Bakıda 1-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında Bakıda 1-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (1st Azerbaijan International Investment Forum – “AIIF 2025”) keçiriləcək.
22-23 sentyabr tarixlərində İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı, Avropa Evi – “Ambrosetti”nin (TEHA) strateji tərəfdaşlığı, həmçinin “Euronews” və “Sea Breeze”in media və təşkilati dəstəyi ilə keçiriləcək forum dövlət rəsmiləri, biznes liderləri və beynəlxalq investorları bir araya gətirəcək.
Forum Şərq və Qərbin strateji qovşağında yerləşən ölkələrin investisiya imkanlarını araşdırmaq, qlobal ticarətin və dayanıqlı təchizat zəncirlərinin gələcəyini formalaşdırmaq üçün unikal bir platforma təqdim edir. Burada iştirakçılar yeni qlobal rəqabətlilik paradiqmalarına dair dəyərli biliklər əldə etməklə yanaşı, yüksək səviyyəli əlaqələr qurmaq, strateji sazişlər bağlamaq və yeni tərəfdaşlıqlar formalaşdırmaq imkanları qazanacaqlar.
Tədbirin proqramı çərçivəsində plenar iclaslar, institusional və panel sessiyalar, tematik müzakirələr və ölkəmizin investisiya imkanları və potensialına dair sərginin keçirilməsi nəzərdə tutulub. İki gün davam edəcək forumda enerji, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı, rəqəmsal inkişaf, səhiyyə və daşınmaz əmlak sahələrində regional əməkdaşlıq və investisiya perspektivləri müzakirə olunacaq.
Forumun ilk günündə regionların strateji inteqrasiyası, tranzit imkanları, enerji və infrastruktur layihələri, innovasiyalar, “yaşıl” enerji, daşınmaz əmlak, şəhərsalma və dayanıqlı inkişaf mövzularında plenar iclas və dörd panel sessiyası baş tutacaq. Tədbirin ikinci günü isə dövlət-özəl tərəfdaşlığı, maliyyə, səhiyyə, biotexnologiya, əczaçılıq və rəqəmsal sağlamlıq, kənd təsərrüfatı, aqrobiznes, ərzaq sənayesi, sənayeləşmə, kiçik və orta sahibkarlıq, “yaşıl” keçid, eləcə də sahibkarlığın inklüzivliyi mövzularına həsr olunan panel sessiyaları keçiriləcək.

The 1st Azerbaijan International Investment Forum (AIIF 2025) will be held in Baku under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
The forum, to be held on September 22–23, will be organized by the Ministry of Economy and the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, with strategic partnership from the European House – “Ambrosetti” (TEHA) and media and organizational support from “Euronews” and “Sea Breeze.” It will bring together government officials, business leaders, and international investors.
The forum provides a unique platform for countries located at the strategic crossroads of East and West to explore investment opportunities and shape the future of global trade and sustainable supply chains. Participants will not only gain valuable insights into new global competitiveness paradigms but also have the opportunity to establish high-level connections, conclude strategic agreements, and form new partnerships.
Within the framework of the event program, plenary sessions, institutional and panel sessions, thematic discussions, as well as an exhibition showcasing our country’s investment opportunities and potential are planned. During the two-day forum, regional cooperation and investment prospects in the fields of energy, transportation, industry, agriculture, digital development, healthcare, and real estate will be discussed.
On the first day of the forum, a plenary session and four panel sessions will be held on topics including strategic integration of the regions, transit opportunities, energy and infrastructure projects, innovations, “green” energy, real estate, urban development, and sustainable development. On the second day, panel sessions will focus on public-private partnerships, finance, healthcare, biotechnology, pharmaceuticals and digital health, agriculture, agribusiness, the food industry, industrialization, small and medium-sized enterprises, the “green” transition, and inclusive entrepreneurship.