Azərbaycan və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 2026–2030-cu illər üçün Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədini imzalayıb
Azərbaycan və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı arasında 2026–2030-cu illər üçün Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi imzalanıb.
Bakıda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) yaradılmasının 80-cı ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti və BMT arasında 2026-2030-cu illər üçün Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi (UNSDCF) imzalanıb. Çərçivə Sənədini iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva imzalayıblar.
Sənəd qarşıdakı beş il üçün Azərbaycan və BMT arasında tərəfdaşlığın strateji istiqamətlərini müəyyən edir, dayanıqlı inkişafın təşviqi və ölkəmizdə insanların rifahının artırılması istiqamətində birgə öhdəlikləri əks etdirir.
Tədbirdə BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasında Azərbaycan və BMT arasındakı möhkəm tərəfdaşlığın rolunu vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlıq Çərçivəsinin imzalanması insanların və planetin dayanıqlı inkişafı üçün yeni və gələcəyə yönəlmiş əməkdaşlığın başlanğıcıdır.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin çoxtərəfli diplomatiyanın əsas dayaqlarından biri kimi mühüm rolunu nəzərə çatdırıb. Azərbaycanın BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması, bu istiqamətdə qadınların və gənclərin hüquq və imkanlarının artırılması, humanitar təşəbbüslər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə xüsusi önəm verdiyi qeyd edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizlə BMT arasında uzunmüddətli və səmərəli əməkdaşlığı vurğulayıb. Tərəfdaşlığın davamlı inkişaf üçün yeni imkanlar və ölkəmizin iqtisadi inkişaf modelini təkmilləşdirmək üçün effektiv dəstək mexanizmləri yaratdığını bildirib. Birgə fəaliyyətin yeni mərhələsi olan Çərçivə Sənədinin əvvəlki əməkdaşlıq dövrlərində əldə edilmiş nailiyyətlərə əsaslandığı və Azərbaycanın uzunmüddətli sosial-iqtisadi prioritetləri, o cümlədən insan kapitalının inkişafı, innovasiyaların, ekosistemlərin, iqlimə davamlılığın, səmərəli yaşıl keçidin təşviqi, inklüziv artımın təmin edilməsi istiqamətində səyləri ilə uzlaşdığı bildirilib.
Tədbirdə dövlət qurumlarının rəhbərləri, diplomatik korpus və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər. İştirakçılar BMT-nin 80 il ərzində həyata keçirdiyi qlobal fəaliyyəti və Azərbaycanın Təşkilatla əməkdaşlığı çərçivəsində 2030 Gündəliyinə doğru irəliləyişi müzakirə ediblər.
Tədbirdə həmçinin BMT-nin sülhün, ləyaqətin və hamı üçün firavanlığın təşviqinə həsr olunmuş 80 illik tarixini əks etdirən “Yaşayan miras” (“A Living Legacy”) adlı qısa film nümayiş etdirilib.

Azerbaijan and the United Nations have signed the Cooperation Framework for 2026–2030.
During an event dedicated to the 80th anniversary of the establishment of the United Nations (UN), the Government of the Republic of Azerbaijan and the UN signed the Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF) for 2026–2030. The document was signed by Azerbaijan's Minister of Economy Mikayil Jabbarov and UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva.
The document defines the strategic directions for partnership between Azerbaijan and the UN for the next five years, reflecting joint commitments towards promoting sustainable development and improving the well-being of people in Azerbaijan.
At the event, Vladanka Andreeva, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan, emphasized the role of the strong partnership between Azerbaijan and the UN in achieving the Sustainable Development Goals (SDGs). She noted that the signing of the Cooperation Framework marks the beginning of a new and future-oriented collaboration for the sustainable development of people and the planet.
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov highlighted the important role of the UN as one of the key pillars of multilateral diplomacy. He noted Azerbaijan’s special focus on achieving the UN's SDGs, enhancing the rights and opportunities of women and youth in this regard, as well as humanitarian initiatives and the promotion of intercultural dialogue.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov underscored the long-term and effective cooperation between Azerbaijan and the UN. He pointed out that this partnership creates new opportunities for sustainable development and provides effective support mechanisms for improving the country's economic development model. He also noted that the Cooperation Framework is based on the achievements of previous cooperation periods and aligns with Azerbaijan's long-term socio-economic priorities, including human capital development, the promotion of innovations, ecosystems, climate resilience, a green transition, and inclusive growth.
The event was attended by heads of state institutions, members of the diplomatic corps, and representatives of international organizations. The participants discussed the UN's global activities over the past 80 years and Azerbaijan's progress toward the 2030 Agenda within the context of its cooperation with the organization.
Additionally, a short film titled "A Living Legacy" was presented, reflecting the 80-year history of the UN’s promotion of peace, dignity, and prosperity for all.