Gürcüstan-Azərbaycan-Türkiyə biznes forumu keçirilib
Kaxetidə təşkil edilən Gürcüstan-Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunda regional bağlantıların gücləndirilməsi üçün strateji imkanlar vurğulanıb, ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi müzakirə olunub, panel müzakirə və B2B görüşlər keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Gürcüstan-Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunda iştirak etmək üçün Gürcüstana işgüzar səfər edib. Səfər çərçivəsində Tbilisidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət olunub.
Gürcüstanın Kaxeti regionunda ölkənin İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf, Azərbaycanın İqtisadiyyat, Türkiyənin Ticarət nazirliklərinin dəstəyi, Gürcüstanın Ticarət və Sənaye Palatası (GCCI), Azərbaycanın İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Qurumunun (DEİK) birgə təşkilatçılığı ilə Gürcüstan-Azərbaycan-Türkiyə biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, hər üç ölkədən sənaye, maliyyə, energetika, İKT, nəqliyyat, logistika,  kənd təsərrüfatı, və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumun açılış mərasimində Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvrivişvili və Türkiyənin ticarət naziri Ömer Bolat çıxış ediblər.
Vurğulanıb ki, Gürcüstan-Azərbaycan-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatı regionda sabitliyin və dayanıqlı iqtisadi inkişafın möhkəmlənməsinə, enerji, nəqliyyat-logistika və ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə mühüm töhfə verir. Qeyd olunub ki, bu işbirliyi formatı çərçivəsində reallaşdırılan layihələr regionun enerji mənzərəsini yenidən formalaşdırıb və Avropanın ənənəvi enerji mənbələrindən asılılığını azaldıb. Regional bağlantıların gücləndirilməsi üçün strateji imkanlar vurğulanıb. Enerji resurslarından effektiv istifadə, Orta Dəhlizin potensialının reallaşdırılması, rəqəmsal tranzit infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, ölkələrimizin ixrac imkanlarının artırılması və ticarət əlaqələrindəki dinamikanın davamlı dəstəklənməsinin önəmi diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, təchizat zəncirlərinə investisiyaların cəlb edilməsi və işgüzar dairələr arasında sinerjinin təşviqi dayanıqlı iqtisadi ekosistemin formalaşdırılmasına xidmət edir.
Tədbirdə üç ölkə arasında iqtisadi inteqrasiyanın gücləndirilməsi və tərəfdaşlığın səmərəliliyinin daha da artırılması imkanları dəyərləndirilib, ikitərəfli ticarət münasibətləri barədə məlumat verilib.
Forum çərçivəsində “Biznes liderlərinin perspektivləri” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib. Müzakirələrdə ticarət və investisiya əlaqələrinin dərinləşdirilməsi, həmçinin yeni tərəfdaşlıqların qurulması imkanları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

At the Georgia-Azerbaijan-Türkiye Business Forum organized in Kakheti, strategic opportunities for strengthening regional connectivity were emphasized; discussions were held on expanding the trade and investment ties, and panel discussions, as well as B2B meetings took place.
The delegation led by Minister of Economy Mikayıl Jabbarov has paid a working visit to Georgia to participate in the Georgia-Azerbaijan-Türkiye Business Forum. As part of the visit, the monument to National Leader Heydar Aliyev was visited in Tbilisi.
In Georgia's Kakheti region, the Georgia-Azerbaijan-Türkiye Business Forum was held with the joint organization of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Ministry of Economy of Azerbaijan, and the Ministry of Trade of Türkiye, as well as the support of the Georgian Chamber of Commerce and Industry (GCCI), the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, and the Foreign Economic Relations Board of Türkiye (DEİK). In addition to state officials, the event was attended by company representatives from industry, finance, energy, ICT, transport, logistics, agriculture, and other sectors from all three countries.
At the opening ceremony of the forum, speeches were delivered by Azerbaijan's Minister of Economy Mikayıl Jabbarov, Georgia's Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, and Türkiye's Minister of Trade Ömer Bolat.
It was emphasized that the Georgia-Azerbaijan-Türkiye trilateral cooperation format makes a significant contribution to strengthening stability and sustainable economic development in the region, as well as to expanding energy, transport-logistics, and trade ties. It was noted that the projects implemented within this cooperation format have reshaped the region's energy landscape and reduced Europe's dependence on traditional energy sources. Strategic opportunities for strengthening regional connectivity were highlighted. Attention was drawn to the importance of efficient use of energy resources, realizing the potential of the Middle Corridor, improving digital transit infrastructure, increasing the export capabilities of our countries, and continuously supporting the dynamics in trade relations.
It was stated that attracting investments to supply chains and promoting synergy among business circles serve the formation of a sustainable economic ecosystem.
At the event, opportunities for strengthening economic integration among the three countries and further increasing the effectiveness of partnership were evaluated, and information was provided on bilateral trade relations.
Within the framework of the forum, a panel discussion on the topic of “Perspectives of Business Leaders” was held. The discussions involved an exchange of views on deepening trade and investment ties, as well as opportunities for establishing new partnerships.