Asiya İnkişaf Bankı ilə müzakirələr aparılıb
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilən görüşdə Asiya İnkişaf Bankı ilə dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqi, rəqəmsallaşma, insan kapitalının inkişafı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin baş direktoru Lea Qutierrez ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanda iqtisadiyyatın diversifikasiyası, özəl sektorun inkişafı, kiçik və orta biznes subyektlərinin dəstəklənməsi, eləcə də vergi islahatları istiqamətində görülən işlər diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqi, rəqəmsallaşma, insan kapitalının inkişafı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər. Bununla yanaşı, regional təşəbbüslər, yaşıl enerji dəhlizləri, nəqliyyat və enerji bağlantıları, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Asiya İnkişaf Bankı arasında tərəfdaşlığın uğurla davam etdiyi vurğulanıb və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri dəyərləndirilib.

At the meeting held at the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, opportunities to expand cooperation with the Asian Development Bank in the areas of promoting public-private partnerships, digitalization, and human capital development have been reviewed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with Leah Gutierrez, the Director General of the Central and West Asia Department of the Asian Development Bank.
During the meeting, information was provided on the work being done in Azerbaijan in the areas of economic diversification, private sector development, support for small and medium-sized businesses, as well as tax reforms.
The parties reviewed opportunities to expand cooperation in promoting public-private partnerships, digitalization, and human capital development. In addition, an exchange of views was held on regional initiatives, green energy corridors, transport and energy connectivity, as well as other areas of mutual interest.
The meeting emphasized the successful continuation of the partnership between Azerbaijan and the Asian Development Bank, and the future prospects for cooperation were evaluated.