İqtisadiyyat naziri Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Davos İqtisadi Forumunda iştirak çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Avropa İttifaqının Genişlənmə üzrə komissarı, İsrail Dövlətinin iqtisadiyyat və sənaye naziri, həmçinin Coca-Cola", "Growth Lab", "Boston Consulting Group",  "BCG Henderson Institute" və "Menzies Aviation"  şirkətlərinin rəhbərləri  ilə görüşlər keçirib. DİF çərçivəsində SOCAR ilə İsveçrənin "SİCPA SA" şirkəti arasında xidmətlərin göstərilməsinə dair sənəd imzalanıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Davos İqtisadi Forumunda (DİF) iştirak çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Avropa İttifaqının Genişlənmə üzrə komissarı Marta Kos ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanla iqtisadi əməkdaşlığın gündəmində olan prioritetlər, ticarət və enerji sahəsində tərəfdaşlıq, nəqliyyat-logistika infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər  vurğulanıb. Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi potensialının reallaşdırılması barədə müzakirələr aparılıb.
DİF çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İsrail Dövlətinin iqtisadiyyat və sənaye naziri Nir Barkatla görüşüb. Görüşdə ticarət, sənaye, enerji və biznes tərəfdaşlığı istiqamətində qarşılıqlı fəaliyyətin perspektivləri vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın gündəmində olan aktual məsələlər nəzərdən keçirilib.
Azərbaycan Prezidentinin Davos İqtisadi Forumunda iştirakı çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov "Coca-Cola" şirkətinin qlobal siyasət və dayanıqlılıq üzrə baş vitse-prezidenti Maykl Qoltsman ilə görüşüb. Şirkətin ölkəmizdə həyata keçirdiyi layihələr, investisiya planları, davamlı inkişaf, səmərəli infrastrukturun formalaşması istiqamətində təşəbbüslər və rəqabətqabiliyyətli istehsalın stimullaşdırılması üzrə perspektivlər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat nazirinin DİF şərçivəsində növbəti görüşü Harvard Universitetinin "Growth Lab" Beynəlxalq İnkişaf Mərkəzinin direktoru Rikardo Hausman ilə keçirilib. Tərəflər Azərbaycandaiqtisadi inkişaf prioritetlərinin reallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, "Growth Lab" Mərkəzi ilə əməkdaşlıq, birgə fəaliyyət çərçivəsində reallaşdırılan "Yaşıl artım portalı" layihəsinin perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov DİF çərçivəsində "Boston Consulting Group"un vitse-sədri və "BCG Henderson Institute"un qlobal rəhbəri Nikolaus Lanqla görüşüb. Rəqəmsal transformasiyanın iqtisadi strategiyaların formalaşmasına təsiri, ticarət sahəsində perspektivlər, süni intellekt və şirkətlərin geosiyasi dayanıqlığının gücləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov "Menzies Aviation" şirkətinin icraçı sədri Hassan El-Houri ilə görüşüb. Görüşdə aviasiya sektorunun dayanıqlı inkişafı istiqamətində ölkəmizdə görülən işlər, bu sahədə innovasiyaların tətbiqi və investisiyaların təşviqi, o cümlədən əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirə aparılıb. Qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, təlim və məşğulluğa yönəlmiş təşəbbüslərin dəstəklənməsi qeyd edilib.
Qeyd edək ki, Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində SOCAR ilə İsveçrənin "SİCPA SA" şirkəti arasında xidmətlərin göstərilməsinə dair sənəd imzalanıb. Bu əməkdaşlıq müasir monitorinq texnologiyaları vasitəsilə birgə fəaliyyət çərçivəsinin yaranmasını təmin edəcək. Yeni həllər enerji təchizatı zənciri üzrə təhlükəsizliyin təmin edilməsinə və şəffaflığın artırılmasına töhfə verəcək.

Minister of Economy holds series of meetings within framework of World Economic Forum
Within the framework of President Ilham Aliyev’s participation in the World Economic Forum in Davos, the Minister of Economy held meetings with the European Union's Commissioner for Enlargement, the Minister of Economy and Industry of the State of Israel, as well as the heads of the companies "Coca-Cola", "Growth Lab", "Boston Consulting Group", "BCG Henderson Institute", and "Menzies Aviation". Within the framework of the WEF, a services agreement was signed between SOCAR and Switzerland's SICPA SA company.
Within the framework of the participation in the World Economic Forum (WEF) in Davos under the leadership of President Ilham Aliyev, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the European Union's Commissioner for Enlargement Marta Kos. The meeting highlighted the priorities on the agenda of the economic cooperation between Azerbaijan and the EU, partnership in the fields of trade and energy, and measures being implemented to develop the transport-logistics infrastructure. Discussions were held on realizing the potential for developing the economic relations between Azerbaijan and the European Union.
Within the framework of the WEF, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Nir Barkat, the Minister of Economy and Industry of the State of Israel. The meeting emphasized the prospects for mutual activity in the directions of trade, industry, energy, and business partnership. The current issues on the agenda of the economic cooperation between our countries were reviewed.
Within the framework of the President of Azerbaijan's participation in the World Economic Forum in Davos, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Michael Goltzman, Global Vice President for Policy and Sustainability at the Coca-Cola company. The projects implemented by the company in our country, investment plans, initiatives in the direction of sustainable development and formation of efficient infrastructure, as well as prospects for stimulating competitive production, were discussed.
The next meeting of the Minister of Economy within the framework of the WEF was held with Ricardo Hausmann, Director of the Growth Lab at Harvard Kennedy School. The parties shared their views on the reforms being carried out to realize the priorities of the economic development in Azerbaijan, cooperation with the Growth Lab, and the prospects of the "Green Growth Portal" project implemented within the framework of joint activities.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Nikolaus Lang, Vice Chair of Boston Consulting Group and Global Leader of the BCG Henderson Institute, within the framework of the WEF. Discussions were held on the impact of digital transformation on the formation of economic strategies, prospects in the trade sector, artificial intelligence, and strengthening the geopolitical resilience of companies.
Within the framework of the World Economic Forum in Davos, Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Hassan El-Houry, Executive Chairman of the Menzies Aviation company. The meeting discussed the work being done in our country toward the sustainable development of the aviation sector, the application of innovations in this field and the promotion of investments, as well as prospects for cooperation. Mutual exchange of experience, support for initiatives aimed at training and employment were noted.
It is noteworthy that within the framework of the World Economic Forum in Davos, a services agreement was signed between SOCAR and Switzerland's SICPA SA. This cooperation will ensure the establishment of a framework for joint activities through modern monitoring technologies. The new solutions will contribute to ensuring security in the energy supply chain and increasing transparency.