Pambıqçılığın inkişafı sahəsində mövcud çağırışlar müzakirə edilib
Azərbaycanda pambıqçılıq sənayesinin inkişafına həsr edilmiş görüşdə bu sahədə çağırışlar və onların həlli ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, aidiyyəti dövlət qurumlarının və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə "Azərbaycanda pambıqçılıq sənayesinin inkişafı" mövzusunda onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə pambıqçılığın ölkəmiz üçün sənayeləşmə və qeyri-neft-qaz ixracının artırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyan sahə olduğu vurğulanıb. Pambıqçılığın iqtisadi səmərəliliyinin artırılması, regionlarda məşğulluğun təşviqi məqsədilə pambıq istehsalında dəyər zəncirinin dərinləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Yeni istehsal güclərinin qurulması, yüksək əlavə dəyər yaradan sənaye məhsullarının istehsalına keçid, mövcud infrastrukturun və bu sahədə çalışan şirkətlərin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi imkanları qeyd olunub.

At the meeting dedicated to the development of the cotton industry in Azerbaijan, an exchange of views has been held regarding the challenges in this sector and ways to address them.
An online meeting on the topic of "Development of the Cotton Industry in Azerbaijan" has been held with the participation of Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, CEO of the Azerbaijan Investment Holding Ruslan Alikhanov, as well as representatives of relevant state institutions and the private sector.
The meeting emphasized that cotton growing is a sector of particular importance for our country in terms of industrialization and increasing non-oil and gas exports. Discussions focused on increasing the economic efficiency of cotton growing, deepening the value chain in cotton production to promote employment in the regions. Opportunities were noted for establishing new production capacities, transitioning to the production of industrial products with high added value, improving existing infrastructure, and enhancing the operations of companies active in this field.