İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və “Matanat-A” şirkətinin Müşahidə Şurasının sədri Elxan Bəşirov dövlətimizin başçısına zavodun fəaliyyəti barədə məlumat verdilər.
Prezident İlham Əliyevə əvvəlcə əsası 2000-ci ildə qoyulan “Matanat-A” şirkəti barədə məlumat verildi. İnşaat materiallarının istehsalı sektorunda 25 ildir fəaliyyət göstərən şirkətin tərkibinə “Matanat-A” Quru İnşaat Qarışıqları, AĞDAĞ gipskarton və gipsəsaslı məhsulların istehsalı, AZERLİME Əhəng, Avadanlıq və dəzgahların istehsalı və ELBERG maşınqayırma zavodları daxildir. Şirkətin müəssisələrində ümumilikdə 1000-ə yaxın iş yeri yaradılıb.
Ərazisi 10 hektar olan “AZWOOL” mineral daş yunu zavodunda ABŞ, Almaniya və Türkiyədə istehsal edilən müasir avadanlıqlar quraşdırılıb. Zavodun illik istehsal gücü 1,5 milyon kubmetr mineral daş yunudur. Müəssisədə məhsullar əsasən yerli xammaldan hazırlanır.
Mineral daş yunu zavodunun investisiya dəyəri 43 milyon manatdır. Layihənin reallaşdırılması üçün İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən 10 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb. Bununla yanaşı, müəssisə investisiya təşviqi sənədi ilə texnika, texnoloji avadanlıq və qurğuların idxalı zamanı təxminən 4 milyon manat güzəşt əldə edib. Zavodda 180 iş yeri yaradılıb.
Tikinti sektorunda istifadə olunan, ekoloji cəhətdən təmiz mineral daş yunu istilik və səs izolyasiyasını təmin etməklə yanaşı, enerjiyə qənaətə imkan yaradır. Mineral daş yunu Azərbaycanda rəqabət üstünlüyünə malik yerli məhsullardan biridir. Ona daxili və xarici bazarda böyük tələbat var. Zavodun açılışı yerli istehsalın təşviqi, daxili bazarın tələbatının ödənilməsi və xarici bazarda Azərbaycan məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına xidmət edəcək. Müəssisə ölkəmizin mineral daş yununa tələbatını ödəməklə yanaşı, idxaldan asılılığı əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq. Həmçinin burada istehsal olunan məhsullar Gürcüstana, MDB və Yaxın Şərq ölkələrinə ixrac ediləcək.
Prezident İlham Əliyev “Matanat-A” şirkətinin müəssisələrində istehsal edilən məhsullarla da tanış oldu. Bildirildi ki, şirkətin zavodlarında 200-dən artıq ticarət markası ilə 3 mindən çox çeşiddə məhsul istehsal edilir. Məhsullar daxili tələbatı ödəməklə yanaşı, “Made in Azerbaijan” brendi ilə Qazaxıstan, Gürcüstan, İraq, Ukrayna, Özbəkistan və digər xarici ölkələrə ixrac olunur.
Dövlətimizin başçısı zavodu işə saldı.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qeyri-neft sektorunun şaxələndirilməsi və inkişafı istiqamətində aparılan işlər nəticəsində ölkəmizdə yeni-yeni istehsal sahələri yaradılır. Bütün bunlar isə, eyni zamanda, yeni iş yerlərinin açılmasına, əhalinin məşğulluğunun artırılmasına böyük töhfə verir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of the AZWOOL mineral rock wool plant owned by Matanat-A company in the Garadagh district of Baku.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Chairman of the Supervisory Board of Matanat-A Elkhan Bashirov briefed the head of state on the plant’s operations.
President Ilham Aliyev was first informed about the Matanat-A company, which was founded in 2000. Operating in the construction materials sector for 25 years, the company includes the Matanat-A dry construction mixtures plant, AGHDAG gypsum board and gypsum-based products plant, AZERLIME lime plant, equipment and machinery production facilities, and the ELBERG machine-building plant. The company’s enterprises employ nearly 1,000 people in total.
Modern equipment from the United States, Germany and Türkiye has been installed at the 10-hectare AZWOOL mineral rock wool plant. The plant’s annual production capacity is 1.5 million cubic metres of mineral rock wool. Products are mainly made from local raw materials.
The AZWOOL plant occupies 10 hectares and is equipped with state-of-the-art technology from the United States, Germany and Türkiye. Its annual production capacity stands at 1.5 million cubic metres of mineral rock wool, manufactured primarily from local raw materials.
The total investment in the project amounts to 43 million manats. The Azerbaijan Business Development Fund, under the Ministry of Economy, extended a preferential loan of 10 million manats, while an investment promotion certificate secured approximately 4 million manats in concessions on imported equipment. The new plant has created 180 jobs.
Environmentally friendly mineral rock wool provides effective thermal and acoustic insulation and contributes to energy efficiency in construction. With strong demand both domestically and internationally, the facility will meet Azerbaijan’s needs, considerably reduce import reliance and boost exports to Georgia, CIS countries and the Middle East.
President Ilham Aliyev also reviewed the wide range of products manufactured by “Matanat-A”. More than 3,000 items under over 200 trademarks are produced at the company’s factories and exported under the “Made in Azerbaijan” brand to Kazakhstan, Georgia, Iraq, Ukraine, Uzbekistan and beyond.