Gürcüstan və Türkiyə ilə iqtisadi əməkdaşlıq müzakirə olunub
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Gürcüstanda bu ölkənin iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri və Türkiyənin ticarət naziri ilə keçirdiyi görüşlərdə iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi imkanları haqqında müzakirələr aparılıb, Türkiyə ilə imzalanmış Preferensial Ticarət Sazişinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Gürcüstana səfəri çərçivəsində bu ölkənin iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri xanım Mariam Kvrivişvili və Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolatla görüşlər keçirib. Görüşlərdə iqtisadi əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri xanım Mariam Kvrivişvili ilə görüş Azərbaycan–Gürcüstan iqtisadi tərəfdaşlığının şaxələndiyi və regional layihələr çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirildiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan-Gürcüstan tərəfdaşlığı ilə reallaşdırılan layihələr regionun inkişafı üçün önəm kəsb edir. Tərəflər işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyətin perspektivlərini, ticarət, enerji, nəqliyyat, tranzit və digər sahələrdə işbirliyinin gündəliyində olan prioritet məsələləri nəzərdən keçiriblər.
Türkiyənin ticarət naziri Ömər Bolatla görüş vurğulanıb ki, bütün istiqamətlərdə uğurlu strateji tərəfdaşlıq həyata keçirilir. Ölkələrimizin iştirakı və təşəbbüsü ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr bölgənin mənzərəsini dəyişir. Azərbaycan-Türkiyə birliyi qardaş ölkə ilə enerji sahəsində nəhəng layihələrin həyata keçirilməsində də özünü bariz şəkildə göstərir. Türkiyə ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı da genişlənir. Bununla yanaşı, qarşılıqlı ticarətin artırılması üçün böyük imkanlar var və bu yöndə hədəflərə nail olunması üçün səylərin daha da gücləndirilməsi önəmlidir. Görüş zamanı iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi, ticarət dövriyyəsinin və qarşılıqlı investisiyaların davamlı artırılması, biznes əlaqələrinin təşviqi üzrə hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, enerji, sənaye, nəqliyyat, logistika, turizm və digər sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb. Müzakirələr çərçivəsində tərəflər arasında Türkiyə ilə imzalanmış Preferensial Ticarət Sazişinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Economic cooperation with Georgia and Türkiye discussed
During the meetings held by Minister of Economy Mikayıl Jabbarov in Georgia with the country's Minister of Economy and Sustainable Development and Türkiye's Minister of Trade, discussions focused on opportunities to strengthen economic cooperation. An agreement was reached to expand the scope of the Preferential Trade Agreement signed with Türkiye.
Within the framework of his visit to Georgia, Minister of Economy Mikayıl Jabbarov held meetings with Georgia's Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili and Türkiye's Minister of Trade Ömer Bolat. The meetings addressed possibilities for further strengthening economic cooperation.
At the meeting with Georgia's Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, it was emphasized that Azerbaijan-Georgia economic partnership has diversified, and successful cooperation is being implemented within the framework of regional projects. It was noted that the projects realized through Azerbaijan-Georgia partnership are of importance for the development of the region. The parties reviewed prospects for joint activities to strengthen business ties, as well as priority issues on the agenda for cooperation in trade, energy, transport, transit, and other fields.
At the meeting with Türkiye's Minister of Trade Ömer Bolat, it was highlighted that the successful strategic partnership is being carried out in all directions. Large-scale projects implemented with the participation and initiative of our countries are changing the landscape of the region. The unity of Azerbaijan and Türkiye is clearly evident in the implementation of giant projects in the energy sector with the brotherly country. The economic and trade cooperation with Türkiye is also expanding. At the same time, there are significant opportunities to increase mutual trade, and it is important to further intensify efforts to achieve the set targets in this direction. During the meeting, discussions were held on deepening the economic partnership, the continuous increase of trade turnover and mutual investments, improving the legal framework to promote business relations, and expanding mutual activities in energy, industry, transport, logistics, tourism, and other sectors. Within the framework of the discussions, the parties reached an agreement to expand the scope of the Preferential Trade Agreement signed with Türkiye.