ABŞ ilə bilik və təcrübə transferi, tədqiqat və inkişaf mərkəzlərinin yaradılması, süni intellekt və data infrastrukturunun formalaşdırılması, insan kapitalının inkişafı imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ABŞ-yə işgüzar səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ağ Evin Elm və Texnologiya Siyasəti İdarəsinin direktoru Maykl Kratsios ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə Vaşinqtona işgüzar səfərinin ikitərəfli münasibətlərin gündəliyinin müzakirəsi, strateji müstəvidə tərəfdaşlığın inkişafı üçün əlverişli zəmin yaratdığı vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı maraqlar çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin regionun inkişafı üçün önəmi qeyd olunub, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensialın birgə təşəbbüslərlə reallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Müzakirələrdə Azərbaycanın strateji coğrafi mövqeyi, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üçün həyata keçirilən islahatların uğurlu nəticələri, qeyri-neft-qaz sektorunun inkişafı, əlverişli biznes ve investisiya mühiti qeyd olunub. Vurğulanıb ki, qlobal çağırışlar fonunda iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası, bilik əsaslı sahələrin təşviqi Azərbaycanın inkişaf strategiyasının əsas prioritetlərindəndir.
Görüşdə texnoloji innovasiyalar, elmi yeniliklər və süni intellektin iqtisadi transformasiyada fundamental rolu vurğulanıb. Azərbaycanın regionda strateji bilik və innovasiya mərkəzinə çevrilməsi üçün görülən işlər, bu istiqamətdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq potensialının reallaşdırılması imkanları qeyd olunub.

Opportunities for knowledge and experience transfer with the USA, the establishment of research and development centers, formation of artificial intelligence and data infrastructure, and human capital development were discussed.
Within the framework of the business visit of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the USA, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Michael Kratsios, Director of the White House Office of Science and Technology Policy.
At the meeting, it was emphasized that the working visit of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to Washington at the invitation of President of the United States of America Donald Trump created a favorable basis for discussing the agenda of the bilateral relations and developing the partnership at a strategic level. The importance of projects implemented within the framework of mutual interests between our countries for the development of the region was noted, and the possibilities of realizing the existing potential for expanding economic cooperation through joint initiatives were reviewed.
The discussions highlighted Azerbaijan’s strategic geographical position, the successful results of reforms implemented to diversify the economy, the advancement of the non-oil and gas sector, as well as the favorable business and investment climate. It was stressed that, against the backdrop of global challenges, the digital transformation of the economy and the promotion of knowledge-based sectors are among the main priorities of Azerbaijan’s development strategy.
The meeting emphasized technological innovations, scientific advancements, and the fundamental role of artificial intelligence in economic transformation. The efforts aimed at turning Azerbaijan into a strategic knowledge and innovation hub in the region, as well as the opportunities for realizing the cooperation potential between our countries in this direction, were underlined.