İslam İnkişaf Bankı Qrupunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində İslam İnkişaf Bankı Qrupunun sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri, birgə  layihələr, İİB Qrupunun İllik Toplantılarının 2026-cı ildə Bakıda keçirilməsi ilə bağlı hazırlıq işləri barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun sədri Məhəmməd Süleyman Əl-Casirin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüşdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İİB ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin, o cümlədən enerji, infrastruktur, su təchizatı və digər istiqamətlərdə reallaşdırılan layihələrin ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində, özəl sektorun inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Ticarət və regional inteqrasiyanın, qlobal əlavə dəyər zəncirlərinə çıxışın, sabit makroiqtisadi mühitin  ölkəmizi xarici investorlar üçün cəlbedici investisiya məkanına çevirdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, Toplantıların Bakıda təşkili ölkəmizin investisiya potensialının regional və beynəlxalq miqyasda daha da tanıdılmasına töhfə verəcək.
İİB Qrupunun sədri Məhəmməd Süleyman Əl-Casir Toplantıların tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi və Qrupa üzv ölkələrdə dayanıqlı inkişafı təşviq edəcək innovativ həllərin irəlilədilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Toplantılar, eyni zamanda, qlobal çağırışların birgə müzakirəsi və ortaq inkişaf üçün yeni imkanların müəyyən edilməsi üçün mühüm platformadır.
Görüşdə Bakıda keçiriləcək İİB Qrupunun İllik Toplantılarının rəsmi mövzusunun “Dayanıqlı rifah naminə regional inteqrasiya”ya həsr olunduğu bəyan edilib.
Tərəflər İslam İnkişaf Bankı Qrupunun İllik Toplantılarının 2026-cı ildə Bakıda keçirilməsi ilə bağlı hazırlıq işləri və nəzərdə tutulan tədbirləriqtisadiyyat, o cümlədən maliyyə sahəsində tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri  barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, İİB Qrupunun 51-ci İllik Toplantıları 16-19 iyun 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək. İnkişaf üzrə dialoq üçün aparıcı qlobal platforma rolunu oynayacaq tədbirlərdə maliyyə, iqtisadiyyat və digər sahələr üzrə məsul nazirlərbeynəlxalq maliyyə institutlarının və özəl sektorun rəhbər şəxsləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri iştirak edəcəklər.

During the meeting held at the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan with the delegation led by the Chairman of the Islamic Development Bank Group (IsDB Group), discussions have been held on the priority directions of the cooperation, joint projects and the preparation for the Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group to be conducted in Baku in 2026.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with the delegation led by Muhammad Sulaiman Al Jasser, the Chairman of the Islamic Development Bank Group (IsDB Group).
During the meeting, Minister of Economy Mikayil Jabbarov highlighted that the expansion of the economic cooperation with the IsDB, as well as the projects implemented in energy, infrastructure, water supply and other areas play a significant role in the diversification of Azerbaijan’s economy and the development of the private sector. It was noted that the trade and regional integration, access to the global value chains and the stable macroeconomic environment have turned Azerbaijan into an attractive investment venue for foreign investors. It was also emphasized that the organization of the IsDB Annual Meetings in Baku will contribute to the further promotion of Azerbaijan’s investment potential on a regional and international scale.
Chairman of the IsDB Group Muhammad Sulaiman Al Jasser emphasized that the Annual Meetings are of high importance in terms of strengthening partnerships and enhancing the innovative solutions driving sustainable development in the member states of the Group. At the same time, the Annual Meetings are a critical platform for jointly discussing global challenges and identifying new opportunities for common development.
At the meeting, it was announced that the official theme of the IsDB Annual Meetings is dedicated to the “Regional Integration for Sustainable Prosperity”.
The parties also exchanged views on the preparation for the Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group to be held in Baku in 2026 and events planned, as well as strengthening the financial partnership, and prospects for the future cooperation.
It is noteworthy that the 51st Annual Meetings of the IsDB Group will be held in Baku on June 16-19, 2026. The Ministers in charge of finance, economy and other areas, leaders of international financial institutions and the private sector, as well as representatives of international organizations will take part in the event which will play the role of a leading global platform for dialogue on development.