Sumqayıt Sənaye Parkında karton və qutu taralarının istehsalı müəssisəsinin açılışı olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 27-də Sumqayıt Sənaye Parkında “Bakı Karton və Qutu Fabriki” MMC-nin karton və qutu taralarının istehsalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
“Bakı Karton və Qutu Fabriki” MMC-nin rəhbəri Kamran Salmanlı dövlətimizin başçısına müəssisənin fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, 2023-cü ildə Sumqayıt Sənaye Parkının rezidenti statusu verilən “Bakı Karton və Qutu Fabriki” MMC tərəfindən Parkın 3 hektara yaxın ərazisində karton və qutu taralarının istehsalı müəssisəsi qurulub. Türkiyə və Çin texnologiyalarından istifadə edilən müəssisədə il ərzində 55 milyon kvadratmetr karton və qutu tarası istehsal olunacaq. Burada birinci mərhələdə karton və qutu istehsalının, ikinci mərhələdə isə karton istehsalı üçün tələb olunan yerli xammalın təkrar emalının həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Məhsullar daxili bazarın tələbatını ödəməklə yanaşı, ixrac da ediləcək. Müəssisənin investisiya dəyəri 20 milyon manatdır. Onun yaradılmasına İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən 2 milyon manat dəyərində güzəştli kredit ayrılıb. Burada 64 daimi iş yeri yaradılıb. Sənaye parkının rezidentlərinə verilən bütün güzəştlərdən yararlanan müəssisə təqribən 1,3 milyon manat dəyərində vergi və gömrük azadolmasından faydalanıb.
Qeyd edək ki, sənaye zonalarında sahibkarlığın inkişafını təşviq etmək məqsədilə rezidentlər üçün geniş güzəşt və stimullaşdırıcı mexanizmlər tətbiq olunur. Belə ki, rezidentlər dövlət vəsaiti hesabına yaradılmış hazır infrastrukturla – qaz, elektrik enerjisi, su, çirkab sularının axıdılması sistemləri, daxili avtomobil və dəmir yolları, həmçinin fiber-optik internet xətləri ilə təmin edilir. Eyni zamanda, rezidentlər 10 il müddətinə əmlak, torpaq və mənfəət vergilərindən, istehsal məqsədilə idxal etdikləri texnika, texnoloji avadanlıq və qurğular üzrə əlavə dəyər vergisindən, həmçinin gömrük rüsumlarından azad olunur.

On January 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the inauguration of the cardboard and box packaging production facility of “Baku Cardboard and Box Factory” LLC in the Sumgayit Industrial Park.
Kamran Salmanli, head of “Baku Cardboard and Box Factory” LLC, briefed the head of state on the enterprise’s operations.
It was reported that “Baku Cardboard and Box Factory” LLC, which was granted resident status in the Sumgayit Industrial Park in 2023, established the cardboard and box packaging production facility on nearly three hectares of the Park’s territory. Utilizing Turkish and Chinese technologies, the facility will produce 55 million square meters of cardboard and box packaging annually. The project is planned in two phases: the first phase involves the production of cardboard and boxes, while the second phase will focus on recycling local raw materials required for cardboard production. In addition to meeting domestic market demand, the products are intended for export. The investment value of the facility amounts to 20 million manats. The Azerbaijan Business Development Fund under the Ministry of Economy allocated a preferential loan of 2 million manats for the establishment of the enterprise. The facility has created 64 permanent jobs. Benefiting from all incentives provided to industrial park residents, the enterprise has enjoyed tax and customs exemptions totaling approximately 1.3 million manats.
Broad incentive and stimulation mechanisms are applied for residents of industrial zones to promote the development of entrepreneurship. Residents are provided with ready-made infrastructure created at the state’s expense, including gas, electricity, water, wastewater disposal systems, internal roads and railways, as well as fiber-optic internet lines. At the same time, residents are exempt for 10 years from property, land, and profit taxes, as well as from value-added tax and customs duties on imported machinery, technological equipment, and devices intended for production purposes.