Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalında önəmli rol oynayır
Cənubi Qafqazın ən böyük sənaye parkı olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı ölkəmizdə kimya sənayesi məhsullarının istehsalında önəmli rol oynayır.
Dövlət başçısının 30 iyul 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə ərazisi genişləndirilən sənaye parkında əlverişli biznes və investisiya mühiti yaradılıb. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər sənaye parklarında olduğu kimi, burada da səmərəli sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastruktur təmin edilib, güzəşt və stimullar tətbiq olunur. Sənaye parkında sahibkarlar dövlət vəsaiti hesabına hazır infrastrukturla təmin olunurlar. Həmçinin parkın rezidentləri qeydiyyata alındıqları tarixdən etibarən 10 il müddətinə əmlak, torpaq, gəlir vergilərindən, istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı ƏDV-dən və gömrük rüsumlarından tam azad olunurlar. Parkın rezidentlərinə indiyədək 900-dən çox təsdiqedici sənəd verilib ki, bunun nəticəsində rezidentlər texnika və texnoloji avadanlıqların idxalı zamanı 400 milyon manatdan çox vəsaitlərinə qənaət ediblər.
Sənaye parkında investisiya portfeli 6 milyard manatdan çox olan 39 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib, bunlardan da artıq 28-i fəaliyyət göstərir. Sahibkarlar tərəfindən görülən işlərə indiyədək 5,5 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb, 6300-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb.
2015-ci ildən 2025-ci ilin I yarımilliyi daxil olmaqla Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentləri tərəfindən ümumilikdə təxminən 14,4 milyard manatlıq məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 5,2 milyard manata yaxın hissəsi ixracın payına düşür. Bu ilin birinci yarısında sənaye parkında 1,1 milyard manatdan çox məbləğdə məhsul satışı olub ki, bunun da 545 milyon manata yaxın hissəsi ixrac edilib. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə ixrac təqribən 20%-ə yaxın artıb.
Qeyd edək ki, son dövrlərdə kimya sənayesi məhsullarının istehsalında mühüm artım müşahidə olunur. 2025-ci ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın kimya sənayesində istehsal həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,7% artaraq 955 milyon manatı ötüb. Bu artımda Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının xüsusi çəkisi var.
Parkda istehsal edilən tikinti kimyəvilərinin, polad və polimer boruların, sürtkü yağlarının, polimerlərin, karbamidin, müxtəlif çeşiddə kabellərin, şüşə lövhələrin, keramik plitələrin və s. məhsulların ixracı istiqamətində də əhəmiyyətli uğurlar əldə edilib. Bu növ məhsullar dünyanın 70-dən artıq ölkəsinə “Made in Azerbaijan” brendi ilə ixrac olunub.

Sumgayit Chemical Industrial Park plays key role in production of competitive products
Sumgayit Chemical Industrial Park, the largest industrial park in the South Caucasus, plays an important role in the production of chemical industry products in our country.
By the Decree of the Head of State dated July 30, 2024, the territory of the industrial park was expanded, and a favorable business and investment environment has been created there. As in other industrial parks operating in our country, the necessary infrastructure for the effective implementation of entrepreneurial activity has been provided, along with the application of incentives and concessions. Entrepreneurs in the industrial park are provided with ready-made infrastructure at the expense of state funds. In addition, from the date of registration, residents of the park are fully exempt from property, land, and income taxes for a period of 10 years, as well as from VAT and customs duties on the import of machinery, technological equipment, and installations intended for production purposes. To date, more than 900 certificates of confirmation have been issued to the residents of the park, enabling them to save over 400 million AZN on the import of machinery and technological equipment.
In the industrial park, 39 business entities with an investment portfolio of over 6 billion AZN have been granted resident status, of which 28 are already operational. Entrepreneurs have invested more than 5.5 billion AZN to date, creating over 6,300 permanent jobs.
Including the first half of 2025, the residents of Sumgayit Chemical Industrial Park have sold a total of approximately 14.4 billion AZN worth of products, of which nearly 5.2 billion AZN accounted for exports. In the first half of this year, product sales in the industrial park exceeded 1.1 billion AZN, with exports amounting to nearly 545 million AZN. Compared to the same period last year, exports increased by approximately 20%.
It should be noted that significant growth has recently been observed in the production of chemical industry products. In January–July 2025, the production volume in Azerbaijan's chemical industry increased by 10.7% compared to the same period last year, exceeding 955 million AZN. Sumgayit Chemical Industrial Park has played a significant role in this growth.
Significant achievements have also been made in the export of chemical construction materials, steel and polymer pipes, lubricants, polymers, urea, various types of cables, glass panels, ceramic tiles, and other products manufactured in the park. These products have been exported under the “Made in Azerbaijan” brand to more than 70 countries worldwide.