Bakıda Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun açılış mərasimi keçirilib
Bakıda "Parçalanmış qlobal iqtisadiyyatda Şərq-Qərb, Şimal-Cənub əlaqələrinin gücləndirilməsi" mövzusunda Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında Bakıda "Parçalanmış qlobal iqtisadiyyatda Şərq-Qərb, Şimal-Cənub əlaqələrinin gücləndirilməsi" mövzusunda Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (1st Azerbaijan International Investment Forum – “AIIF 2025”) öz işinə başlayıb.
Tədbirin açılış mərasimində Prezident İlham Əliyevin Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun iştirakçılarına müraciəti oxunub. Müraciəti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov təqdim edib.
İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun təşkilatçılığı, “The European House – Ambrosetti” (TEHA) beyin mərkəzinin strateji tərəfdaşlığı, həmçinin “Euronews”un media və “Sea Breeze” turizm zonasının təşkilatı dəstəyi ilə keçirilən forum iki gün davam edəcək.  Forumun keçirilməsində məqsəd Şərq və Qərbin, Şimal və Cənubun strateji qovşağında yerləşən Azərbaycanın region ölkələri ilə konkret layihələr üzrə tərəfdaşlıqların genişləndirilməsi, qarşılıqlı faydaya əsaslanan birgə fəaliyyət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda ölkəmizin şəffaf və dayanıqlı iqtisadiyyatı, əlverişli işgüzar mühiti, strateji inkişaf prioritetləri, geniş investisiya imkanları və mühüm nəqliyyat-logistika üstünlükləri barədə məlumatlılığı daha da artırmaq və beynəlxalq marağı təşviq etməkdir.
Tədbirdə müxtəlif ölkələrdən yüksəksəviyyəli rəsmilər, dünyanın aparıcı yerli və beynəlxalq şirkətlərinin və maliyyə institutlarının, beyin mərkəzlərinin təmsilçiləri, biznes nümayəndələri və qlobal investorlar, yerli və xarici media təmsilçisi daxil olmaqla ümumilikdə 1000-ə yaxın iştirakçı yer alıb.
Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun ilk günündə regionların strateji inteqrasiyası, tranzit imkanları, enerji və infrastruktur layihələri, innovasiyalar, “yaşıl” enerji, daşınmaz əmlak, şəhərsalma və dayanıqlı inkişaf mövzularında plenar iclas və panel sessiyaları keçiriləcək. Tədbirin ikinci günü dövlət-özəl tərəfdaşlığı, səhiyyə, biotexnologiya, əczaçılıq və rəqəmsal sağlamlıq, kənd təsərrüfatı, aqrobiznes, ərzaq sənayesi, sənayeləşmə, kiçik və orta sahibkarlıq, “yaşıl” keçid və digər mövzulara həsr olunan panel sessiyaları baş tutacaq. Tədbir çərçivəsində həmçinin müxtəlif mövzularda tematik müzakirələr, ölkəmizin investisiya imkanları və potensialına dair sərgi təşkil edilib.
Açılış mərasimində çıxış edən “The European House – Ambrosetti” beyin mərkəzinin idarəedici partnyoru Valerio De Molli qlobal geostrateji reallıqlar fonunda yeni əməkdaşlıq formatlarının zəruriliyini vurğulayıb. Beyin mərkəzinin fəaliyyəti və 100-dən çox ölkədə həyata keçirilən strateji təhlillər barədə məlumat verib. Dialoq və səmimi müzakirələrin yeni tərəfdaşlıqların qurulmasında əhəmiyyətli rol oynadığı və Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun ideyaların və uzunmüddətli investisiya baxışlarının formalaşması baxımdan önəmli təşəbbüs olduğu bildirilib.
“Sea Breeze” turizm zonasının təsisçisi və rəhbəri Emin Ağalarov Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunun iştirakçılarını salamlayaraq tədbirin təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı üçün strateji platforma olduğunu bildirib. “Sea Breeze” ərazisində foruma ev sahibliyi etməyin böyük məmnuniyyət doğurduğunu vurğulayıb. Belə platformaların iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulması və innovativ ideyaların reallaşmasına təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb.
“Euronews”un Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz üzrə aparıcı redaktoru Ceyn Vizerspunun moderatorluğu ilə keçirilən açılış mərasimində iştirakçılara Azərbaycanın iqtisadi inkişafı və investisiya imkanlarını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Birinci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu plenar sessiya və panel iclaslarla davam etdirilir.

Opening ceremony of First Azerbaijan International Investment Forum held in Baku
The opening ceremony of the First Azerbaijan International Investment Forum on the topic of "Advancing East-West, North-South connectivity in a fragmented global economy" was held in Baku.
Under the patronage of President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the First Azerbaijan International Investment Forum on the theme of "Advancing East-West, North-South connectivity in a fragmented global economy" has kicked off in Baku.
At the opening ceremony, a message from President Ilham Aliyev to the participants of the First Azerbaijan International Investment Forum was read. The message was delivered by Shahmar Movsumov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Department of Economic Issues and Innovative Development Policy of the Presidential Administration of Azerbaijan.
The forum, organized by the Ministry of Economy, the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, with strategic partnership from “The European House – Ambrosetti” (TEHA) think tank, as well as media support from “Euronews” and organizational support from the “Sea Breeze” tourism zone, will last two days. The purpose of the forum is to expand partnerships with regional countries through specific projects at the strategic crossroads of East and West, North and South, to improve joint activity mechanisms based on mutual benefit, and at the same time, to further raise awareness and promote international interest about Azerbaijan’s transparent and sustainable economy, favorable business environment, strategic development priorities, broad investment opportunities, and important transport-logistics advantages.
The event gathered nearly 1,000 participants, including high-level officials from various countries, representatives of leading local and international companies and financial institutions, think tanks, business representatives, global investors, as well as the local and foreign media.
On the first day of the First Azerbaijan International Investment Forum, plenary meetings and panel sessions will be held on topics such as the strategic integration of regions, transit opportunities, energy and infrastructure projects, innovations, “green” energy, real estate, urban planning, and sustainable development. On the second day, panel sessions dedicated to public-private partnerships, healthcare, biotechnology, pharmaceuticals and digital health, agriculture, agribusiness, food industry, industrialization, small and medium enterprises, “green” transition, and other topics will take place. The event also features thematic discussions on various subjects and an exhibition showcasing the country’s investment opportunities and potential.
At the opening ceremony, Valerio De Molli, Managing Partner of “The European House – Ambrosetti” think tank, emphasized the necessity of new formats of cooperation against the backdrop of global geostrategic realities. He provided information about the think tank’s activities and strategic analyses carried out in over 100 countries. It was noted that dialogue and sincere discussions play an important role in building new partnerships and that the First Azerbaijan International Investment Forum is an important initiative in shaping ideas and long-term investment visions.
Emin Agalarov, founder and head of the “Sea Breeze” tourism zone, greeted the participants of the First Azerbaijan International Investment Forum and stated that the event serves as a strategic platform for experience exchange and the development of international cooperation. He emphasized the great pleasure of hosting the forum within the “Sea Breeze” area. It was highlighted that such platforms stimulate the establishment of new connections among businessmen and the realization of innovative ideas.
At the opening ceremony, moderated by Jane Wisperspoon, Euronews’ chief editor for the Middle East, Central Asia, and the South Caucasus, a video showcasing Azerbaijan’s economic development and investment opportunities was shown to the participants.
The First Azerbaijan International Investment Forum continues with plenary sessions and panel meetings.