Aİ-nin Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə Komissarı ilə keçirilən görüşdə investisiya təşəbbüsləri, minatəmizləmə, su ehtiyatlarının idarəolunması, nəqliyyat və digər sahələrin davamlı inkişafına dəstək üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Avropa İttifaqının (Aİ) Genişlənmə və Şərq Qonşuluğu üzrə Komissarı xanım Marta Kosla görüşüb.
Görüşdə Avropa İttifaqının Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşlarından biri olduğu və qarşılıqlı iqtisadi münasibətlərin inkişafı məmnunluqla vurğulanıb. Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji və investisiyalar sahəsində uğurlu əlaqələr qeyd olunub. Bildirilib ki, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük perspektivlər var.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa Komissiyası arasında minatəmizləmə, su ehtiyatlarının idarəolunması və nəqliyyat sahələrinin davamlı inkişafına dəstək layihəsi üzrə maliyyələşdirmə sazişinin layihəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər Aİ-nin yeni qlobal əlaqələndirmə strategiyası olan “Global Gateway” təşəbbüsü çərçivəsində enerji, rəqəmsal iqtisadiyyat, nəqliyyat, özəl sektor və digər sahələrdə investisiya təşəbbüslərini müzakirə ediblər.

At the meeting with the EU Commissioner for Enlargement and Neighbourhood, views were exchanged on investment initiatives, demining, water resource management, support for sustainable development in the field of transport, and other areas.
The Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, met with the European Union (EU) Commissioner for Enlargement and Neighbourhood, Ms. Marta Kos.
At the meeting, it was emphasized with satisfaction that the European Union is one of Azerbaijan’s main foreign trade partners and that mutual economic relations are developing. The successful cooperation between the European Union and Azerbaijan in the fields of energy and investments was noted. It was stated that there are great prospects for further developing cooperation in the field of transport.
At the meeting, views were exchanged on the draft financing agreement between Azerbaijan and the European Commission regarding the support project for the sustainable development of the fields of demining, water resources management, and transport.
The parties discussed investment initiatives in the fields of energy, digital economy, transport, private sector, and other areas within the framework of the EU’s new global connectivity strategy, the “Global Gateway” initiative.