Ukrayna ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
Ukrayna ilə iqtisadi əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri, Orta Dəhlizin strateji üstünlükləri və regional bağlantıların gücləndirilməsində rolu müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində Ukraynanın Baş nazirinin yenidənqurma işləri üzrə müavini, icmalar və ərazilərin inkişafı naziri Oleksiy Kuleba ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Ukrayna arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər iki ölkə arasında qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsinin regional iqtisadi inteqrasiyanın gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar.
Müzakirələrdə Orta Dəhlizin strateji üstünlükləri xüsusi qeyd olunub. Bildirilib ki, bu marşrut Avropa ilə Asiya arasında yükdaşımaların sürətləndirilməsi, logistika imkanlarının genişləndirilməsi və regional bağlantıların möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm rol oynayır. Eyni zamanda, sənaye, energetika, infrastruktur, nəqliyyat və tranzit sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə, həmçinin, SOCAR ilə tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi və birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Prospects for developing economic and trade cooperation with Ukraine explored
The priority directions of the economic cooperation with Ukraine, the strategic advantages of the Middle Corridor and its role in enhancing regional connectivity have been discussed.
Within the framework of the World Urban Forum (WUF13), Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with Oleksii Kuleba, Ukraine’s Deputy Prime Minister for Reconstruction, Minister for Development of Communities and Territories.
During the meeting, the parties discussed the current state of the economic and trade cooperation between Azerbaijan and Ukraine, as well as prospects for the future development. The sides highlighted that the development of the mutually beneficial partnership between the two countries is of high significance in terms of strengthening the regional economic integration.
The strategic advantages of the Middle Corridor were specially noted during the discussions. It was stressed that this route plays an important role in accelerating transportations between Europe and Asia, expanding logistical opportunities and strengthening regional connectivity. At the same time, the parties emphasized that expanding cooperation in industry, energy, infrastructure, transport and transit will contribute to the development of the economic relations.
At the meeting, views were also exchanged on the advancement of the partnership with SOCAR and opportunities to implement the joint initiatives.