“Asienbrücke” Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib
Azərbaycan və Almaniya arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, regional tərəfdaşlığın təşviqi imkanları nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Asienbrücke” Assosiasiyasının prezidenti və İdarə Heyətinin sədri Andreas Şoyer ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan və Almaniya arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, regional tərəfdaşlığın təşviqi və qarşılıqlı biznes əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər investisiya qoyuluşları, enerji layihələri, logistika və tranzit imkanları, yaşıl enerji, rəqəmsal iqtisadiyyat və sənaye əməkdaşlığı da daxil olmaqla bir sıra prioritet sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərini dəyərləndiriblər.
Qeyd edək ki, “Asienbrücke” Almaniya və Avropa ilə Asiya ölkələri arasında iqtisadi, siyasi və sosial körpü qurmağı hədəfləyən beynəlxalq assosiasiyadır. Assosiasiya biznes dairələri, dövlət qurumları və ictimai təşkilatları bir araya gətirərək tərəfdaşlıq layihələrinin təşviqi, investisiya imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərir. Təşkilat enerji, ticarət, logistika, innovasiya və regional inkişaf sahələrində çoxşaxəli əməkdaşlıq platforması yaradır.

Opportunities for expanding economic cooperation between Azerbaijan and Germany and promoting regional partnership were reviewed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a videoconference meeting with Andreas Scheuer, the President and Chairman of the Board of Directors of the “Asienbrücke” Association.
During the meeting, the parties exchanged views on expanding the economic cooperation between Azerbaijan and Germany, promoting the regional partnership, and further strengthening mutual business relations. They assessed cooperation prospects across a number of priority areas, including investment, energy projects, logistics and transit capabilities, green energy, the digital economy, and industrial collaboration.
It is noteworthy that “Asienbrücke” is an international association aimed at building economic, political, and social bridges between Germany and Europe and the countries of Asia. The association brings together business circles, government institutions, and public organizations to promote partnership projects and expand investment opportunities. It provides a multifaceted platform for cooperation in energy, trade, logistics, innovation, and regional development.