ABŞ Ticarət Palatasının Azərbaycana biznes missiyası çərçivəsində dəyirmi masa keçirilib
ABŞ-nin Ticarət Palatasının Azərbaycana biznes missiyası çərçivəsində keçirilən dəyirmi masada enerji, nəqliyyat, investisiya, ticarət, sənaye, innovasiya, rəqəmsallaşma və digər sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə edilib.
İqtisadiyyat Nazirliyində ABŞ Ticarət Palatasının beynəlxalq üzvlərlə əlaqələr, Yaxın Şərq və Türkiyə üzrə baş vitse-prezidenti Kuş Çoksinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə dəyirmi masa təşkil edilib.
Dəyirmi masada dövlət başçılarının siyasi iradəsi sayəsində Azərbaycan - ABŞ münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi və iqtisadi əməkdaşlığın şaxələndirilməsi üçün geniş imkanların yarandığı vurğulanıb. Ölkəmizdə makroiqtisadi sabitlik və davamlı inkişaf prinsipləri əsasında formalaşmış iqtisadi mühitin xarici sərmayədarlar üçün cəlbediciliyi qeyd edilib. Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft-qaz sektorunun genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər, prioritet strateji təşəbbüslər barədə məlumat verilib. Ölkəmizin əlverişli nəqliyyat-logistika üstünlükləri qeyd edilib, yeni nəqliyyat bağlantıları sayəsində əməkdaşlıq üçün əlavə imkanların açılacağı vurğulanıb. Azərbaycanda sahibkarlar üçün təqdim edilən güzəşt və stimullar, ölkəmizdə rəqəmsallaşma, investisiya axınlarının genişləndirilməsi, sahibkarlığın inkişafı istiqamətində atılan addımlar nəzərə çatdırılıb.
Görüşdə iştirak edən ABŞ şirkətlərinin nümayəndələri ölkəmizdəki əlverişli biznes mühitindən məmnunluqlarını bildirirərək, tərəfdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını vurğulayıblar. Tədbirdə enerji, nəqliyyat, investisiya, ticarət, sənaye, innovasiya, rəqəmsallaşma və digər sahələrdə işbirliyinin genişləndirilməsi üçün növbəti addımlar və potensial layihələr nəzərdən keçirilib. ABŞ şirkətlərini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə Palatanın Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və Türkiyə üzrə vitse-prezidenti Cennifer Miel, həmçinin “Apple”, “Ardea Energy Technologies Inc.”, “Ericsson AB”, “ExxonMobil”, “Herbalife”, “Illumina”, “Meta”, “Visa”, “Wabtec”, “Baker Hughes”, bp, “Boeing Global”, “Honeywell”, “J.P. Morgan”, “Lummus Technology”, “Marriott”, “Mastercard”, “Shell International”, “Azerbaijan Coca-Cola Bottlers” MMC və “Motorola Solutions” şirkətlərinin rəhbər şəxsləri daxildir.

At the roundtable held within the framework of the Business Mission of the U.S. Chamber of Commerce to Azerbaijan, the cooperation in energy, transport, investment, trade, industry, innovation, digitalization and other areas was explored.
A roundtable has been organized at the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan with the delegation led by Khush Choksy, Senior Vice President, International Member Relations & Senior Vice President, Middle East & Türkiye at the U.S. Chamber of Commerce.
During the roundtable, it was emphasized that thanks to the political will of the Heads of State, the Azerbaijan – U.S. relations have reached the level of strategic partnership, and broad opportunities have emerged for the diversification of the economic cooperation. The parties noted the macroeconomic stability in our country and the attractiveness of the economic climate, shaped based on the continuous development principles, for foreign investors. Information was provided on the diversification of the Azerbaijani economy, the works carried out for expanding the non-oil and gas sector, as well as the priority strategic initiatives.
The favorable transport-logistics advantages of our country were highlighted. It was noted that additional opportunities for cooperation would open thanks to new transport connections. The parties also drew attention to the concessions and incentives offered for entrepreneurs in Azerbaijan, and the steps taken in our country for digitalization, the expansion of investment flows, and the development of entrepreneurship.
The representatives of the U.S. companies participating in the meeting expressed satisfaction with the conducive business climate in Azerbaijan and highlighted their interest in developing the partnership. The next steps for expanding the collaboration in energy, transport, investment, trade, industry, innovations, digitalization and other areas, as well as potential projects were reviewed at the event.
It is noteworthy that the delegation includes Jennifer Miel, Vice President of Middle East, Central Asia, and Türkiye at the U.S. Chamber of Commerce, as well as senior representatives from companies such as Apple, Ardea Energy Technologies Inc., Ericsson AB, ExxonMobil, Herbalife, Illumina, Meta, Visa, Wabtec, Baker Hughes, bp, Boeing Global, Honeywell, J.P. Morgan, Lummus Technology, Marriott, Mastercard, Shell International, Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LLC, and Motorola Solutions.