyük investisiya layihələrinin icrası üçün açılan yeni perspektivlər qeyd edilib. Bildirilib ki, ölkəmizin strateji coğrafi mövqeyi, biznes və investisiya mühitinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi sərmayədarlar üçün əlverişli şərait yaradır.
Tərəflər qarşılıqlı ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsini dəstəkləyən alətlərin tətbiqi imkanları və əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Expansion of economic cooperation between Azerbaijan and U.S. discussed
Within the framework of the working visit of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the United States, the Minister of Economy, together with the President of SOCAR, held meetings with senior officials of “SpaceX” and “EXIM Bank,” during which discussions were conducted on the development of partnerships.
As part of the working visit of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the United States, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, together with SOCAR President Rovshan Najaf, met with SpaceX Vice President Stephanie Bednarek.
Against the backdrop of global challenges and new trends, the sustainable development, potential, strategic development directions, and favorable investment climate of Azerbaijan’s economy were emphasized. It was noted that as a result of the diversification of the national economy, a solid foundation has been created for the development of sectors that encompass new knowledge and skills. This, in turn, accelerates the application of innovations and the expansion of digitalization in the economy.
At the meeting, prospects for cooperation with “SpaceX” were discussed, including opportunities for the partnership in the application of innovative and space technologies, artificial intelligence solutions, as well as knowledge and experience transfer.
Within the framework of the Head of State's working visit to the United States, Minister of Economy Mikayil Jabbarov and SOCAR President Rovshan Najaf met with the delegation led by Dan Negrea, Senior Advisor to the President and Chair of the Export-Import Bank of the United States (EXIM Bank).
At the meeting, information was provided on the achievements in the economic development and diversification in Azerbaijan. Progress in high value-added sectors of the national economy, strengthening ties with foreign partners, and new opportunities opened for the implementation of major investment projects were highlighted. It was noted that the country’s strategic geographical location and the improvement of the quality of the business and investment climate create favorable conditions for investors.
The parties exchanged views on the possibilities of utilizing tools that support the expansion of mutual trade relations and on deepening cooperation.